در نشست کمیسیون کشاورزی اتاق تهران با معاونت علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری بررسی شد

هم‌اندیشی برای دستیابی به شیوه‌های نوین مدیریت آب در کشور

...

نهمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران با موضوع بررسی توسعه فناوری‌های کشاورزی هوشمند و دستیابی به راه‌حل‌هایی برای کاهش پیامدهای خشکسالی، در محل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برگزار شد.

بحث و گفت‌و‌گو پیرامون چالش‌های اقلیمی و کم‌آبی که طی چند سال اخیر به طور جدی، کشور را در معرض تهدید قرار داده، از جمله موضوعاتی است که بررسی آن در دستورکار کمیسیون کشاورزی اتاق تهران قرار گرفته و اعضای این کمیسیون، طی جلسات اخیر با دعوت از اهل فن و صاحب‌نظران و اقلیم‌شناسان، درباره آن به گفت‌و‌گو و تبادل‌نظر نشستند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در نشست اخیر این کمیسیون نیز، این بار فعالان اقتصادی در حوزه تولید و تجارت کشاورزی و صنایع غذایی، به نهاد معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری رفتند تا پیرامون چالش خشکسالی و راه‌هایی برای برون‌رفت از آن، با کارشناسان این نهاد به رایزنی بنشینند.

در این جلسه، جهانگیر پرهمت، رئیس ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست، با اعلام آمادگی این معاونت برای مشارکت با بخش‌خصوصی با هدف دستیابی به راهکارهای کاهش عوارض خشکسالی و رفع کم‌آبی‌ها، تاکید کرد که شرکت‌های دانش‌بنیان متعددی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در تدارک شیوه‌نامه نوین مدیریت و اجرا در عرصه کشاورزی و محیط‌زیست هستند که طی همکاری با بخش‌خصوصی و صاحبان اصلی در تولید و کسب‌و‌کار کشاورزی، طرح‌های آنان قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد.

وی از این رو، یادآور شد که این ستاد آماده برقراری ارتباط و تعامل میان شرکت‌های فناورمحور و بنگاه‌های بخش‌خصوصی در حوزه کشاورزی برای تحقق ایده‌های خلاقانه و کاهش مخاطرات موجود است.

همچنین، سید اسماعیل ربانی از دیگر اعضای ستاد توسعه فناوری‌های آب و خشکسالی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، طی گزارشی به تشریح برخی اقدامات این نهاد در رابطه با پیامدهای خشکسالی پرداخت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، 6 هزار و 440 شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال است، یادآور شد که از این تعداد، 267 شرکت در حوزه زیست‌محیطی به خلق ایده‌ها و طرح‌ها مشغول هستند. به گفته وی، در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، چندین شتابدهنده برای حمایت از استارت‌آپ‌ها ایجاد شده و در زمینه تجاری‌سازی طرح‌های آنان نیز اقداماتی صورت گرفته‌است. ربانی سپس به تشریح زیست‌بوم نوآوری در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری پرداخت و با اشاره به تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست در این معاونت که از سال 1389 فعالیت آن آغاز شده، تصریح کرد که طی این مدت، برخی طرح‌ها و ایده‌های فناورانه که تولید آن در کشور تاکنون مقدور نبوده و از محل واردات نیاز کشور در آن بخش تامین می‌شده، مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته و عملیاتی شده‌است. وی در این رابطه به تولید قفس پرورش ماهی از سوی یک شرکت دانش‌بنیان در کشور اشاره کرد که تولیدات آن به مرحله اجرا رسیده است.

همچنین، امیرحسین صفرقلی از دیگر اعضای ستاد توسعه فناوری‌های آب و خشکسالی نیز، از تدوین سند توسعه این بخش خبر داد و با این توضیح که 25 راهبرد در حوزه مدیریت آب و خشکسالی از سوی این ستاد تنظیم شده‌است، تصریح کرد که در این رابطه، روش‌های نوین استحصال، تصفیه و مدیریت مصرف آب در مزارع کشاورزی تببین شده است.

پس از این توضیحات و تبادل‌نظر میان نمایندگان کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران با کارشناسان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، مقرر شد برای دستیابی به راهکارهای مبتنی بر مدیریت بهینه آب در کشور به ویژه در عرصه تولیدات کشاورزی، جلسات هم‌اندیشی دیگری میان این دو نهاد برقرار شود.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط