کمیسیون تلفیق به باقی ماندن ارز 4200 تومانی رای داد

صحن مجلس درباره ارز ترجیحی تصمیمی نهایی را خواهد گرفت

...

بررسی آمارهای رسمی از قیمت برخی کالاها در آذرماه سال 96 و آذرماه سال‌جاری نشان می‌دهد تورم برخی از کالاهای اساسی که ارز 4200 تومانی به آنها تعلق می‌گیرد، چندان تفاوتی با سایر کالاهای منتخب ندارد.

درشرایطی که بسیاری از کارشناسان و فعالان بخش خصوصی از مشکلات اقتصادی ناشی از باقی ماندن ارز ترجیحی می گویند و دولت سیزدهم هم در لایحه بودجه سال آینده خواستار حذف بخش مهمی از ارز 4200 تومانی ( اختصاص ارز 4200 تومانی تنها برای دارو و گندم) بود در نهایت اعضا کمیسیون تلفیق به باقی ماندن ارز ترجیحی رای دادند.

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه درباره جزئیات مصارف تبصره 14بودجه سال آینده و مصوبات کمیسیون تلفیق گفته است:« 73هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی 45هزار تومانی و معیشتی مصوب شد. همچنین در سال آینده تغییری در میزان پرداخت یارانه‌های نقدی به ‌وجود نخواهد آمد زیرا ارز ترجیحی در بودجه سال 1401حذف نشده و یارانه برای تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی درنظر گرفته شده است. همچنین محمدرضا میرتاج‌الدینی، عضو کمیسیون تلفیق هم درباره جزییات ارز ترجیحی درنظر گرفته شده در بودجه سال آینده گفت:« بودجه یارانه نقدی و معیشتی رقم 73.8هزار میلیارد تومان، یارانه برای تامین کالاهای اساسی 109هزار میلیارد تومان و یارانه دارو، تجهیزات پزشکی، تکمیل بیمه سلامت برای افراد فاقد بیمه و تامین دارو برای بیماران خاص و صعب‌العلاج 710 هزار میلیارد تومان تعیین شده است.» باتوجه به مصوبه کمیسیون تلفیق حالا باید دید که نمایندگان مجلس در مراحل تصویب جزییات لایحه بودجه سال آینده چه تصمیم نهایی برای باقی ماندن یا حذف ارز ترجیحی خواهند گرفت.

مخالفان تخصیص ارز ترجیحی معتقدند در سال های گذشته ارز 4200 تومانی باعث ایجاد رانت در اقتصاد شده و از مسیر اصلی خود که کنترل قیمت کالاهای اساسی بوده منحرف شده و عملا با رشد و تورم بالای کالاهای اساسی رو به رو بوده ایم. از سوی دیگر موافقان باقی ماندن ارز ترجیحی می گویند که حذف این ارز باعث شوک به بازارها و رشد قیمت ها می شود. اما موافقان ارز ترجیحی معتقدند دولت با مدیریت بازار و تولید می تواند منابع ارز ترجیحی را به صورت مستقیم و به صورت یارانه به دهک های پایین و نیازمند جامعه اختصاص دهد و بخشی از شکاف اقتصادی- اجتماعی ایجاد شده در سال های گذشته را ترمیم کند. علاوه بر این کارشناسان معتقدند ادامه تخصیص ارز ترجیحی به تورم هم دامن خواهد زد.

براساس گزارشات رسمی در سال 1399 به میزان ۱۰ و نیم میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالا‌های اساسی داده شده است که ۵ میلیارد دلار از این رقم از محل فروش نفت تامین شده و ۵ میلیارد دلار دیگر نیز از محل وجوه بانک مرکزی یا صندوق توسعه تامین شده است که اگر مابه التفاوت ۵ میلیارد دلار ارز دولتی را با بازار آزاد محاسبه کنیم یعنی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استخراج شده و این پول پایه پولی را افزایش داده است و اگر در سال 1399، هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی به اقتصاد تحمیل شده نزدیک به ۷۵۰ هزار میلیارد تومان آن از محل ارز ترجیحی اضافه شده و به جهش تورم دامن زده است.

چندی پیش سخنگوی دولت به این نکته اشاره کرده است که تورم کالاهای با ارز ترجیحی بیش از تورم سایر کالاهاست. علی بهادری جهرمی با اشاره به مفاسد ناشی از پرداخت ارز ترجیحی و تفاوت ۲۷ برابری سهم دهک اول و دهک آخر از این منابع گفت: تورم و خلق پول ناشی از این توزیع ارز یارانه‌ای، عامل اصلی کاهش قدرت خرید مردم است. میزان تورم کالای با ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از تورم سایر بخش‌هاست. بررسی آمارهای رسمی از قیمت برخی کالاها در آذرماه سال 96 و آذرماه سال‌جاری نشان می‌دهد تورم برخی از کالاهای اساسی که ارز 4200 تومانی به آنها تعلق می‌گیرد، چندان تفاوتی با سایر کالاهای منتخب ندارد. این موضوع نشان می‌دهد که به طور کلی دلار 4200 صرف هر کاری شده اما صرف کنترل قیمت‌ها به شکل معنی‌دار نشده است. بسیاری از کالاهای مشمول دلار 4200 از این قطار پیاده شدند و حال تنها برخی از کالاهای محدود نظیر ذرت، دانه‌‌‌روغنی، روغن‌‌‌خام، کنجاله، جو، گندم و دارو دلار 4200 تومانی دریافت می‌کنند.  

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام