دبیرکل سابق انجمن لوازم خانگی در گفت و گو با سایت خیری اتاق تهران

مهم ترین چالش های صنعت لوازم خانگی چیست؟

...

ما می توانیم تولیدات صادرات گرا در حوزه لوازم خانگی داشته باشیم و هم اکنون هم داریم اما میزان صادرات ما اصلا در حد و اندازه ظرفیت های کشور نیست

دبیرکل سابق انجمن لوازم خانگی می گوید صنعت لوازم خانگی ایران ظرفیت و توان تبدیل شدن به یکی از صنایع اصلی برای توسعه اقتصادی کشور را دارد اما تاکنون از این توانایی آن چنان که باید استفاده نشده و زمینه های جهش آن فراهم نشده است. حبیب الله انصاری می گوید:« صنعت لوازم خانگی باتوجه به گستردگی و تنوع محصولات در بخش های لوازم انرژی بر، غیرانرژی بر و قطعه سازان جزء رشته های شتاب دهنده صنعتی و توسعه دهنده اقتصادی کشورها محسوب می شود و جزو کالاهای اساسی زندگی روزمره مردم است و چنین صنعتی خوشبختانه از نظر کیفیت سازی و نگاه مشتری و حتی استانداردهای جهانی موقعیت خوبی در کشور ما پیدا کرده است؛ کارخانه های تولید لوازم خانگی در کشورمان امروز توجه ویژه ای به بخش های آر ان دی و تحقیق و توسعه دارند و مدیران این مجموعه ها به دنبال تولید محصولات بروز و با کیفیت و استاندارد جهانی هستند اما در مسیر تحقق اهدافشان چالش هایی دارند که حل آن ها باید مورد توجه قرار گیرد.»

او در ادامه می گوید:« یکی از چالش های اصلی صنعت لوازم خانگی ایران، بالا بودن قیمت تمام شده محصولات است و این باعث شده که قیمت تولیدات لوازم خانگی در کشور ما رقابتی و متعادل نباشد؛ اما چرا؟ برای اینکه مثلا کارخانه های فولادسازی با قیمت بالا مواد اولیه را می فروشند و از طریق بورس تولیدات خود را عرضه می کنند در شرایطی که کارخانه های فولادسازی باید نیاز کارخانه های لوازم خانگی را به صورت مستقیم به آن ها بفروشند و مازاد تولیداتش را در بورس عرضه کند. برای عرضه پتروشیمی و... هم باید همین اتفاق بیفتد. الان شاهدیم که برخی از افراد واسطه، فولاد و... را در بورس خریداری می کنند و بعد با هر قیمیتی که دوست داشته باشند به کارخانه تولیدی لوازم خانگی می فروشند و کارخانه ها هم چاره ای جز خرید ندارند.»

انصاری در ادامه به کمبود نقدینگی واحدهای صنعتی اشاره کرده و می گوید:« در گذشته خرید مواد اولیه از سوی واحدهای تولیدی به گونه ای بود که خرید انجام می شد و چند ماه بعد وجه پرداخت می شد اما حالا برعکس شده است؛ واحدهای تولیدی باید مبالغ عجیب را پرداخت کنند و بعد می توانند مواد اولیه را دریافت کنند.»

او با اشاره به اینکه ظرفیت تولید واحدهای لوازم خانگی در کشور از نظر کمی و کیفی می تواند جواب گوی بازار داخل است، می گوید:« برخی از قطعات و مواد اولیه در داخل تولید نمی شوند یا امکان تولید ( از نظر صرفه اقتصادی و...) ندارند مثل موتور یخچال یا برخی از ورق های خاص و... که ناگزیر باید از کشورهای دیگر وارد شوند اما در مسیر واردات کارخانه ها و واحدهای تولید با انواع مشکلات رو به رو هستند و معمولا این کار با کندی صورت می گیرد.»

«بروکراسی و طولانی بودن پاسخ دستگاه های دولتی به درخواست های واحدهای تولیدی» چالش دیگری است که انصاری مطرح می کند و می گوید که واحدها معمولا باید هفته ها و ماه ها پیگیری کنند تا جوابی به آن ها از سوی وزارتخانه یا یک دستگاه دولتی داده شود و این موضوع باعث می شود کار واحدهای صنعتی با سختی و کندی پیش برود. او همچنین تعاملات بانک ها با واحدهای صنعتی از جمله واحدهای تولید لوازم خانگی را یکی دیگر از مشکلات می داند و می گوید:« بانک ها در کشور ما کار بانک داری را رها کرده و در حال حاضر بنگاه داری می کنند. واحدهای تولیدی برای گرفتن وام و تسهیلات بانکی با چالش زیادی رو به رو هستند و معمولا بانک ها وثیقه های سنگینی درخواست می کنند که تولید کنندگان از عهده آن بر نمی آیند.»

دبیرکل سابق انجمن لوازم خانگی با اشاره به اینکه ریشه درخت صادرات تولید است، ادامه داد:« ما می توانیم تولیدات صادرات گرا در حوزه لوازم خانگی داشته باشیم و هم اکنون هم داریم اما میزان صادرات ما اصلا در حد و اندازه ظرفیت های کشور نیست؛ ایران از نظر جغرافیایی در منطقه ای بسیار ویژه قرار دارد و با 15 کشور همسایه است و در مسیر کریدور شمال و جنوب جای گرفته است ولی درحال حاضر از این ویژگی ها به دلیل ضعف هایی که وجود دارد بهره نبرده ایم که یکی از آن ها نوسانات ارزی است. وقتی دائم قیمت های ارز تغییر می کند و عملا تولیدکننده باید مواد اولیه را با قیمت های مختلف خریداری کند و همین موضوع باعث بی ثباتی در قیمت تمام شده محصول می شود. یک تولیدکننده برای صادرات و... باید توان برنامه ریزی برای 6 ماه و یک سال آینده خود را داشته باشد.»    

او از تعرفه هم به عنوان مشکل دیگری در صنایع لوازم خانگی نام برد و ادامه می دهد:« همان گونه که گفتم بعضی مواد اولیه و قطعات را کارخانه ها باید واردکنند و تعرفه این کالاها باید کاهش پیدا کند تا به راحتی از سوی تولیدکنندگان وارد شود و خطوط تولید با مشکل رو به رو نشوند. بررسی تعرفه و تصمیم گیری درست در اصلاح این موضوع باید در دستور کار قرار گیرد.»

دبیرکل سابق انجمن لوازم خانگی به قاچاق لوازم خانگی هم اشاره کرده و می گوید:« شاهدیم که مسئولان اعلام می کنند و خبر می دهند که کالاهای قاچاق را توقیف کرده اند و قاچاق چی را هم گرفته اند اما نکته مهم و هدف این است که اجازه ندهند که این کالای قاچاق وارد بازار شود. متاسفانه می بینیم که کالاهای قاچاق بعد از مدتی که در انبارها باقی می ماند به اسم های مختلف مثل واگذاری به مناطق محروم، سازمان های دولتی و... عملا وارد بازار می شود؛ خواسته فعالان صنعت لوازم خانگی از مسئولان این است که بعد از توقیف کالای قاچاق در حوزه لوازم خانگی و... آن ها را از بین ببرند و اجازه ورود آن ها را به بازار ندهند.»  

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام