میلیاردری که سرمایه‏ گذاری بر ارزهای دیجیتالی را پیشنهاد نمی‏ کند

طلا بهتر از بیت کوین

...

تصور می‏ کردیم در سال 2009 با تسهیل کم فدرال رزرو‏، ‏‏که اساساً چاپ پول است‏، ‏‏تورم زیادی ایجاد می‏شود. اما آنچه اتفاق افتاد این بود که فدرال رزرو پول چاپ می‏کرد‏، ‏‏در همان زمان سرمایه و ذخایر مورد نیاز بانک ها را افزایش می‏ داد. بنابراین نوعی بازیافت پول رخ داد.

آینده نگر/ ترجمه: متین دخت والی نژاد

از زمانی که جان پولسون بیش از یک دهه پیش علیه بازار مسکن آمریکا شرط‏بندی کرده بود‏، ‏‏مردم مدام از او در مورد تجارت بزرگ بعدی او می‏ پرسند.

این میلیاردر هیچ چیزی برای رقابت کوتاه ‏مدت خود پیدا نکرده است‏، ‏‏اما به سختی می‏توان از 20 میلیارد دلاری که پولسون برای خود و سرمایه‏ گذاران پس از سقوط اوراق قرضه وام مسکن و بدترین بحران مالی پس از رکود بزرگ ایجاد کرد‏، ‏‏چشم ‏پوشی کرد.

با وجود این‏، ‏‏بیش از 14 سال پس از آنکه CDO‏ها و مبادله‏ های ‏پیش‏فرض اعتباری توجه همگان را به خود جلب کردند‏، ‏‏پولسون دوباره نشانه‏ هایی از حدس و گمان بیش از حد را مشاهده می‏ کند.

بخش «ثروت بلومبرگ با دیوید روبنشتاین» گفت که پولسون 65 ساله به طور فزاینده ای نگران افزایش قیمت‏ ها است. به گفته او‏، ‏‏افزایش سریع پول می ‏تواند نرخ تورم را بسیار فراتر از انتظارات فعلی ببرد‏، ‏‏و طلا‏، ‏‏که سال‏ ها از آن حمایت می‏ کرد‏، ‏‏در حال حاضر مقدم است.

تندترین کلمات او برای داغ‏ترین سرمایه‏ گذاری‏ های ‏این دوران است. به طور متوسط ​​SPAC‏ها یک پیشنهاد بازنده خواهند بود‏، ‏‏در حالی که ارزهای رمزنگاری شده یک حباب هستند که «در نهایت ثابت می‏ شود بی‏ ارزش هستند.»

پولسون به روبنشتاین‏، ‏‏بنیان‏گذار گروه کارلایل‏، ‏‏در تلویزیون بلومبرگ گفت: «من به هیچ‏کس توصیه نمی‏ کنم در ارزهای رمزنگاری‏ شده سرمایه گذاری کند.»

عدم تایید پولسون مطمئناً منتقدان زیادی را به دنبال خواهد داشت زیرا دارایی های ‏دیجیتالی در سال‏ های ‏اخیر بسیار بهتر از طلا بوده است. از طرفی دیگر سابقه او از زمان «بحران مالی 2008» نیز مخدوش شده است. پس از آنکه دارایی‏ های ‏او از حدود 38 میلیارد دلار در سال 2011 به 9 میلیارد دلار در سال 2019 رسید و خود را بیشتر با پول شخصی خود مدیریت می‏ کرد‏، ‏‏شرکت سرمایه‏ گذاری خود را به دفتر خانواده تبدیل کرد.

پولسون گفت که ترجیح می ‏دهد این روزها روی سرمایه‏ گذاری تمرکز کند و دلش برای استرس راه اندازی یک کسب و کار تنگ نخواهد شد. پولسون می‏ گوید: «من هرگز علاقه ای به جمع‏ آوری پول یا ملاقات با سرمایه‏ گذاران نداشتم.»

سرمایه‏ گذاری کاری است که او از زمان حضور در دوره‏ای در دانشگاه نیویورک که توسط گوستاو لووی‏، ‏‏رئیس سابق گلدمن ساکس تدریس می ‏شد‏، ‏‏عمدتا می‏ خواست انجام دهد. پس از مدرسه بازرگانی هاروارد‏، ‏‏اولین شغل پولسون در گروه مشاوره بوستون بود‏، ‏‏او Paulson & Co. را در 1994 افتتاح کرد و بهترین شرکت مستقر در نیویورک بود.

پولسون همچنین در مورد تربیت خود در نیویورک و، ‏‏نحوه ایجاد تجارت خود صحبت کرد‏، ‏‏جایی که امروز 100هزار دلار سرمایه‏ گذاری کرده است و نیز بهترین توصیه سرمایه‏ گذاری که تا به حال دریافت کرده است.

 بعد از اینکه معامله معروف خود را انجام دادید‏، ‏‏مقدار زیادی طلا یا معاملات آتی طلا خریداری کردید و توسط برخی «حشره طلا» نامیده شدید. قیمت طلا در حال حاضر حدود 1700 دلار در هر اونس است. آیا فکر می‏ کنید طلا با این قیمت سرمایه‏ گذاری خوبی است؟

بله‏، ‏‏فکر می‏ کنم زمان خوبی است. ما معتقدیم طلا در زمان تورم بسیار خوب عمل می‏ کند. آخرین باری که طلا سهمی شد در دهه 1970 بود‏، ‏‏زمانی که ما دو سال تورم دورقمی داشتیم.

دلیل این امر این است که به طور اساسی مقدار بسیار کمی از طلای قابل سرمایه‏ گذاری وجود دارد. این مبلغ در حدود چندین تریلیون دلار است‏، ‏‏در حالی که کل دارایی‏ های ‏مالی نزدیک به 200 تریلیون دلار است. بنابراین با افزایش تورم‏، ‏‏مردم سعی می‏ کنند از درآمد ثابت خارج شوند. آن‏ها سعی می‏ کنند از پول نقد خارج شوند و مکان منطقی برای سرمایه‏ گذاری پناهگاه امنی مانند رفتن به سوی بازار طلا است. اما از آن‏جا که مقدار پول برای خروج از نقدینگی و درآمد ثابت بر مقدار طلای قابل سرمایه‏ گذاری تاثیر می‏ گذارد‏، ‏‏عدم تعادل عرضه و تقاضا باعث افزایش طلا می‏ شود.

بنابراین شما معتقدید سرمایه گذاری بر بازار طلا اقدام خوبی است؟

بله. ما تصور می‏ کردیم در سال 2009 با تسهیل کم فدرال رزرو‏، ‏‏که اساساً چاپ پول است‏، ‏‏تورم زیادی ایجاد می‏ شود. اما آنچه اتفاق افتاد این بود که فدرال رزرو پول که چاپ می‏ کرد‏، ‏‏در همان زمان سرمایه و ذخایر مورد نیاز بانک‏ ها را افزایش می‏ داد.

بنابراین نوعی بازیافت پول رخ داد. بانک مرکزی خزانه ‏داری را خریداری کرد‏، ‏‏پول ایجاد کرد‏، ‏‏که در بانک ها جمع شد و سپس به فدرال رزرو مجدداً واریز شد. و این پول هرگز به حجم پول وارد نشد. بنابراین تورمی نبود. اما ‏‏برعکس آن زمان، این بار وارد حجم پول شده است. عرضه پول در سال گذشته حدود 25 درصد افزایش یافت و بهترین شاخص تورم‏، ‏‏عرضه پول است. بنابراین من فکر می‏ کنم تورم ما بسیار بالاتر از انتظارات کنونی فعالان بازار است.

ارزهای رمزنگاری‏ شده چطور؟ آیا شما اهل سرمایه‏ گذاری در ارزهای دیجیتالی هستید؟

نه، نیستم. من می‏ گویم که ارزهای رمزنگاری‏ شده یک حباب هستند. من آن‏ها را به عنوان «بازار محدود هیچ چیز» توصیف می‏ کنم. بنابراین‏، ‏‏تا آن‏جا که تقاضا بیشتر از عرضه محدود باشد‏، ‏‏قیمت افزایش می ‏یابد. اما تا آن‏جا که تقاضا کاهش پیدا می‏ کند‏، ‏‏قیمت‏ ها نیز روند نزولی به خود می‏ گیرند. هیچ ارزش ذاتی برای هیچ یک از ارزهای رمزنگاری‏ شده وجود ندارد‏، ‏‏مگر مقدار محدودی.

ارزهای رمزنگاری شده‏، ‏‏صرف نظر از اینکه کجا معامله می‏ کنند‏، ‏‏در نهایت بی‏ ارزش خواهند بود. به محض از بین رفتن فوران یا خشک شدن نقدینگی‏، ‏‏آن‏ها به صفر می‏ رسند. من به کسی توصیه نمی‏ کنم که روی ارزهای رمزنگاری ‏شده سرمایه‏ گذاری کند.

با توجه به مواردی که گفتید‏، ‏‏چرا یک نوع سرمایه‏ گذاری کوتاه ولی بزرگ بر روی انواع ارزهای رمزنگاری‏ شده قرار ندهید؟

دلیلی که باعث شد اندازه اعتبار را کوتاه کنیم نامتقارن بودن آن بود - کوتاه آمدن اوراق قرضه با مدت محدود که با گسترش یک‏ درصدی خزانه ‏داری معامله می‏ شود. در رمزنگاری‏، ‏‏یک نقطه ضعف نامحدود وجود دارد. بنابراین اگرچه می‏ توانم در درازمدت درست باشم‏، ‏‏اما در کوتاه ‏مدت‏، ‏‏محو می ‏شوم. در مورد بیت کوین‏، ‏‏آن از 5000 دلار به 45000 دلار رسید. بازار خیلی فراری است.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام