رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد

برگزاری نخستین جلسه اتاق فکر ابتکار کمربند-جاده

...

فریال مستوفی، رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به استقبال زیاد فعالان بخش خصوصی و نهادهای دولتی از فراخوان تشکیل اتاق فکر مشارکت ایران در ابرپروژه کمربند-جاده که توسط کشور چین طراحی و با همکاری کشورهای زیادی اجرا می‌شود، از برگزاری نخستین جلسه این اتاق فکر در روز 19 اردیبهشت ماه به صورت آنلاین خبر داد.

 

رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد جلسه اول اتاق فکر مشارکت بخش خصوصی کشور در ابتکار کمربنده-جاده در روز دوشنبه 19 اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ به صورت آنلاین خبر داد.

فریال مستوفی با تاکید بر این که رویکرد سیاسی و اقتصادی ایران بیانگر تمایل به توسعه همکاری با چین است، گفت: ابتکار عظیم کمربند-جاده که توسط کشور چین معرفی شده یک پروژه عظیم بین‌قاره‌ای است و ایران با برخورداری از ذخایر عظیم انرژی و به دلیل موقعیت بالقوه استراتژیک خود می‌تواند به عنوان هاب منطقه و نقطه اتصال چین و کشورهای کمربند-جاده با غرب آسیا و اروپا در این ابتکار نقش مهمی ایفا کند.

وی افزود: از طرفی با امضای سند همکاری جامع 25 ساله ایران و چین و رویکرد سیاسی و اقتصادی موجود برای توسعه همکاری‌ها و منافع مشترک با این کشور، این امکان شکل گرفته است که در صورت بهره‌برداری صحیح و کنش فعال، جذب سرمایه‌ خارجی و ارتقاء جایگاه اقتصادی کشور در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی رخ دهد.

رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران توضیح داد: این اتاق فکر با هدف بررسی راهکارها جهت  بهره‌برداری حداکثری از ابتکار کمربند-جاده از طریق تبادل‌نظر و هم‌افزایی بخش خصوصی و دولتی  تشکیل شده است و در اولین جلسه معارفه، هماهنگی، اعلام برنامه‌های اتاق فکر و نحوه تشکیل کارگروه‌های ذیل آن انجام خواهد شد.

مستوفی افزود: در این اتاق فکر بیش از 260 نفر مشارکت‌کننده از بخش‌های مختلف دولتی، حاکمیتی و خصوصی کشور از جمله وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذی‌صلاح، مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها، تشکل‌های بخش خصوصی، موسسه‌های مالی و بانک‌ها، اتاق‌های بازرگانی استان‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی حضور دارند.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: آموزش و  به‌روزسانی نیروهای کارشناسی در سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با پروژه‌های سرمایه‌گذاری ابتکار کمربنده جاده و تقویت هم‌گرایی بخش خصوصی و نهادهای تصمیم‌گیر حاکمیتی درباره مسائل و پروژه‌های کمربند جاده، تقویت دیپلماسی اقتصادی-تجاری از طریق ایفای نقش موثر بخش خصوصی و دولتی از جمله دیگر اهداف این اتاق فکر است.

فریال مستوفی تاکید کرد که خروجی نهایی کارگروه‌های تخصصی این اتاق فکر و نقطه نظرات کارشناسی آن در قالب بسته‌های مشورتی تخصصی به مراجع تصمیم‌گیر ارائه خواهد شد.

مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران در بهمن ماه گذشته طی فراخوانی از فعالان اقتصادی و نهادهای دولتی و حاکمیتی که علاقمند به توسعه نقش‌آفرینی ایران در ابتکار کمربند-جاده هستند، دعوت کرده بود در اتاق فکر تشکیل شده در اتاق تهران برای این منظور، مشارکت داشته باشند که 260 نفر به نمایندگی از نهادهای بخش خصوصی و دولتی برای حضور در این اتاق فکر ثبت‌نام کرده‌اند.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط