در دهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مطرح شد

افزایش 146 درصدی مالیات شرکت‌های غیردولتی برای سال آینده

...

در دهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، لایحه بودجه سال 1401 دولت از سوی ابراهیم بهادرانی مشاور عالی رئیس اتاق تهران، تشریح شد و وی نقاط ضعف و قوت این لایحه را مورد نقد و بررسی قرار داد. همچنین در این جلسه، گزارش کوتاهی از دیدار اعضای هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با معاون اول رئیس‌جمهور ارائه شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، ابراهیم بهادرانی در این نشست، با بیان اینکه بودجه سال آینده در مقایسه با بودجه سال 1400 حدود 30 درصد رشد دارد و با رقم 3631 هزار میلیارد تومان تنظیم شده‌است، لایحه تنظیم شده برای دخل و خرج سال آینده را دارای ایراد و اشکالاتی دانست چرا که به گفته وی، درآمدها و هزینه‌های این لایحه هم‌خوانی ندارد.

بهادرانی با این توضیح که در لایحه بودجه سال 1401، درآمدهای مالیاتی بسیار اغراق‌آمیز لحاظ شده‌است، گفت: ترکیب درآمدهای مالیاتی در این لایحه نشان می‌دهد که مالیات شرکت‌های غیردولتی حدود 146 درصد رشد داده شده و در حالی که این رقم برای امسال در حدود 46 هزار میلیارد تومان بود، برای سال آینده نزدیک به 112 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده‌است.

به گفته وی، در لایحه بودجه سال 1401، همچنین چند ردیف مالیات جدید از جمله، مالیات بر واحدهای مسکونی لوکس به میزان 700 هزار میلیارد تومان، مالیات بر خودروهای لوکس به میزان 5000 هزار میلیارد تومان و مالیات بر خانه‌های خالی به میزان 2000 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. بهادرانی در عین حال، یادآور شد که مالیات بر ارزش افزوده نیز به میزان 69 درصد نسبت به قانون، رشد داده شده است.

مشاور عالی رئیس اتاق تهران، پس از ارائه توضیحاتی در رابطه به وضعیت درآمدها و هزینه‌های پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال آینده کشور، افزود: درآمد مالیاتی حدود 62 درصد رشد داده شده که با توجه به عملکرد 139 روزه سال جاری که معادل 75.7 درصد رقم مصوب سال قبل تحقق یافته است، می‌توان گفت که نسبت به عملکرد سال جاری بایستی بیش از 80 درصد مالیات وصول شود که با توجه به شرایط رکودی، کرونا و تحریم‌ها، تحقق این امر بسیار بعید به نظر می‌رسد.

وی با این توضیح که قرار بود بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد انجام شود، که خبری از آن نیست، افزود: در بودجه پیشنهادی سال آینده کشور، ردیف‌های مختلف حذف شده و بودجه دستگاه‌های مختلف به صورت تجمیعی در بودجه دستگاه مافوق آورده شده که این امر باعث عدم شفافیت شده و نظارت بر پروژه‌ها را بسیار مشکل خواهد کرد.

بهادرانی همچنین تصریح کرد که در این لایحه، بودجه وزارت بهداشت به میزان تورم افزایش پیدا نکرده که تعجب‌آور است. وی رقم افزایش بودجه وزارت بهداشت برای سال آینده را 26 درصد در مقایسه با بودجه امسال عنوان کرد.

در ادامه این نشست، حاله حامدی‌فر نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، پیشنهاد کرد که موضوع پرداخت مابه‌التفاوت ارز نیمایی و دولتی و شفاف‌سازی در رابطه با نحوه پوشش یارانه تجهیزات پزشکی، طی مکاتبه اتاق تهران با رئیس مجلس شورای اسلامی، مورد پیگیری قرار گیرد.

همچنین در این جلسه، مهدی پیرصالحی نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، با اشاره به نشست اخیر اعضای هیات مدیره این تشکل با معاون اول رئیس جمهور، با بیان اینکه در این جلسه نگرانی های کارفرمایان صنعت دارو در رابطه با حذف ارز 4200 تومانی و پیامدهای آن مطرح شد، تصریح کرد که محمد مخبر طی سخنانی، بر حفظ نرخ ترجیحی ارز برای دارو و گندم، تاکید کرد. به گفته وی، همچنین در این دیدار، گفت‌و‌گوی مفصلی در رابطه با ضرورت بازسازی و نوسازی صنعت داروی کشور صورت گرفت.

همچنین، حمیدرضا راسخ کارشناس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، با اشاره به نشست مشترک این کمیسیون با رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران پیرامون موضوع مدیریت تعارض منافع، یادآور شد که این موضوع طی نشست مشترکی با حضور اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت و کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران به همراه نمایندگان مجلس از کمیسیون اجتماعی، مورد نقد و پیگیری قرار خواهد گرفت.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط