وبینار ظرفیت‌شناسی روابط ایران و اوراسیا در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد

بررسی فرصت‌های همکاری‌های اقتصادی ایران و بلاروس

...

 در وبینار ظرفیت‌شناسی روابط تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، بازار کشور بلاروس و فرصت‌های همکاری میان ایران و این کشور، با حضور سفیر بلاروس در تهران و سفیر ایران در مینسک، مقامات اتاق‌‌های بازرگانی تهران و مینسک و جمع زیادی از فعالان اقتصادی ایران و بلاروس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این وبینار، بهمن عشقی دبیرکل اتاق تهران از آمادگی این اتاق برای میزبانی از هیات تجاری انجمن کارآفرینان بلاروس طی ماه‌های آتی خبر داد و یادآور شد که با ارسال دعوت‌نامه اتاق تهران به این انجمن، برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری گردهمایی‌ها و گفت‌و‌گوهای مستقیم صنعتگران و بازرگانان دو کشور آغاز شده است.

وی با اشاره به نقطه مشترک ایران و بلاروس در اعمال تحریم‌ها از سوی غرب علیه این دو کشور، ظرفیت تامین اقلام موردنیاز متقابل را بالقوه عنوان کرد و یادآور شد که با توجه به عدم امکان ارسال کالاها از بلاروس به اتحادیه اروپا به واسطه تحریم‌ها، امکان بهره‌برداری از این ظرفیت لجستیک در مسیر ترانزیتی به افغانستان و هند از طریق ایران وجود دارد. دبیرکل اتاق تهران همچنین تصریح کرد که بلاروس می‌تواند محدودیت‌های ایران در کمبود کانتینر و واگن را در مسیرهای مواصلاتی آستارا، سرخس و اینچه‌برون برای توسعه مبادلات در کشورهای همسایه ایران برطرف کند.

عشقی همچنین با بیان اینکه ارزش‌گذاری مجدد محصولات کشاورزی ایران در گمرکات بلاروس، موجب افزایش قیمت تمام شده آنها شده و امکان رقابت کالاهای ایرانی را با رقبای سایر کشور کاهش داده است، این پیشنهاد را مطرح کرد که مکانیزم واحد ارزش‌گذاری کالا بین کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا تعریف شود.

سعید یاری، سفیر ایران در مینسک نیز طی سخنانی، بر دستیابی دو کشور به مکانیزمی برای انجام تبادلات پولی شرکت‌ها و تجار دو طرف، تاکید کرد و آن را عامل تعیین‌کننده در گسترش روابط اقتصادی ایران و بلاروس دانست. وی از دولت بلاروس خواست تا نسبت به راه‌اندازی پرواز مستقیم میان تهران و مینسک جدیت بیشتری داشته باشد و توسعه همکاری‌های استانی و مناطق میان دو کشور را فرصتی برای ارتقای سطح روابط متقابل بیان کرد.

همچنین، دمیتری کالتسوف، سفیر جمهوری بلاروس در تهران نیز در سخنانی با اشاره به علاقمندی شرکت‌های بلاروس به همکاری مشترک با بنگاه‌های ایرانی از جمله در حوزه محصولات غذایی و کشاورزی، ماشین‌آلات، دارو و پوشاک، تصریح کرد که ملاقات‌های وی با مسئولان استانی در ایران و فعالان اقتصادی در استان‌ها، حکایت از ظرفیت بالای همکاری‌ها میان دو کشور دارد. وی همچنین توسعه همکاری‌های استانی میان دو کشور را گامی بلند برای افزایش سطح مناسبات اقتصادی دو طرف دانست و در عین حال، از آمادگی سفارت بلاروس در تهران برای تسریع و تسهیل در صدور ویزا برای تجار و کارآفرینان ایرانی که معرفی‌نامه از سوی اتاق تهران داشته باشند، خبر داد.

در ادامه این وبینار، فعالان اقتصادی از ایران و بلاروس به طرح پرسش‌هایی در رابطه با راهکارهای استفاده از ظرفیت‌های ترانزیت کالا میان دو کشور و تبادلات پولی پرداختند و مقامات دولتی از دو کشور و مسولان اتاق بازرگانی تهران و مینسک به این پرسش‌ها پاسخ دادند.

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط