ارزش کل بازار سهام از مرداد پارسال 200میلیارد دلار نزول کرده است

زیان های بی انتهای سرمایه گذاران در بورس

...

با شتاب گرفتن روند نزولی در مبادلات روز گذشته میزان بازده سرمایه ‌گذاری در بورس به صفر رسید

به‌ دنبال تداوم نزول سنگین شاخص بورس بازده سرمایه‌گذاری در بورس در سال‌ جاری به صفر رسید. روند نزولی بازار سهام که از مرداد ماه پارسال تاکنون آغاز شده از ابتدای هفته جاری شتاب بیشتری گرفته است ‌طوری که از ابتدای هفته جاری تا دیروز ارزش بازار سهام بیش از 140هزار میلیارد تومان نزول کرده است. همزمان بعد از 2سال ارزش کل بازارفرابورس نیز به زیر 1000هزار میلیارد تومان نزول کرده است. داده‌های آماری نشان می‌دهد؛ ارزش کل بازار سهام از مرداد ماه پارسال تاکنون 200میلیارد دلار نزول کرده است و از  425میلیارد دلار در 20مرداد ماه پارسال به 225میلیارد دلار در دی ‌ماه امسال رسیده است.  این نزول اما از هفته جاری و همگام با افت قیمت دلار شتاب بیشتری گرفته و به روند خروج نقدینگی از بازار سهام دامن زده است. با شتاب گرفتن این روند نزولی در مبادلات روز گذشته میزان بازده سرمایه ‌گذاری در بورس به صفر رسید.

آمار‌ها نشان می‌دهد؛ همگام با افت 5درصدی قیمت دلار از اواخر هفته قبل، تا دیروز، شاخص بورس هم 2.2درصد افت کرده و به همان سطحی باز گشت که در ابتدای سال بود.  اینکه بازده سرمایه‌گذاری در بورس درپایان مبادلات دیروز به صفر رسید، یعنی سرمایه‌گذارانی که از اول امسال تاکنون در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند نه فقط هیچ سودی به ‌دست نیاورده‌اند، بلکه با توجه به نرخ رشد تورم با زیان هم مواجه شده‌ اند. همچنین شاخص قیمت هم‌ وزن که میزان رشد قیمت سهام شرکت‌ها را به دقیق ‌ترین شکل محاسبه می‌کند در این مدت 23.1درصد افت کرده است، یعنی سهامدارانی که از هیچ شرکتی در بورس سود سالانه دریافت نکرده‌اند به‌ طور میانگین 23.1درصد زیان کرده‌اند.  با احتساب نرخ تورم 43درصدی، میزان زیان واقعی سهامداران، در 295روز سپری شده از سال‌جاری، به 66درصد می‌رسد. در همین مدت قیمت طلا و دلار بیش از 10درصد و میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران 11.1درصد افزایش یافته است.

در این بین نزول مداوم شاخص کل بورس از مرداد پارسال تاکنون ریسک سرمایه‌گذاری در بازارسهام را افزایش داده و به خروج هزاران میلیارد تومان پول از بازار سهام منجرشده است. آمار‌های مربوط به ارزش معاملات خرد نیز بر افزایش شتاب خروج پول از بورس مهر تأیید می ‌زند. طبق آمار‌ها  ارزش روزانه معاملات خرد از پاییز امسال تاکنون هر روز کمتر شده است و روز دوشنبه به کمترین میزان در 2 سال گذشته رسید. سرمایه‌گذاران در مبادلات دیروز بورس جمعا 2هزار و635 میلیارد تومان داد و ستد انجام دادند که این میزان دست ‌کم 70 درصد کمتر از میانگین ارزش معاملات خرد در شهریورماه است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام