رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران در همایش ایران‌گرین مطرح کرد

نیاز به واردات هفت میلیون تن گندم به دلیل خشکسالی

...

به گفته کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران، ایران در سال منتهی به مارس 2023 به واردات حداقل 7 میلیون تن گندم نیاز دارد و این دومین سال با واردات بالا گندم محسوب می‌شود که عمده دلیل آن خشکسالی و کاهش تولید داخلی است.

رئیس انجمن تامین‌کنندگان غلات ایران، در دومین کنفرانس بین‌المللی غلات (ایران‌گرین) عنوان کرد که پیش‌بینی می‌شود که ایران در سال جاری در مجموع باید 25 میلیون تن غلات، کنجاله و دانه‌های روغنی وارد کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران به نقل از خبرگزاری رویترز، کاوه زرگران‌ با اعلام این ارزیابی‌ها از میزان نیاز ایران به غلات توضیح داد: انجمن غلات ایران تخمین می‌زند که کشورمان در سال گذشته تا اسفند 1400 رکورد 7 میلیون تن  واردات گندم را زده است. تولید گندم داخلی ایران بسته به میزان بارندگی می‌تواند بسیار متفاوت باشد و کشور در برخی سال‌ها در تامین غلات خودکفا بوده است.

او به این نکته نیز اشاره کرد که علاوه بر پیش‌بینی واردات گندم برای سال آینده پیش‌بینی می‌شود ایران کلا 25 میلیون تن غلات، کنجاله و دانه‌های روغنی وارد کند.

زرگران در ادامه با اشاره به روند واردات غلات و دانه‌های روغنی نظیر جو و ذرت گفت: حدود 80 درصد روغن مصرفی کارخانجات روغن‌کشی ایران وارداتی است و با توجه به ارزان بودن کالاهای اساسی در ایران که یکی از سیاست‌های اجرایی دولت به منظور افزایش سطح رفاه عمومی مردم است، بخشی از کالاهای اساسی از جمله روغن تولیدی، از طریق استان‌های مرزی به سایر کشورها قاچاق شود. در واقع قیمت پایین این کالا، حباب کاذبی در تولید روغن به وجود آورده است که به نظر می‌رسد بعد از اصلاح قیمتی که از سوی رییس‌جمهور اعلام شده، میزان تولید نیز به جایگاه اصلی خود برخواهد گشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران از دولت خواست تا با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت می‌دهد، وفور کالا و زمینه‌سازی برای بالا رفتن ذخایر کالایی کشور را رقم بزند؛ به خصوص اینکه در دنیا همه کشورها در حال افزایش سطح ذخایر کالاهای اساسی خود هستند که بر این اساس پشتیبانی از تامین‌کنندگان می‌تواند امنیت غذایی کشور را تامین کند.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط