در دومین جلسه دبیرخانه توسعه همکاری‌های تجاری- صنعتی با چین انجام گرفت

رونمایی از سایت چینی زبان اتاق تهران

...

 در دومین جلسه دبیرخانه توسعه همکاری‌های تجاری- صنعتی با چین، سایت چینی زبان اتاق بازرگانی تهران، به طور رسمی افتتاح شد. در این نشست تلاش شد راهکارهایی برای مقابله با چین‌هراسی ارائه شود تا دو کشور از توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری سریع‌تر و ساده‌تر منتفع شوند.

دومین جلسه دبیرخانه توسعه همکاری‌های تجاری- صنعتی با چین در اتاق تهران برگزار شد. در این جلسه که علاوه بر دبیرکل و برخی معاونان و مدیران اتاق تهران، تعدادی از اعضای هیئت نمایندگان، کارشناسان مسایل ایران و چین و نیز صاحبان شرکت‌های همکار با شرکت‌های چینی نیز حضور داشتند، حاضران نقطه‌نظرات خود را در مورد توسعه همکاری‌های برد-برد با چین مطرح کرده و بر ضرورت گردش روان‌ اطلاعات از ظرفیت‌های ایران و چین تاکید کردند. در این جلسه همچنین، استفاده از تجارب دو طرف برای توسعه مراودات، ایجاد فضای سرمایه‌گذاری مشترک و همچنین رفت‌وآمدهای تجاری، توسعه گردشگری تخصصی و نیز همکاری با دانشگاه‌ها مورد تاکید قرار گرفت. در حاشیه این جلسه، سایت چینی زبان اتاق تهران، توسط بهمن عشقی، دبیرکل اتاق به طور رسمی افتتاح شد و  نخستین گام برای همکاری‌های شبکه‌ای و مجازی میان شرکت‌های ایرانی و شرکت‌های چینی برداشته شد.

در این نشست، فریدون وردی‌نژاد، مشاور دبیرکل اتاق تهران در امور چین با اشاره به دستورات این نشست مبنی بر افتتاح رسمی سایت چینی زبان اتاق تهران و برگزاری وبیناری با حضور اتاق تهران، اتاق ایرانیان مقیم چین و شورای صنعت و تجارت شهرهای مسیر جاده ابریشم طی هفته‌های آینده گفت: مدتی است که نگرانی‌هایی از توسعه مراودات تجاری با چین در سطح جامعه پدید آمده است و این مساله ممکن است به سطح روابط دو کشور، آسیب‌هایی وارد کند.

 او با بیان اینکه شبکه‌های تلویزیونی فارسی زبان خارجی و پیام‌رسان‌ها با اهداف سیاسی به چین‌هراسی در جامعه ایران دامن می‌زنند،‌ عنوان کرد که قرار است اتاق تهران با همکاری سایر دستگاه‌ها، نهادها و سمن‌ها پروژه مشترکی را برای معالجه این پدیده آغاز کنند. بر این اساس، قرار است در نشستی که روز یکشنبه 25 اردیبهشت ماه با حضور رئیس انجمن دوستی ایران و چین و همچنین سایر کارشناسان و صاحب‌نظران برگزار می‌شود، تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری‌های مشترک برای مقابله با ترویج چین‌هراسی منعقد شود.

در ادامه این جلسه، بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران طی سخنانی، گفت: گاهی اخباری منتشر می‌شود تا فضای عمومی کشور را نسبت به همکاری اقتصادی با چین از خوش‌بینی دور کند. برخی معتقدند که دست خارجی‌ها در میان است که توسعه روابط با چین در ایران سازمان پیدا نکند و البته آنان این نگرانی را مطرح می‌کنند که اگر چین تاکنون از بخشی از تحریم‌ها تبعیت نکرده، ممکن است با گسترش پدیده چین‌هراسی، روابط اقتصادی دو کشور دچار تحریم‌های منفی شود.

او با اشاره به نظراتی که نسبت به مراودات اقتصادی و سیاسی با چین در کشور وجود دارد، گفت: ما فکر کردیم که اتاق تهران چگونه می‌تواند به عنوان یک نهاد مدنی و دستگاه غیردولتی، موضوع چین‌هراسی را کم‌اثر کند. البته از این اقدام دو منفعت حاصل خواهد شد؛ نخست اینکه تلاش خواهیم کرد که این ضرورت را به داخل کشور چین هم ببریم که به چین‌هراسی دامن نزنند و دیگر آنکه، کمک کنیم فضای دیپلماسی عمومی در جهت استفاده بهینه از امکانات چینی‌ها برای رونق اقتصادی ایران به کار گرفته شود. در عین حال، یک سند هم وجود دارد که بخشی از آن می‌تواند به پلتفرمی برای همکاری مشترک دو کشور تبدیل شود.

 دبیرکل اتاق تهران ادامه داد: به همین منظور قرار است که روز یکشنبه 25 اردیبهشت ماه نشست مشترکی با انجمن دوستی ایران و چین برگزار شود تا با حضور کارشناسان در این زمینه بحث و تبادل‌نظر بیشتری صورت گیرد و شرح وظایفی برای مبارزه با چین‌هراسی در اتاق بازرگانی تهران تعریف شود.

پس از بیان نقطه نظرات دبیرکل اتاق تهران، سایر حاضران نیز به بیان پیشنهادات خود برای طرح در جلسه‌های آینده پرداختند.

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط