برترین یونیکورن های سال 2021 کدامند؟

پیش به سوی جهان دکاکورن ها

...

تجزیه و تحلیل بزرگترین استارت آپ های جهان براساس صنعت نشان می دهد که فناوری هنوز در بیشتر محافل سرمایه گذاری، پادشاه است. بیش از 77 درصد یونیکورن ها با ارزش بیش از 10 میلیارد دلار به طور مستقیم در زمینه های مرتبط با فناوری، عمدتا در نرم افزاری های مالی و تجاری طبقه بندی می شوند.

بسیاری از کارآفرینان در سراسر جهان، کسب و کار خود را راه اندازی می کنند، اما تنها موفق ترین شرکت های جدید به یونیکورن تبدیل می شوند. یعنی استارت آپی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار. سایت ویژوال کپیتال برترین های سال 2021 را معرفی کرده است.

برخی از این یونیکورن ها شرکت های کمتر شناخته شده ای هستند که گام های آرام اما تاثیرگذاری در نرم افزار، مراقبت های بهداشتی، خودرو و سایر زمینه ها داشته اند. برخی دیگر هم قبلا به عنوان رهبران صنعت شناخته شده اند، مانند سازنده هوافضا SpaceX و توسعه دهنده و ناشر بازی Epic Games. در کل، بیش از 800 استارت آپ یونیکورن در سراسر جهان وجود دارد. به گفته CB Insights این وضعیت به طور خاص روی دکاکورن های جهان (تک شاخ هایی با ارزش بیش از 10 میلیارد دلار) تاثیر می گذارد.

 

*استارت آپ های خصوصی با ارزش بیش از 10 میلیارد دلار

برجسته ترین یونیکورن های جهان با ورود به دوره های مختلف تامین مالی یا بلوغ، دائما ارزش گذاری هایشان را تغییر می دهند. در دسامبر 2021، 35 استارت آپ با ارزش بیش از 10 میلیارد دلار وجود داشت که در کشورها و صنایع مختلف پراکنده شده اند.

 

بسیاری از با ارزش ترین استارت آپ ها در حال حاضر غول هایی در زمینه خود هستند. به طور مثال، شرکت رسانه های اجتماعی Bytedance، توسعه دهنده پلتفرم های ویدوئی Douyin و نسخه بین المللی آن تیک‌تاک است و ارزشی معادل 140 میلیارد دلار دارد.

شرکت خدمات مالی و نرم افزار پرداخت Stripe در طول همه گیری کووید 19 از ارزش 36 میلیارد دلار به 95 میلیارد دلار رسید.

حتی نام های کمتر مطرح جهانی مانند فین تک سوئدی Klarna (45.6 میلیارد دلار) و پلتفرم طراحی گرافیک استرالیایی Canva (40 میلیارد دلار) در زمینه های کاری خود به خوبی شناخته شده اند.

البته که ارزش گذاری خصوصی برای همیشه دوام نمی آورد. بسیاری از آنها در نهایت عمومی می شوند، مانند سازنده خودروهای الکتریکی و رقیب تسلا، Rivian که قبل از ثبت نام در نزدک ارزشی معادل 27.6 میلیارد دلار داشت.

 

*بزرگترین استارت آپ ها براساس صنعت و کشور

تجزیه و تحلیل بزرگترین استارت آپ های جهان براساس صنعت نشان می دهد که فناوری هنوز در بیشتر محافل سرمایه گذاری، پادشاه است. بیش از 77 درصد یونیکورن ها با ارزش بیش از 10 میلیارد دلار به طور مستقیم در زمینه های مرتبط با فناوری، عمدتا در نرم افزاری های مالی و تجاری طبقه بندی می شوند.

 

حتی بسیاری از یونیکورن هایی که در زمینه غیرفناوری طبقه می شوند هم در هسته خود، یک شرکت فناوری هستند. در واقع، شرکت لجستیک و تحویل بسته اندونزیایی J&T Express یکی از معدود یونیکورن هایی است که مستقیما در فناوری حضور ندارد. اگرچه این شرکت هم از مرتبط سازی خودکار در انبارهای خود استفاده می کند.

این، یکی از معدود استارت آپ هایی است که از جایی به جز ایالات متحده و چین آمده است که مجموعا بیش از 70درصد از 35 استارت آپ  بزرگ دنیا را در خود جا داده اند. انگلستان خانه سوم بزرگترین استارت آپ های جهان است. استرالیا، برزیل، آلمان، هند و سوئد هرکدام یکی از یونیکورن های در لیست را در خود جای داده اند.

حالا با نوسانات دائمی ارزش گذاری ها و پیشرفت های تکنولوژی امکان دارد که یونیکورن 10 میلیارد دلاری از هر کشوری بیاید.  

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام