در کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران بررسی شد

آمادگی بخش‌خصوصی برای مشارکت در نوآوری پتروپالایش‌ها

...

در دوازدهمین جلسه کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران، طرح نوآوری در صنعت پالایش نفت که از سوی جانشین معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت ارائه شده بود، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 اما پیش از آنکه، این طرح مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار گیرد، رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران به تشریح برخی اخبار و اتفاق‌های حوزه انرژی در عرصه داخلی و بین‌المللی پرداخت. رضا پدیدار، به گزارش اخیر اداره اطلاعات انرژی آمریکا اشاره کرد که طی آن، میزان ذخایر نفتی اثبات شده ایران، 209 میلیارد بشکه برآورد شده که از این حیث، ایران در جایگاه سومین دارنده بزرگ ذخایر نفتی جهان قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، وی تصریح کرد که بر این اساس، ایران 25 درصد از ذخایر نفتی خاورمیانه و 12 درصد از ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد. وی همچنین به گزارش اخیر خبرگزاری رویترز اشاره کرد که بر اساس آن، میانگین روزانه تولید نفت ایران، به 2 میلیون و 478 هزار بشکه رسیده است. بر اساس این گزارش، 13 عضو اوپک نیز، روزانه معادل 28 میلیون و 880 هزار بشکه نفت خام تولید می‌کنند.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران همچنین به گزارش دیگری از اداره اطلاعات انرژی آمریکا اشاره کرد که بر اساس آن، روسیه با تامین 56 درصد از گاز ترکیه، نقش اصلی در تامین این سوخت برای ترکیه را دارد و ایران نیز 16 درصد از گاز مورد نیاز ترکیه را تامین می‌کند.

پدیدار سپس به گزارش دیگری از آژانس بین‌المللی انرژی اشاره کرد که بر مبنای آن، شاخص شدت انرژی در ایران معادل 8 مگاژول بر دلار اعلام شده است. بر اساس این گزارش، این میزان در کشوری مانند آلمان، کمتر از نصف این شاخص در ایران است.

ضرورت نوآوری در صنعت پتروپالایش کشور

در ادامه این جلسه، مهدی احمدی مروست، جانشین معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت، طرحی با عنوان، نوآوری در صنعت پالایش نفت را تشریح کرد.

وی ابتدا به مسئله تقاضای انرژی در جهان اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش منتشر شده دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز، تقاضای جهانی انرژی با روندی صعودی از 14670 معادل میلیون تن نفت در سال 2019، به 18200 میلیون تن نفت در سال 2050 می‌رسد. مروست افزود: سهم سوخت‌های فسیلی در ترکیب سبد انرژی جهان از 81 درصد در سال 2019 به 71 درصد در سال 2050 کاهش می‌یابد. به گفته وی، تا سال 2050 گاز طبیعی با سهمی بالغ بر 28 درصد و پس از آن، نفت خام با 27 درصد و ذغال‌شنگ با 16 درصد به ترتیب بیشترین سهم را در ترکیب تقاضای انرژی جهان خواهند داشت. مروست در عین حال تصریح کرد که بر اساس پیش‌بینی‌ها، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر با در نظر گرفتن انرژی‌های نو، برقابی و بیوماس، تا سال 2050 نزدیک به دو برابر می‌شود و از 14 درصد در سال 2019 به 24 درصد در سال 2050 افزایش می‌یابد.

این عضو پژوهشگاه صنعت نفت در ادامه با بیان اینکه بر اساس مطالعات صورت گرفته، سهم مصارف مختلف فرآورده‌های نفتی در جهان رو به افزایش است، یادآور شد که طی سال‌های اخیر، صادرات محصولات مبتنی بر نفت کوره از ایران روند صعودی داشته است.

مروست در ادامه، روند تخصیص یارانه سوخت در ایران را تشریح و آن را وضعیت موجود در دیگر کشورها قیاس کرد. وی سپس، به نقش پتروپالایشگاه‌ها در صنعت نفت و پتروشیمی کشور اشاره کرد و با تاکید بر تغییر سبد مصرف فرآورده‌های سوختی در مقیاس جهانی و از سوی دیگر، فناوری‌های جدید توسعه داده شده، ایجاد نوآوری در صنعت پتروپالایشگاهی کشور را ضروری عنوان کرد.

وی، به تصویب طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی، طی آذرماه سال 97 اشاره کرد و افزود: بر اساس آئین‌نامه اجرایی این قانون، در روش تنفس خوراک پترو پالایشگاه‌های احداث شده از شروع بهره‌برداری خوراک رایگان دریافت می‌کند و این موضوع تا زمانی ادامه دارد که ارزش خوراک دریافت شده برابر هزینه سرمایه احداث پتروپالایشگاه شود. سپس مجریان طرح‌ها مبلغ دریافتی در قالب قانون تنفس خوراک را به صورت یک وام 8 ساله به صندوق توسعه ملی بازپرداخت می‌کنند.

مروست با اشاره به فعالیت چندین واحد پتروپالایشگاه در کشور، تصریح کرد که افزایش ظرفیت پالایشی و تامین فرآورده‌های موردنیاز با تاکید بر زنجیره ارزش با ظرفیت 300 هزار بشکه در روز نفت خام سنگین، در دستورکار قرار دارد.

در ادامه این جلسه و پس از بحث و تبادل‌نظر از سوی اعضای کمیسیون انرژی بر این موضوع، تدوین برنامه عملیاتی راهبردی برای زنجیره خلق نوآوری در صنعت پتروپالایشی کشور در کمیسیون انرژی اتاق تهران به تصویب رسید و رئیس این کمیسیون، آمادگی بخش خصوصی برای مشارکت در خلق نوآوری در این صنعت را اعلام کرد.

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?71905

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط