فارست لی جوان در ابتدای راه موفقیت از کسب‌وکارش گفته است

حرفه: راه‌اندازی قبیله برای گیمرها

...

فارست لی در سال 1978 در چین به دنیا آمد و بلافاصله پس از گرفتن مدرک مهندسی از این کشور و مدرک ام‌بی‌ای از دانشگاه استنفورد، به سنگاپور مهاجرت کرد. او هم‌اکنون با بیش از 21 میلیارد دلار ثروت در رده 88 فهرست ثروتمندان بلومبرگ قرار دارد

آینده نگر

گفت‏وگویی که در این قسمت می‌خوانید ترجمه‌ای است از بخش‌هایی از یک مصاحبه با فارست لی، بنیان‌گذار گارینا و بازی‌های آنلاین و تعاملی‌اش. این مصاحبه بیش از 10 سال قدمت دارد. آنچه در این‏جا به تصویر کشیده شده چهره‌ای است از فارست لی جوان، در ابتدای راه موفقیتش، درست زمانی که توانسته بود بیش از 20 میلیون نفر را از سراسر جهان به بازی‌های تعاملی‌اش جذب کند. او از روزهای شروع کار و دلیل خلق این پلت‏فرم گفته است و بازی‌های آنلاین تعاملی که به نظر او در آن زمان نزد نوجوانان شاید بیش از تلویزیون و رادیو و سینما مقبولیت داشتند. دارد پیام‌رسان این شبکه بازی را با پیام‌رسان‌هایی مانند یاهو مسنجر مقایسه می‌کند که دیگر وجود خارجی ندارند. از زمان این مصاحبه تاکنون واقعیت‌های بسیاری در دنیا تغییر کرده است. نه یاهو مسنجری در کار است و نه الگوی او در کارآفرینی یعنی استیو جابز. اما حالا که ما مصاحبه فارست لی جوان را می‌خوانیم تنها تعداد کسانی که بازی فری فایر (Garena Free Fire) را روزانه بازی می‌کنند به بیش از 80 میلیون نفر می‌رسد. بنا بر گزارش‌ها این بازی در سال 2019 و 2020 تبدیل به محبوب‌ترین و پرنصب‌ترین بازی آنلاین بر روی گوشی‌های همراه اندروید و آی‏اواس شد.

گارینا خیلی سال قبل یک شبکه اجتماعی برای «گیمرها» خلق کرد که می‌توانستند در آن شخصیت منحصربه‌فرد خود را داشته باشند، برای خودشان آواتار درست کنند، لیستی از رفقای هم‌بازی داشته باشند و توسط پیام‌رسانش با هم در ارتباط باشند و این ارتباط هم محدود به لیست رفقایشان نبود. گارینا تا جایی رشد کرد و سرمایه‌گذاری‌های مختلف فارست لی و همراهانش به جایی رسید که سال 2019 هلدینگ Sea Ltd تمامی این مجموعه‌ها را زیر چتر خود جمع کرد.

فارست لی در سال 1978 در چین به دنیا آمد و بلافاصله پس از گرفتن مدرک مهندسی از این کشور و مدرک ام‌بی‌ای از دانشگاه استنفورد، به سنگاپور مهاجرت کرد. او هم‌اکنون با بیش از 21 میلیارد دلار ثروت در رده 88 فهرست ثروتمندان بلومبرگ قرار دارد. آنچه می‌خوانید از زبان فارست لی است که هرچند در ابتدای شکوفایی و شهرت ایستاده بود اما هنوز با رسیدن به آنچه هم‌اکنون از او و شرکتش می‌شناسیم فاصله داشت.

قبل از راه‌اندازی گارینا چه می‌کردید؟

در شرکت ام‌تی‌وی نت‌ورک بر روی توسعه رسانه‌های دیجیتال کار می‌کردم. قبل از آن هم در ایالات متحده مشغول تحصیل در رشته مدیریت کسب‌وکار دانشگاه استنفورد بودم. قبل از دانشگاه هم مدتی برای شرکت موتورلا در چین کار کردم.

چه‏چیز الهام‌بخش اصلی شکل‌گیری گارینا بود؟

«اتصال گیمرهای دنیا» همان‌گونه که شعارمان هم می‌گوید. بازی تعاملی دارد تبدیل به شکل مهمی از سرگرمی در زندگی روزمره‌مان می‌شود. برای نسل جوان این بازی‌ها شاید حتی از رادیو، تلویزیون یا فیلم هم مهم‌تر باشد. باور ما این است که بازی تعاملی با تاثیرات اجتماعی و اقتصادی‏ای که دارد، از سرگرمی فراتر خواهد رفت. از سوی دیگر معتقدیم بازی تعاملی چیزی است که همه آدم‌ها در تمامی کشورها، تمام نژادها با هر زبان و مذهبی که دارند، آن را می‌فهمند و از آن لذت می‌برند. این بازی می‌تواند زبان مشترکی باشد که همه را دور هم جمع می‌کند تا به فهم مشترک بهتری دست پیدا کنند. گارینا از طریق سرویس‌ها و محصولات خلاقانه ما می‌تواند رسیدن به این هدف را تسریع کند.

می‌توانید به طور خلاصه بگویید که گارینا چه خصوصیاتی دارد و به گیمرهایی که از این پلت‏فرم استفاده می‌کنند چگونه خدمت‌رسانی می‌کند؟

گارینا برای تمامی گیمرها در سراسر دنیا حکم یک جامعه را دارد. اغلب گیمرها ما را از طریق پیشنهاد دوستانشان پیدا می‌کنند. امروز ما 23 میلیون گیمر ثبت‏شده داریم که از 210 کشور هستند و همچنان رشد سریعی داریم. میلیون‌ها عضو ما می‌توانند خیلی ساده به آدرس وب‏سایت ما www.garena.com بروند و نرم‌افزارمان را به صورت رایگان دانلود کنند (یادآوری: در حال حاضر تعداد کسانی که روزانه از این پلت‌فرم استفاده می‌کنند به 80 میلیون نفر می‌رسد).

هیجان‌انگیزترین موضوع در مورد این پلت‏فرم این است که هر دفعه که وارد محیط بازی شوید بلافاصله با 400 هزار گیمر دیگری که در همان لحظه در پلت‏فرم هستند متصل می‌شوید. این‏ها از گوشه و کنار دنیا هستند اما نقطه اشتراکشان عشق به بازی است.

سه ویژگی مهمی که گارینا دارد و دوست دارید مردم در موردش بدانند چیست؟

این سه موردی است که دلم می‌خواهد کسانی که هنوز به سراغ گارینا نرفته‌اند در موردش بدانند:

پیام فوری: گارینا مسنجر بر خلاف پیام‌رسان‌هایی مانند یاهو یا ام‌اس‌ان به کاربران اجازه می‌دهد که با هر کاربر دیگری که می‌خواهند تبادل پیام داشته باشند و این‏گونه می‌توانند هم‌بازی‌های بسیاری پیدا کنند. این پیام‌رسان اجتماعی‌تر است و گیمرهای بیشتری را دور هم جمع می‌کند. هرکسی می‌تواند به راحتی پرس‏وجو کند و هم‌گروهی‌هایی را بیابد که دوست دارند همزمان در یک بازی شرکت کنند. برای همین حتی بازی تیم‌های پنج‏نفره در مقابل هم می‌تواند به سرعت شکل بگیرد. بعد از هر بازی اگر گیمرها از بازی با هم لذت ببرند و توانایی هم در آن بازی را دوست داشته باشند، می‌توانند خیلی راحت همدیگر را به لیست رفقای بازی‌شان اضافه کنند. دفعه بعدی که آن‏ها وارد پلت‏فرم شوند می‌توانند ببینند رفقایشان آنلاین هستند یا نه و اینکه مشغول به کدام بازی هستند.

سیستم قبیله‌ای: قبیله (clan) در میان گیمرها مفهوم بسیار مهمی است. این مفهوم تقریبا به مفهوم گروه نزدیک است اما برای گیمرها معنای بسیار عمیق‌تری دارد. قبیله ممکن است یک گروه بسیار سازمان‌یافته‌تر باشد که اهداف مشخص‌تری دارد و برای پیوستن به آن سختگیری بیشتری می‌شود. قبیله معمولا برای گیمرهایی است که سطحی مشترک از عشق یا مهارت در بازی‌های مشخصی را دارا هستند. اعضای قبیله معمولا به صورت مرتب با هم قرار می‌گذارند تا بازی و تبادل نظر کنند. سیستم قبیله‌ای گارینا به گیمرها کمک می‌کند تا خیلی ساده قبیله‌شان را جمع و نقش‌های رهبری را تقسیم کنند و به دنبال جذب اعضای تازه باشند.

سیستم نردبانی: بسیاری از گیمرها به صورت ذاتی افرادی رقابتی هستند. آن‏ها حاضرند مهارت بازی و دستاوردهایشان را به رخ دوستان و تمام دنیا بکشند. سیستم نردبانی گارینا صحنه‌ای در اختیار گیمرها می‌گذارد که بتوانند این اشتیاقشان را سیراب کنند. ما حتی یک سیستم نردیانی کشوری هم داریم که به گیمرها این شانس را می‌دهد که برای غرور ملی‌شان مبارزه کنند.

گارینا چطور از پلت‏فرم درآمد کسب می‌کند؟

این پلت‏فرم برای کاربران رایگان است و برخی از قابلیت‌ها و امکانات آن هستند که به عنوان قابلیت‌های قابل خریداری در نظر گرفته شده‌اند. ما حمایت مالی بی‌نظیری از کاربرانمان می‌گیریم تا جایی که 90 درصد از درآمدمان به خاطر همان قابلیت‌های قابل خریداری است.

سه مورد از مهم‌ترین خصلت‌های یک کارآفرین چیست؟

بهترین پاسخ به این سوال سخنرانی استیو جابز در مراسم فارغ‌التحصیلی سال 2005 دانشگاه استنفورد است. من این شانس را داشتم که آن روز به خاطر فارغ‌التحصیلی همسرم در میان حاضران آن جمع باشم و به شدت تحت تاثیر روحیه کارآفرینانه جابز قرار گرفتم که آن را در قالب بیان سه داستان واقعی زندگی‌اش می‌شد دید: گرسنه بمان، ابله باش!

(فیلم و متن سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد را به فارسی می‌توانید در سایت‌های مختلفی پیدا کنید. اشاره فارست لی به بخش آخر این سخنرانی است که استیو جابز می‌گوید: «شاید مرگ بهترین اختراع زندگی باشد چون مأمور ایجاد تغییر و تحول است. مرگ کهنه‌ها را از میان برمي‌دارد و راه را براي تازه‌ها باز مي‌کند. یادتان باشد که زمان شما محدود است، پس زمانتان را با زندگی کردن توی زندگی بقیه هدر ندهید. هیچ‏وقت توي دام غم و غصه نیفتید و هیچ‏وقت نگذارید که هیاهوي بقیه صداي درونی شما را خاموش کند و از همه مهم‏تر اینکه شجاعت این را داشته باشید که از احساس قلبی‏تان و ایمانتان پیروي کنید. موقعی که من سن شما بودم یک مجله‌ خیلی خواندنی به نام کاتالوگ کامل زمین منتشر مي‌شد که یکی از پرطرفدارترین مجله‌هاي نسل ما بود. این مجله مال دهه‌ 1960 بود که موقعی که هیچ خبري از کامپیوترهاي ارزان‏قیمت نبود تمام این مجله با دستگاه تایپ و قیچی و دوربین پولاروید درست مي‌شد. شاید یک چیزي شبیه گوگل الآن ولی سی و پنج سال قبل از اینکه گوگل وجود داشته باشد. در وسط دهه‌ 70 آن‏ها آخرین شماره از کاتالوگ کامل زمین را منتشر کردند. آن موقع من سن الآن شما بودم و روي جلد آخرین شماره‏شان یک عکس از صبح زود یک منطقه‌ روستایی کوهستانی بود. از آن نوعی که شما ممکن است براي پیاده‏روي کوهستانی خیلی دوست داشته باشید. زیر آن عکس نوشته بود: stay hungry stay foolish (گرسنه بمان، ابله باش). این پیغام خداحافظی آن‏ها بود وقتی که آخرین شماره را منتشر مي‌کردند. stay hungry stay foolish؛ این آرزویی است که من همیشه در مورد خودم داشتم و الآن وقت فارغ‌التحصیلی شما آرزویی است که براي شما مي‌کنم.»)

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام