در یازدهمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران بررسی شد

دستپخت بودجه 1401 برای بخش غذا و کشاورزی

...

اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تهران در یازدهمین نشست این کمیسیون به نقد لایحه بودجه سال 1401 در حوزه کشاورزی و غذا پرداختند و همچنین، راهکارهایی را برای کاهش آسیب‌های ناشی از سموم باقی‌مانده در برخی محصولات کشاورزی مطرح کردند.

در کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، لایحه بودجه سال 1401 دولت از منظر کشاورزی و غذا مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در این نشست و طی گزارشی که از سوی کارشناس این کمیسیون ارائه شد، با اعلام اینکه بودجه وزارت جهاد کشاورزی در لایحه بودجه سال آینده، بیش از 18 هزار و 563 میلیارد و 122 میلیون تومان پیشنهاد شده‌است، به برخی بخش‌های این لایحه در حوزه کشاورزی از جمله، پیش‌بینی 1.1 میلیارد تومان برای سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی، تخصیص 300 میلیارد تومان برای خرید تضمینی چای،تخصیص 162 میلیارد تومان برای حمایت از توسعه کشت دانه‌های روغنی و اعتبار 4 هزار میلیارد تومانی برای نهاده‌های کشاورزی، تنظیم بازار کالاهای اساسی و ضروری، اشاره شد.

راهکارهایی برای سم‌زدایی از محصولات کشاورزی

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در ابتدای این نشست، کاوه زرگران رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، به افزایش بهای گندم در بازارهای جهانی اشاره کرد که به گفته وی، ناشی از اعمال عوارض از سوی کشورهای صادرکننده و نیز کاهش میزان فروش، است. وی افزود: طبق برنامه‌ریزی‌ها، دولت قصد دارد طی سال 1400، نزدیک به 9 میلیون تن گندم وارد کند و تاکنون نیز 4.5 میلیون تن از خریدهای دولتی، تخلیه شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران همچنین به موضوع باقی‌مانده سموم در برخی محصولات صادراتی ایران و برگشت چندین محموله از کشورهای هدف اشاره کرد و آمادگی این کمیسیون برای همکاری با دستگاه‌های مسول در رفع این مشکل را اعلام کرد.

در همین رابطه، دیگر اعضای کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، دیدگاه‌ها و راهکارهای خود برای حل مناقشه آلوده بودن برخی محصولات کشاورزی به سموم، مطرح کردند و در این زمینه، راهکار اساسی را در ورود اتاق بازرگانی و تشکل‌ها به همکاری با برخی ارگان‌های ذی‌ربط دولتی و استفاده از آزمایشگاه‌های معتبر برای سنجش میزان آلایندگی محصولات کشاورزی و نیز آموزش و ارائه مشاوره صحیح به کشاورزان به استفاده بهینه از سموم در تولیدات خود، عنوان کردند.

چالش‌های 1401 حوزه کشاورزی

در ادامه این جلسه، لایحه بودجه سال 1401 دولت از منظر بخش کشاورزی و غذا طی گزارشی از سوی اشرف مرتضایی، کارشناس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران، مورد بررسی  و تحلیل قرار گرفت. بودجه وزارت جهاد کشاورزی در این لایحه، بیش از 18 هزار و 563 میلیارد و 122 میلیون تومان پیشنهاد شده است و کارشناس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران، در گزارش خود به برخی نکات مهم و قابل ارزیابی این لایحه مرتبط با بخش کشاورزی و امنیت غذایی، اشاره کرد.

در تحلیل لایحه بودجه، بندهای مرتبط با حوزه آب و نیز تجارت محصولات کشاورزی مورد نقد و بررسی قرار گرفت و چالش‌های این حوزه در سال 1401 شناسایی شد. گزارش تحلیلی لایحه بودجه سال 1401 در بخش کشاورزی و غذا را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط