نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران اعلام کرد

چرا استارت‌آپ‌ها بورسی نشدند؟

...

مردادماه سال گذشته، بازار سرمایه در حالی منتظر خوش‌آمدگویی به پیش‌قراولانی از اکوسیستم استارت‌آپی ایران بود که پس از گذشت بیش از یک‌سال، پنج استارت‌آپ منتخب همچنان پشت دیوارهای بورس مانده‌اند.

بیش از یک‌سال از آنچه با عنوان آمادگی پنج استارت‌آپ بزرگ برای عرضه اولیه سهام در بورس مطرح شده بود، می‌گذرد اما همچنان این استارت‌آپ‌های پیش‌قراول پشت درهای بسته بازار سرمایه مانده‌اند. مردادماه سال گذشته، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد دولت دوازدهم درحالی از تلاش‌ها برای ورود پنج استارت‌آپ پیش‌قراول به بازار سرمایه خبر داد که به دستور او، قرار بود در هفته اول مردادماه 99، سهام اولین شرکت بزرگ اینترنتی در بازار سرمایه عرضه شود و تا پایان شهریور ماه نیز نماد پنجمین استارت‌آپ به روی تابلو بورس برود. دیجی‌کالا، کافه‌بازار، تپ‌سی، فیلیمو و شیپور، پنج استارت‌آپی هستند که قرار بود راه ورود شرکت‌های نوپا و اینترنتی به بازار سرمایه را باز کنند اما خود همچنان پشت دیوار بلند بورس تهران مانده‌اند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، این تعلل در شرایطی برای اکوسیستم نوآوری ایران به یک ناکامی بدل شده‌است که به گفته علیرضا توکلی‌کاشی، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، به‌رغم آنکه تعدادي از این پنج استارت‌آپ پیش‌قراول، کل فرآیند پذیرش در بورس را طی کرده‌ و تمامی مستندات و مدارک مورد درخواست بورس و فرابورس را نیز تحویل داده‌اند، اما تاکنون هیچ‌گونه پاسخی مبنی بر پذیرش یا عدم پذیرش در بازار دریافت نکرده‌اند و بورس همچنان در برابر مطالبه این شرکت‌ها برای ورود به بازار سرمایه، سکوت پیشه کرده‌است.

توکلی‌کاشی با این توضیح که میان استارت‌آپ و شرکت فناوری‌محور باید تمایز قائل شد، به مطالعه و بررسی که از سوی وی صورت گرفته اشاره کرد و افزود: بررسی 911 نماد در بورس و فرابورس نشان می‌دهد که حدود 30 درصد از شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، فروشی کمتر از 100 میلیارد تومان دارند، بنابراین اگر فروش یک شرکت به بیش از 100 میلیارد تومان رسیده باشد، این شرکت در زمره 70 درصد سهام بزرگ بورس ایران قرار دارد.

وی با یادآوری اینکه، درآمد سال گذشته برخی از شرکت‌های استارت‌آپی که نامزد ورود به بورس شده‌اند، رقمی بیش از 9 هزار میلیارد تومان را نشان می‌دهد، افزود: از این رو، این دست از بنگاه‌ها را نباید در زمره شرکت‌‌های كوچك يا نوپا قلمداد كرد.

 توکلی‌کاشی با بیان اینکه دارايي اصلي اين شركت‌ها، كه همگي فناوری‌محور هستند، دارایی نامشهود است، افزود: اين شركت‌ها ساختمان و ملک و سوله و كارخانه ندارند و فعاليت آنها مبتني بر دانش است. امروز همگي بايد قبول كنيم كه با توجه به پيشرفت‌هايي كه در عرصه بين‌المللي انجام شده، دارايي اصلي، دانش است. با نگاهي به فهرست 10 شركت بزرگ دنيا خواهيم ديد كه بيشتر آنها شركت‌های دانش‌بنيان و فناوری‌محور هستند كه ارزش دارايي فيزيكي آنها در مقابل ارزش روز سهام آنها بسيار پايين است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، ساير شركت‌هاي فناوری‌محور كه متقاضي ورود به بورس هستند، نيز بايد با كمك حسابرسان معتمد بورس، صورت‌هاي مالي خود را تهيه كرده و بعد خود را براي ورود به بازار سرمايه آماده كنند.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با این توضیح که برخی از شرکت‌های استارت‌آپی در چارچوب استاندارد ورود به بورس جای می‌گیرند، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که دست‌کم دو استارت‌آپ از پنج استارت‌آپ پیش‌قراول ورود به بورس، شرایط پذیرش در بازار سرمایه را دارند، اما بورس و فرابورس به‌رغم گذشت بیش از یک سال از درخواست پذیرش این شرکت‌ها، سکوت کرده است. قاعدتا انتظار می‌‌رفت كه بورس‌ها بر اساس قانون عمل كرده، و پس از پایان بررسی‌ها، پذیرش یا عدم پذیرش آنها را به همراه علل عدم پذيرش آنها اعلام كنند.

 

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?70185

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط