صندوق بین المللی پول به اقتصادهای نوظهور برای تشدید سیاست های فدرال رزرو هشدار داد

ریسک های اقتصادی در کمین بازارهای نوظهور

...

صندوق بین المللی پول با اشاره به خطرات ناشی از افزایش سریع تر از حد انتظار نرخ بهره فدرال رزرو و شیوع مجدد کووید 19 گفت: اقتصادهای نوظهور باید برای دوره های بالقوه تلاطم اقتصادی آماده شوند.

صندوق بین المللی پول گفت: اقتصادهای نوظهور باید برای افزایش نرخ بهره آمریکا آماده شوند، این صندوق هشدار داد که حرکت سریع تر از حد انتظار فدرال رزرو می تواند بازارهای مالی را متزلزل کند و باعث خروج سرمایه و کاهش ارزش پول به خارج از این کشورها شود. رویترز بر این اساس گزارشی منتشر کرده است.

صندوق بین المللی پول گفته است که انتظار دارد رشد قوی ایالات متحده ادامه یابد و تورم احتمالا در اواخر سال تعدیل شود. این وام دهنده جهانی قرار است پیش بینی های جدید اقتصاد جهانی را 25 ژانویه منتشر کند.

در این بیانیه آمده است که تشدید تدریجی سیاست پولی ایالات متحده احتمالا تاثیر کمی بر بازارهای نوظهور خواهد داشت و تقاضای خارجی تاثیر افزایش هزینه های تامین مالی را خنثی می کند.

اما تورم دستمزد در سراسر ایالات متحده یا تنگناهای عرضه پایدار می تواند قیمت ها را بیش از حد انتظار افزایش دهد و انتظارات تورمی سریع تر تقویت شود. وضعیتی که باعث می شود نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده سریع تر افزایش یابد.

صندوق بین المللی پول با اشاره به خطرات ناشی از افزایش سریع تر از حد انتظار نرخ بهره فدرال رزرو و شیوع مجدد کووید 19 گفت: اقتصادهای نوظهور باید برای دوره های بالقوه تلاطم اقتصادی آماده شوند.

جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس این هفته گفت: فدرال رزرو می تواند در ماه مارس نرخ بهره را افزایش دهد که زودتر از آنچه انتظار می رفت، خواهد بود و اکنون برحسب نیاز موقعیت خوبی برای برداشتن گام های تهاجمی تر در برابر تورم است.

مقامات ارشد صندوق بین المللی پول می گویند: افزایش سریع تر نرخ بهره فدرال رزرو می تواند بازارهای مالی را متزلزل کند و شرایط مالی را در سطح جهانی سخت تر کند. این تحولات می تواند با کاهش تقاضای ایالات متحده و تجارت همراه باشد و ممکن است منجر به خروج سرمایه و کاهش ارزش پول در بازارهای نوظهور شود.

در این بیانیه آمده است که بازارهای نوظهور با بدهی عمومی و خصوصی بالا، مواجه های ارزی و تراز های پایین تر حساب جاری قبلا هم شاهد جابه جایی بیشتر ارزهای خود نسبت به دلار آمریکا بوده اند.

این صندوق گفت: بازارهای نوظهور با فشارهای تورمی قوی تر یا نهادهای ضعیف تر باید سریعا اجازه دهند ارزش ارزهایشان کاهش یافته و نرخ های بهره را افزایش دهند.

این صندوق، از بانک های مرکزی خواست تا برنامه های خود را برای تشدید سیاست ها به طور واضح و پیوسته ابلاغ کنند و همچنین گفت کشورهایی که سطوح بالایی از بدهی با ارزهای خارجی دارند، باید در صورت امکان به دنبال محافظت از قرار گرفتن در معرض آن باشند.

دولت ها همچنین می توانند برنامه هایی را برای افزایش منابع مالی از طریق افزایش تدریجی درآمدهای مالیاتی، بازنگری در بازنشستگی و یارانه ها و سایر اقدامات مورد توجه قرار دهند.   

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام