آینده در دست کارآفرینان زن

رهبران موفق زن

...

مانند بسیاری از زنان جوان، نخستین آشنایی من با رهبران موفق زن از طریق فیلم و ادبیات بود. درسی‌هایی که در دوران کودکی از طریق فیلم‌ها گرفتم کاملا ابتدایی بودند: شاهزاده‏خانم‌ها باید نجات داده می‌شدند (سیندرلا، سفیدبرفی)، برای جنگیدن باید شبیه به پسرها شد (مولان)، و رفتاری سرد و شخصیتی بداخلاق بهترین راه رسیدن به پیشرفت در محل کار بود (شیطان پرادا می‌پوشد)

آینده نگر


SaaS (Software as a service) که در فارسی نرم‌افزار برای اجاره یا نرم‌افزار به عنوان خدمت هم معنا شده، حوزه‌ای است که در آن نرم‌افزارهایی آماده طراحی می‌شوند و کاربران از طریق مرورگر وب به این سرویس نرم‌افزاری دسترسی می‌یابند و از خدماتش استفاده می‌کنند، نرم‌افزارهای مدیریتی، مدیریت ارتباط مشتری، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، طرح‌ریزی منابع سرمایه، فاکتورنویسی، مدیریت منابع انسانی و غیره از انواع این نوع کسب‌وکار هستند. حوزه‌ای که معمولا شرکت‌های بسیار و اغلب با بنیان‌گذاران و مدیران مرد در آن فعالیت دارند. شرکت اسپکیت (Spekit) این جو را کمی عوض کرده است، شرکتی رو به رشد در حوزه تکنولوژی و ارائه خدمات نرم‌افزاری در حوزه توانمندسازی و آموزش کارکنان سازمانی که دو زن آن را بنیان گذاشته‌اند: ملانی فلای و زری زهرا. در یادداشتی که ملانی برای نشریه کارآفرین آمریکا نوشته است توضیح داده که چطور با آن تصوراتی که به عنوان یک دختربچه داشته حتی خواب تبدیل شدن به یک مدیر و رهبر را نمی‌دیده و اینکه دختران و زنان جوان بسیاری هستند که با تغییر فرهنگ کار و مدیریت باید به توانایی‌ها و ایده‌های بلندپروازانه‌شان پی ببرند. آنچه در این بخش می‌خوانید ترجمه و خلاصه‌ای از همان یادداشت است.
مانند بسیاری از زنان جوان، نخستین آشنایی من با رهبران موفق زن از طریق فیلم و ادبیات بود. درسی‌هایی که در دوران کودکی از طریق فیلم‌ها گرفتم کاملا ابتدایی بودند: شاهزاده‏خانم‌ها باید نجات داده می‌شدند (سیندرلا، سفیدبرفی)، برای جنگیدن باید شبیه به پسرها شد (مولان)، و رفتاری سرد و شخصیتی بداخلاق بهترین راه رسیدن به پیشرفت در محل کار بود (شیطان پرادا می‌پوشد).
خوشبختانه همزمان با پشت سر گذاشتن دوره کودکی فهیمدم که شخصیت‌های داستانی فقط خیالی هستند و با این وجود یک جای خالی بزرگ از رهبران زنی که بشود از آن‏ها پیروی کرد حس می‌کردم. ناخودآگاه به این سوال رسیده بودم که چرا موفقیت به چنین قیمت گزافی برای شهرت و شخصیتتان باید به دست بیاید؟
هرقدر هم که امیدوار بودم که امروزه وضعیت متفاوتی باشد، تغییر چندانی در این حوزه پدید نیامده. در واقع تنها نزدیک به 11 درصد از استارت‏آپ‌ها بنیان‌گذار زن دارند (که تنها 2 درصد از آن‏ها می‌توانند جذب سرمایه کنند) و فقط 6 درصد از موقعیت‌های مدیرعاملی در لیست اس‌اندپی ۵۰۰ (S&P 500 فهرستی از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک است) در دست زنان قرار دارد. به عنوان مدیرعامل یک استارت‏آپ در حال رشد حوزه تکنولوژی من بخشی از آن 11 درصد هستم اما قبلا این هدفم نبود. بدون داشتن الگوهای قدرتمند من حتی خواب کارآفرین شدن را هم نمی‌دیدم. با این حال امیدوارم که من و زری زهرا بتوانیم این روایت را عوض کنیم و نشان دهیم که دو زن می‌توانند با موفقیت کسب و کاری را از صفر بنا کنند و هم‌صدا با هم کار کنند.
از آن‏جایی که هیچ کتاب راهنمایی در کار نبود، ما باید مسیرمان را به سوی یک رابطه حرفه‌ای بی‌سابقه با همت خودمان می‌ساختیم. برخلاف بسیاری از استارت‏آپ‌ها من و زری دوستان صمیمی یا هم‌اتاقی خوابگاه نبودیم. ما دو همکار بودیم. وقتی فهمیدم او دارد استعفا می‌دهد او را دم آسانسور پیدا کردم و ایده کسب‌وکار تازه‌ام را با او مطرح کردم به این امید که بتوانم از تخصصش در مدیریت تولید برای عملی کردن این ایده استفاده کنم. همان‏جا در لابی ساختمان بود که ما جرقه چیزی را زدیم که حالا تبدیل به اسپکیت محبوبمان شده است.
برای زنان جوانی که می‌خواهند پا جای قدم‌های موسسانی مانند سارا بلیکلی (شرکت اسپنکس)، ویتنی وولف (شرکت بامبل) یا ملانی پرکینز (مدیرعامل شرکت کانوا) بگذارند، ما باید موانع پیش ‌رو را برداریم و با به چالش کشیدن وضعیت موجود، فرصت‌های تازه‌ای برای نسل‌های آینده ایجاد کنیم.
از یک سو من و زری امیدواریم که به خاطر تولید محصولی که نحوه آموزش کارمندان در حین کار را تغییر می‌دهد شناخته شویم اما از سوی دیگر می‌خواهیم فرهنگی ایجاد کنیم که آغوشش به روی موج جدیدی از رهبران زن باز است. شما چه شاهزاده‏خانم دیزنی باشید و چه کسی که مثل من به صورت اتفاقی مدیرعامل شده، باید بدانید وقت آن رسیده است که زنان به سمت اهداف بالاتری قدم بردارند، آنچه را امر عادی اجتماعی قلمداد می‌شده بشکنند و ماه را هدف بگیرند تا به ستاره‌ها دست یابند. هم‌بنیان‌گذاران زن نباید نادر باشند بلکه باید تبدیل به یک روند تکاملی برای روحیه کارآفرینانه بسیاری از دختران شوند که هنوز جوان‏اند و نمی‌دانند چطور باید این روحیه را آزاد کنند.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام