چرا بیت کوین 13 درصد سقوط کرد؟

ناآرامی های قزاقستان و آینده ناآرام بیت کوین

...

سیزدهم اکتبر سال2021، مقامات آمریکایی اعلام کردند که این کشور در استخراج بیت‌کوین برای نخستین‌ بار در تاریخ از چین پیشی گرفته است.

قزاقستان را بیش از این با ایستگاه فضایی اش بایکونور می شناختیم اما حالا ناآرامی های سیاسی در این کشور که در پی افزایش قیمت سوخت در این کشور رخ داده؛ زوایای جدیدی از اثرات جهانی این کشور مشخص کرده است. کشوری که قطع شدن اینترنت در آن از سوی دولت باعث شد که ارز دیجیتال با کاهش جهانی مواجه شود و بیت کوین 13 درصد ریزش کند. اما چه ارتباطی بین ارز  دیجیتال با قزاقستان و نارآرامی های آن وجود دارد؟ این روزها علاوه بر سیاستمداران، اقتصاددانان و فعالان حوزه فناوری ارزهای دیجیتال هم چشم ‌شان به اتفاقات قزاقستان است. ناآرامی‌های داخلی کشور قزاقستان و قطع شدن اینترنت این کشور تأثیرات به شدت منفی روی استخراج رمزارز داشته و باعث کاهش 13درصدی نرخ هش‌ ریت بیت ‌کوین شده است. هش‌ ریت سرعت اتمام عملیات محاسباتی در شبکه بیت کوین است و هنگام ماینینگ هرچه هش‌ ریت بیشتر باشد بهتر است، زیرا فرصت یافتن بلاک بعدی و‌ دریافت جایزه بیشتر می‌شود و در این بین قزاقستان از نظر نرخ «هش‌ ریت» استخراج بیت کوین دومین کشور بزرگ جهان محسوب می‌شود و حالا قطعی اینترنت باعث شده برای نخستین‌بار از ماه سپتامبر قیمت بیت ‌کوین به زیر ۴۳ هزار دلار سقوط کند. بیت کوین درحالی این روزها 13 درصد سقوط کرده که کارشناسان در آستانه شروع سال نو میلادی پیش بینی می کردند ارز دیجیتال یا اوجی عجیب خواهد گرفت یا به شدت سقوط می کند و تاکنون سنگینی کفه ترازو به سمت سقوط بوده است.

البته به جز تحولات قزاقستان این روزها بسیاری از کشورهای جهان هم با استخراج رمزارزها چپ افتاده اند؛ برای مثال دولت چین به عنوان بزرگ‌ترین کشور استخراج‌کننده رمزارزها در جهان قوانین سختگیرانه ای برای برداشت رمزارزها تعیین کرده که باعث کوچ ماینرها شده است یا در آخرین تحول کشور کوزوو به ‌صورت رسمی این کار را ممنوع اعلام کرده است. در حال حاضر آمریکا به بزرگترین کشور تولیدکننده رمزارز در جهان بدل شده و پس از آن قزاقستان قرار دارد که حالا دچار ناآرامی شده و دولت برای آن چه کنترل شرایط خوانده است اینترنت را قطع کرده و این یعنی توقف تولید رمزارزها و بیت کوین.

سیزدهم اکتبر سال2021، مقامات آمریکایی اعلام کردند که این کشور در استخراج بیت‌کوین برای نخستین‌ بار در تاریخ از چین پیشی گرفته است. طبق آخرین آمار ارائه‌ شده در آگوست سال2021، آمریکا با 4/  35درصد هش ‌ریت (Hashrate) جهانی در صدر ماینرهای دنیا قرار گرفت. قزاقستان نیز با 1/ 18درصد هش‌ ریت جایگاه دوم را به‌خود اختصاص داده است. نکته جالب توجه رشد ایران در این نمودار است. درحالی‌که سهم ایران در سپتامبر سال2019(شهریور و مهر 1398) 1/7درصد بود، در آگوست2021 (مرداد و شهریور 1400) به 1/ 3درصد رسید.

اما بیت کوین و دیگرارزهای دیجیتال ماه های آینده را چگونه سپری خواهند کرد؟ این سوال میلیون ها سرمایه گذاری است که روی رشد این ارزها حساب کرده اند و البته با دو نگاه رو به رو هستند؛ برخی از کارشناسان معتقدند که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجتال درماه های گذشته رشد و جهش خود را کرده اند و سال 2022 را با آرامش و حاشیه سود کم طی خواهند کرد و در مقابل بخشی از کارشناسان هم معتقدند رشد و جهش ارزهای دیجیتال در 2022 ادامه خواهد داشت و در این بین بیت کوین ممکن است جهش های طلایی را در پیش داشته باشد. البته نباید خیلی هم امیدوار بود زیرا برخی از کارشناسان مانند کارول الکساندر، پروفسور امور مالی در دانشگاه ساسکس هم در مصاحبه‌ هایی پیش بینی کرده اند در سال ۲۰۲۲ امکان سقوط قیمت بیت‌کوین تا محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار هم وجود دارد؛ عددی که در حال حاضر غیرقابل تصور به نظر می رسد.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام