نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی بعد از دوسال دوباره برپا می شود

تلاش برای جان بخشیدن به گردشگری

...

حضور هیأت‌های تجاری خارجی از کشورهای عراق، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، پاکستان و عمان در پانزدهمین نمایشگاه گردشگری ایران

در حالی که کرونا صنعت گردشگری ایران را به شدت از رمق انداخته و در دوسال گذشته زیان های بسیار زیادی به بخش های مختلف این صنعت وارد کرده است؛ حالا مسئولان وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با برگزاری پانزدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی به دنبال جان دوباره بخشیدن به این صنعت هستند. نمایشگاهی که شنبه هفته آینده به مدت 4 روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با حضور فعالان صنعت گردشگری و هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع‌دستی ایران برگزار می‌شود تا شاید در شرایطی کرونایی بتواند رونقی اندک به موضوع سفر و خرید محصولات صنایع ‌دستی بدهد.
از نوروز سال‌98 که سیلاب ویرانگر شهرهای کشور را در‌بر‌گرفت تا همین روزها که کشور درگیر سویه اومیکرون شده است، سفرهای داخلی با رکود شدید مواجه شده و سفرهای خارجی نیز می توان گفت تعطیل شده است.
علی‌اصغر شالبافیان معاونان وزارت میراث‌فرهنگی گفته در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری قرار است بسته‌های گردشگری و تورهای مسافرتی با تخفیف‌های ویژه به مردم و بازدیدکنندگان ارائه شود که می تواند روی رونق گردشگری به خصوص در تعطیلات نوروز اثرات مثبت بسیاری داشته باشد. او با اعلام اینکه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری کشور به ‌رغم آنکه یک نمایشگاه تخصصی است اما میزبان خوبی برای ذینفعان صنعت گردشگری و مردم و بازدید‌کنندگان است تا شرایطی برای مذاکرات دوجانبه فعالان صنعت گردشگری با هدف ایجاد رونق در این صنعت و انعقاد تفاهمنامه‌های گردشگری و مذاکرات بین دستگاهی و پاسخگویی به نیازهای مسافرتی مردم ایجاد شود.
او همچنین از حضور هیأت‌های تجاری خارجی از کشورهای عراق، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، پاکستان و عمان در پانزدهمین نمایشگاه گردشگری ایران خبر داد و گفت: در شرایط حاضر با توجه به تداوم وجود کرونا نمی‌توان انتظار داشت که کشورهای اروپایی و غیراروپایی دورتر از ایران قادر به حضور در این نمایشگاه باشند.
همچنین پویا محمودیان، معاون صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور هم گفته است:« برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی در قلب پایتخت با هدف ارتقای فروش حداکثری تولیدات صنایع‌دستی با توجه به نزدیک‌بودن روزهای منتهی به ایام نوروز و ایجاد ارتباط تولیدکنندگان صنایع‌دستی با بازرگانان و تجار برگزار می‌شود. به‌ویژه آنکه از بیش از 2سال پیش شرایط بسیار سختی با شیوع کرونا بر هنرمندان صنایع‌دستی تحمیل شد، این نمایشگاه فرصتی برای فروش تولیدات هنرمندان هنرهای سنتی کشور ایجاد می‌کند.»
در هفته های گذشته و تا پیش از شیوع سویه اومیکرون در کشور که در حال اوج گرفتن است؛ مسئولان و فعالان حوزه گردشگری امیدوار بودند باتوجه به وسعت مناسب واکسیناسیون؛ درماه های آینده به خصوص در تعطیلات نوروز شاهد افزایش سفرهای داخلی و خارجی و حضور توریست های خارجی در کشور باشیم اما حالا اومیکرون به خطر جدیدی برای صنعت گردشگری بدل شده است. البته افت شدید گردشگری و سفرهای تفریحی و چالش صنعت گردشگری به دلیل کرونا، مشکلی جهانی هست و کشورهای بزرگی همچون اسپانیا، ایتالیا و فرانسه را هم به شدت درگیر کرده است. در دو سال گذشته چند میلیون فعال صنعت گردشگری ایران از شیوع کرونا آسیب های جدی دیدند و حالا برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی می تواند در صورت کنترل سویه اومیکرون در کشور، امیدی جدی برای رونق دوباره اقتصاد گردشگری باشد.  

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام