7 موضوع مهم درباره توییتری که بالاخره خصوصی شد

ایلان ماسک توییتر را خرید

...

براساس بیانیه ای که توییتر روز گذشته منتشر کرده، ماسک 21 میلیارد دلار را به طور نقد و 25.5 میلیادر دلار را در قراردادی بدون شرایط مالی حاشیه ای پرداخت می کند. براساس این قرارداد ماسک کنترل توییتر را به دست می گیرد. اما موضوعاتی همچنان برای کارکنان، کاربران و سرمایه گذاران و سیاستمداران مورد تردید و محل پرسش است.

هیئت مدیره توییتر سرانجام پیشنهاد 44 میلیارد دلاری ایلان ماسک را پذیرفت. توییتر به ایلان ماسک مدیرعامل تسلا فروخته شد اما این، کمی از داستان توییتر و این میلیاردر است. اطلاعات کمی درباره برنامه ایلان ماسک برای غول شبکه های اجتماعی تا امروز اعلام شده است.

به گزارش سی ان بی سی، براساس قرارداد فروش غول شبکه های اجتماعی، ایلان ماسک باید به ازای هر سهم 54.20 دلار به توییتر بپردازد. بیانیه ای که در این باره مطبوعاتی شده، پایانی بر جنجالی یک هفته ای است که ایلان ماسک آن را راه انداخته بود. جنجالی که در آن، میلیاردر جوان آخرین و بهترین قیمت خود برای توییتر را پیشنهاد کرده بود.

 براساس بیانیه ای که توییتر روز گذشته منتشر کرده، ماسک 21 میلیارد دلار را به طور نقد و 25.5 میلیادر دلار را در قراردادی بدون شرایط مالی حاشیه ای پرداخت می کند. براساس این قرارداد ماسک کنترل توییتر را به دست می گیرد. اما موضوعاتی همچنان برای کارکنان، کاربران و سرمایه گذاران و سیاستمداران مورد تردید و محل پرسش است.  

چه کسی شرکت را اداره می کند؟

یکی از مهم ترین پرسش ها درباره توییتر این است که ماسک از چه کسی به عنوان مدیرعامل توییتر دعوت به کار می کند. پس از کنار رفتن جک دورسی، موسس توییتر از سمت مدیرعاملی، پاراگ آگراوال به مدیریت شرکت رسید. او تنها پنج ماه است که توییتر را مدیریت می کند. آگراوال در این مدت درگیر فشارهای ماسک در توییتر بود، سهامداری که 9 درصد از سهام شرکت را در اختیار داشت. ماسک در آغاز از پیوستن به هیئت مدیره توییتر استقبال کرد اما خیلی زود، تصمیمش را تغییر داد. او این بار تصمیم گرفت کل شرکت را بخرد. درحالی که مدیرعامل توییتر نسبت به این مزاحمت ها هشدار داده بود. روز گذشته، روز  خوبی برای آگراوال نبود و حالا کار کردن این دو باهم بعید به نظر می رسد.  آگراوال در بیانیه اخیر شرکت گفت:«توییتر با هدف اثرگذاری بر کل جهان کار می کند. من به گروه هایی که با آن ها کار کردم واز آن ها الهام گرفته ام افتخار می کنم و هیچ چیز مهم تر از این نیست».

هیئت مدیره چه می شود؟

پس از اعلام لغو حضور ایلان ماسک در هیئت مدیره توییتر، این هیئت مدیره طرحی را تصویب کرد که از آن با نام «قرص سمی» هم یاد می شود. طرحی که منافع سهامداران را در مقابل سهامداران عمده و سلطه جو تامین می کند. اکنون توییتر در اختیار ماسک است و فهرست نامزدها برای حضور در توییتر طولانی است. ایلان ماسک و جک دورسی در ماه گذشته کمی بداخلاق بودند. آیا ایلان ماسک می تواند با گروهی که جک دورسی در توییتر چیده، کار کند؟

قدرت ماسک چقدر است؟

توییتر در بیانیه اش از فروش کل شرکت به ایلان ماسک خبر داده اما هنوز درباره میزان کنترل این میلیاردر در غول شبکه های اجتماعی جهان پرسش هایی وجود دارد. ایلان ماسک اکنون مدیرعامل تسلاست که ارزش بازار آن را یک تریلیون تخمین می زنند. او هم چنین مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس است که ارزش بازار آن به 100 میلیارد دلار می رسد. او استارتاپ هایی مثل نورالینک را هم اداره می کند. آیا ایلان ماسک می خواهد مسیر جف بزوس در واشنگتن پست را طی کند و قرار است از تیم های مدیریتی برای اداره شرکت ها کمک بگیرد؟ آیا او به عنوان مالک شرکت مدیریت شرکت را هم به دست می گیرد؟ پاسخ این پرسش به اندازه زیادی وابسته به دانش ما درباره مدیریت محتوا در توییتر است و اینکه از جمع سرشناسانی که از سایت حذف شده اند، چه کسانی  به شرکت باز می گردند.

توییتر چه شکلی می شود؟

ماسک پیش از خرید توییتر از بیش از 80 میلیون دنبال کننده اش خواست در مورد تغییر دکمه ویرایش در این شبکه اجتماعی نظر بدهند. آیا امروز، با خرید توییتر توسط ماسک، نظر دنبال کنندگان اوست که تغییرات آینده را رقم می زند؟

ماسک چیزهایی در این باره گفته است. «آزادی بیان  بستر یک دموکراسی کارآمد است و توییتر به عنوان پایگاهی دیجیتالی در این بین، جایی برای بحث درباره موضوع های موثر بر آینده بشر است. من می خواهم توییتر  بهتر از همیشه کار کند. هم چنین استفاده از الگوریتم های منبع باز به اعتماد بیشتر کمک می کند، و  علاوه بر این، مقابله با ربات های هرز و احراز هویت انسان ها. توییتر ظرفیت های خوبی دارد. من مشتاقانه همکاری با این شرکت و جامعه کاربرانش را پیگیری می کنم».

منظور ایلان ماسک از آزادی بیان چیست؟ او روز دوشنبه در توییتر نوشت «من امیدوارم حتی بدترین نقدهای من در توییتر  باقی بماند، چراکه این معنای گفت وگوی آزاد است». اما آیا او اجازه می دهد نقدهای همه در توییتر باقی بماند؟ مدیریت محتوا در شبکه های اجتماعی برای مقابله با تبدیل این شبکه ها به جایی مخرب، بسیار مهم است. آزادی بیان برای یک شرکت خصوصی لزوما به معنای آنچه در متمم اول انجام می شود، نیست.

ترامپ به توییتر باز می گردد؟

حساب کاربری رییس جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ با توجه به قوانین شرکت درباره محتوای خشونت آمیز، در توییتر از رده خارج شد. این کار توییتر، خشم بسیاری از سیاستمداران محافظه کار آمریکایی را برانگیخت. امروز که ماسک با دیدگاه هایی ضد سانسور توییتر را خریده، می توان گفت ترامپ به این شبکه اجتماعی باز می گردد؟ آیا مدیریتِ منبع باز توییتر به ما کمک می کند  درباره آمدن ها و رفتن ها و دلایل آن بیشتر بدانیم؟ ترامپ روز دوشنبه به سی ان بی سی اعلام کرده حتی با وجود حضور ماسک در توییتر، به این شبکه اجتماعی باز نمی گردد و در شبکه اجتماعی که خود راه انداخته، محتوای مورد نظرش را به اشتراک می گذارد. ترامپ گفت: «وقتی در کاخ سفید بودم برای توییتر کارهای زیادی انجام دادم. اما رفتار توییتر من را ناامید کرد. من به این شبکه اجتماعی بر نمی گردم».

چه اتفاقی برای کارکنان می افتد؟

با خصوصی شدن شرکت توییتر، ماسک مجبور است ساختارهای دیگری برای پرداخت دستمزدها تعیین کند. پاداش هایی که تا امروز در شرکت اهدا می شد، دیگر معنا ندارد. آیا در دوره مدیریت جدید در توییتر، پاداش ها با سهام جایگزین می شود؟ آیا شرکت برای بار دوم عمومی می شود؟ صنعت فناوری، بازاری پر از رقابت و استعداد است. کارکنان برای حفظ وضعیت خود در فشارند. در این شرایط چرا کارکنان توییتر باید در این شرکت بمانند و چرا نیروهای تازه به کارکنان توییتر اضافه شوند؟ ماسک چه کسانی را در توییتر نگه می دارد؟ اگر شیوه های مدیریت محتوا در توییتر تغییر کند، وجود بعضی از کارکنان در این شرکت بی معناست.

از سرمایه گذاران تسلا چه خبر؟

سرمایه گذاری در تسلا با بازار یک تریلیون دلاری اش، سرمایه گذاری بر ایلان ماسک و کارهای جادویی اش است.  از زمان پیشنهاد ماسک در 14 آوریل سهام تسلا 2.3 درصد افت قیمت را ثبت کرده است.  افت سهام تسلا در نزدک  بیشتر از این هم بوده است. ایلان ماسک دیوانه بازی های خاص خودش را دارد. آیا دیوانگی های اخیر ماسک برای بعضی سرمایه گذاران در تسلا قابل هضم نیست؟

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام