بحران روسیه و اوکراین می تواند باعث افزایش قیمت گاز در اروپا شود

تحریم روسیه به ضرر اروپا تمام می شود

...

این بحران قریب الوقوع این احتمال را مطرح کرده است که ایالات متحده می تواند روسیه را تحریم کند تا از حمله کرملین به اوکراین جلوگیری کند. به گزارش Capital Economics اگر این اتفاق افتد، قیمت گاز اروپا احتمالا از اوج 180 پوند در هر مگاوات ساعت که در اواخر سال گذشته مشاهده شد، فراتر خواهد رفت.

به گفته تحلیلگران، تنش های فزاینده بین روسیه و اوکراین بر بازارهای انرژی سایه افکنده است و عدم قطعیت می تواند به معنای یک دوره طولانی قیمت بالای گاز برای اروپا باشد. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی در این باره منتشر کرده است.

دن یرگین، کارشناس انرژی به سی‌ان‌بی‌سی گفت: شکی نیست که حس بحران قریب الوقوع میان روسیه و اوکراین در بازار وجود دارد، به ویژه که روسیه حدود 35 درصد از گاز اروپا را تامین می کند.

شرکت تحقیقاتی Capital Economics در یادداشتی هشدار داد که اگر این بحران تشدید شود، قیمت گاز در اروپا که در سال گذشته به بالاترین حد خود رسیده بود، می تواند افزایش یابد.

ویلیام جکسون، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور در Capital Economics اشاره کرد که علاوه بر اتکای اروپا به روسیه برای گاز، ذخایر گاز هم در حال کاهش است. او گفت: اگر تحریم هایی بر صادرات انرژی روسیه اعمال شود یا روسیه از صادرات گاز به عنوان اهرم استفاده کند، احتمالا قیمت گاز طبیعی در اروپا افزایش می یابد.

تنش ها بین روسیه و اوکراین در ماه های اخیر و در میان گزارش های متعددی که در این خصوص منتشر شده، تشدید شده است و نیروهای روسیه در مرز اوکراین جمع شده اند.

این تحولات، گمانه زنی هایی را برانگیخت با این عنوان که روسیه در حال آماده شدن برای حمله به این کشور است و ترس از تکرار الحاق غیرقانونی مسکو و اشغال کریمه در سال 2014 دوباره شعله ور شده است. البته مسکو بارها این اتهامات را رد کرده است.

مذاکرات با هدف خنثی کردن بحران هفته گذشته بدون هیچ پیشرفتی پایان یافت. نمایندگان ایالات متحده و اعضای ناتو از چند روز گفتگوی پرمخاطره با مقامات ارشد روسیه بدون هیچ راه حلی بیرون آمدند، اما با هشدارهایی که وضعیت در امتداد مرز اوکراین در واقع بدتر شده است.

این بحران قریب الوقوع این احتمال را مطرح کرده است که ایالات متحده می تواند روسیه را تحریم کند تا از حمله کرملین به اوکراین جلوگیری کند. به گزارش Capital Economics اگر این اتفاق افتد، قیمت گاز اروپا احتمالا از اوج 180 پوند در هر مگاوات ساعت که در اواخر سال گذشته مشاهده شد، فراتر خواهد رفت.

به گفته جکسون برخی از کشورهایی که به شدت به گاز روسیه وابسته هستند، به ویژه در اروپای شرقی، ممکن است مجبور به جیره بندی انرژی شوند.

بحران گاز در اروپا در سه ماهه سوم سال گذشته منجر به افزایش قیمت برق اروپا به بالاترین سطح چند ساله شد. جفریز در یادداشتی عنوان کرد که تامین گاز از روسیه کمتر از حد معمول رسیده است. براساس گزارش بانک سرمایه گذاری ایالات متحده، واردات گاز از روسیه به شمال غربی اروپا از اوت تا دسامبر 38 درصد نسبت به مدت مشابه سال 2018 کاهش یافته است. به گفته این بانک، ذخایر گاز در اروپا هم کمتر از حد متوسط  است و تا 12 ژانویه، 21 درصد در مقایسه با میانگین پنج ساله کمتر بوده است.

جفریز گفت: ما انتظار داریم دوره قیمت بالای گاز طبیعی طولانی شود. با ورود به فصل گرم 2021/22 با ذخایر کم سابقه، جریان گاز از روسیه در سطح کم باقی خواهد ماند.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام