عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می گوید

ایران می توانست به صادرکننده اصلی برق و هاب انرژی منطقه تبدیل شود

...

صالحی با اشاره به اینکه ایران در صادرات خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات و کالای صنعت برق موفق بوده است، گفت:« ایران از بخش تولید تجهیزات برق مثل ژنراتور، کابل، تابلو و... گرفته تا خدمات فنی و مهندسی و انتقال انرژی یعنی درواقع از a تا z صنعت برق توانمند است

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می گوید میزان صادرات برق از ایران به دلیل اینکه تا به امروز صادرات برق در اختیار دولت ها بوده و به بخش خصوصی به هر دلیلی اجازه ورود داده نشده است متاسفانه نتوانسته به اندازه ظرفیت های کشور باشد. حمید رضا صالحی می گوید:« ایران باتوجه به توانمندی ها و ویژگی هایی که دارد می توانست به عنوان هاب انرژی منطقه مطرح شود. ما به دلیل اختلاف افق، از نظر جغرافیایی و همچنین چهارفصل بودن؛ ویژگی های بارزی داریم، علاوه بر این ها در منطقه ای قرار گرفته ایم که کشورهای همسایه با نیاز شدید انرژی رو به رو هستند. مثلا کشور پاکستان با 200 میلیون نفر جمعیت تنها 35 هزار مگاوات برق تولید می کند و نیاز شدید به برق دارد و در کشورهای عراق و افغانستان و... هم چنین کمبودهایی وجود دارد که برای کشور ما باتوجه به توانمندی ها می توانست به ظرفیت تبدیل شود. در واقع ما برخلاف ظرفیت ها نتوانسته ایم جایگاه مناسبی پیدا کنیم درحالی که بخشی از درآمدهای کشور از صادرات برق می توانست تامین شود، به خصوص در دوره تحریم ها و کاهش صادرات نفت این درآمدها می توانست کمک دولت و حاکمیت باشد.»

او با اشاره به اینکه درآمدهای صادرات برق هم اکنون از سوی وزارت نیرو برای جبران کسری بودجه این وزارتخانه هزینه می شود، به توانمندی ایران در حوزه فنی مهندسی برق و تولید تجهیزات صنعت برق هم اشاره می کند و می گوید:« اولین نیروگاه برق بعد از سقوط صدام را به نام صدر در بغداد ایرانی ها ساختند؛ ایران از نظر خدمات فنی و مهندسی به خصوص در حوزه صنعت برق هیچ چیز در منطقه کم ندارد.»

صالحی با اشاره به اینکه ایران در صادرات خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات و کالای صنعت برق موفق بوده است، گفت:« ایران از بخش تولید تجهیزات برق مثل ژنراتور، کابل، تابلو و... گرفته تا خدمات فنی و مهندسی و انتقال انرژی یعنی درواقع از a تا z صنعت برق توانمند است و امکان و ظرفیت بسیار بالای صادراتی دارد و در این سه بخش موفق است.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه زمانی رکورد صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به 4 میلیارد دلار رسید و بالای 50 درصد این رکورد به صنعت برق اختصاص داشت، ادامه داد:« ایران در صنعت برق خودکفاست و در زمینه صادرات صنعت برق مهم ترین و بزرگترین مشکل تحریم هاست به دلیل اینکه رابطه ایران را با بسیاری از کشورهای هدف قطع کرده یا با چالش جدی رو به رو کرده است. ما الان در کشورهای هدف صادراتی نمی توانیم از بانک ها ضمانت نامه بگیریم تا در مناقصات شرکت کنیم و با دیگر شرکت ها در آن کشورها رقابت داشته باشیم. حل این چالش ها به روش تهاتر امکان پذیر نیست، ممکن است تهاتر برای جا به جایی کالاهایی مثل سیب و پیاز ممکن باشد ولی در حوزه هایی مانند صادرات خدمات فنی و مهندسی اصلا کاربردی ندارد و شدنی نیست و همین موضوع باعث شده شرکت های ایرانی خیلی از بازارها را از دست بدهند.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به مذاکرات وین گفت:« امیدواریم گشایش های خوبی در مذاکرات وین رخ دهد، اتفاقا در روزهای گذشته خبرهای خوبی هم به گوش می رسد؛ اگر مذاکرات به نتیجه برسد حتما شاهد تحولات خوبی در حوزه اقتصاد و صادرات ایران از جمله در بخش خدات فنی و مهندسی و صنعت برق خواهیم بود.»

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام