نگاهی به کسب‌وکار موسس بزرگ‏ترین شرکت اعطای وام مسکن آمریکا

دنیل از میشیگان

...

دنیل گیلبرت (Daniel Gilbert) از موسسان شرکت کوئیکن لونز و موسس شرکت راک ونچرز است، یکی از بزرگ‏ترین شرکت‌های اعطای وام و یکی از شرکت‌های سرشناس حوزه سرمایه‌گذاری در آمریکا. گیلبرت با 30.5 میلیارد دلار ثروت در رده 44 فهرست بلومبرگ قرار دارد.

آینده نگر/ ترجمه:زهرا چوپانکاره

دنیل گیلبرت (Daniel Gilbert) از موسسان شرکت کوئیکن لونز و موسس شرکت راک ونچرز است، یکی از بزرگ‏ترین شرکت‌های اعطای وام و یکی از شرکت‌های سرشناس حوزه سرمایه‌گذاری در آمریکا. گیلبرت با 30.5 میلیارد دلار ثروت در رده 44 فهرست بلومبرگ قرار دارد.

دیترویت بزرگ‏ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ایالت میشیگان در ایالات متحده است، شهری نزدیک به نقطه مرزی این کشور با کانادا. دن گیلبرت به معنای تمام و کمال کلمه یک دیترویتی است؛ در این شهر به دنیا آمد، در این شهر تحصیل کرد، در این شهر کسب‌وکارش را بنا کرد و از همان‏جا به ثروتی چشمگیر رسید. او سال 1962 در این شهر به دنیا آمد و در بخش ساوث فیلد بزرگ شد و به مدرسه رفت. گیلبرت مدرک لیسانسش را از دانشگاه ایالتی میشیگان گرفت و مدرک جِی‌دی را از دانشکده حقوق وِین. در آمریکا، کانادا، استرالیا و برخی دیگر از کشورها، جی‌دی (Juris Doctor) یک مدرک دکترای حرفه‌ای و نخستین درجه تخصصی عالی در رشته حقوق است. اما پیش از اینکه کار به دانشکده حقوق برسد، گیلبرت در زمان درس خواندن در کالج مجوز کار به عنوان مشاور املاک را گرفت و زمانی که مشغول به تحصیل در رشته حقوق شد به صورت پاره‌وقت شروع به کار در شرکت املاکی والدینش کرد: آژانس مشاور املاک قرن بیست و یک.

سال 1985 شرکت مالی راک فایننشیال تاسیس شد. موسس شرکت دن بود که به همراهی برادر کوچک‏ترش گری وارد کسب و کار مستقل خودشان شد. این همان شرکتی است که در حال حاضر در دنیا با نام کوئیکن لونز شناخته می‌شود.

شرکتی که دو برادر تاسیس کرده بودند در سال 1991 دیگر 50 کارمند داشت و به سوی وسعت بیشتر پیش می‌رفت. در ماه می 1998 گیلبرت شرکتی را که در آن موقع نامش را به راک فایننشیال پابلیک تغییر داده بود وارد بازار بورس کرد. یکی از ویژگی‌های این شرکت این بود که برادران گیلبرت در همان دهه 90 استراتژی خود را بر مبنای دنیای آنلاین گذاشتند و به عنوان یکی از شرکت‌های پیشگام و با رشد رسیع در حوزه اعطای وام آنلاین به بازار سرمایه معرفی شدند. اما کار اصلی این شرکت چه بود؟ شرکت راک از همان ابتدا بر محور ارائه وام مسکن فعالیت داشت، شرکت‌هایی که با عنوان Mortgage lender شناخته می‌شوند. این وام‌دهندگان مسکن معمولا موسسات مالی یا بانک‌هایی هستند که در ازای تعهد طرف مقابل، وام مسکن در اختیارشان می‌گذارند. این شرکت‌ها می‌توانند شرایط، نرخ بهره و برنامه زمان‌بندی بازپرداخت وام را بر اساس قوانین خود تعیین کنند. بعدها و در سال 2017 شرکت گیلبرت تبدیل به بزرگ‏ترین شرکت اعطای وام‌های خرد مسکن در ایالات متحده شد.

دن گیلبرت از ابتدا عنوان مدیرعامل شرکت را داشت. سال 2000 یک شرکت نرم‌افزار با نام Intuit Inc شرکت راک فایننشیال را خرید و از آن زمان بود که نام این شرکت به کوئیکن لونز تغییر پیدا کرد و البته همچنان در مسیر رشد باثباتش به حرکت ادامه داد. شرکتی که خدمات مالی‌اش را در 50 ایالت راائه می‌کرد. سال 2002 دن گروهی کوچک از سرمایه‌گذاران خصوصی تشکیل داد که شرکت کوئیکن لونز را از Intuit Inc خریدند و از آن زمان به بعد دن همچنان مقامش را به عنوان رئیس هیئت رئیسه شرکت حفظ کرده است. سال 2007 اعلام شد که طبق توافق شهرداری دیترویت با شرکت کوئیکن، ساختمان اصلی این شرکت به جنوب شهر دیترویت نقل مکان می‌کند. ساختمانی که شرکت به آنجا منتقل شد مجموعه بزرگی بود که ساختمان سابق هتل استاتلر را هم شامل می‌شد. از سال 2010 کوئیکن به صورت رسمی به این مکان تازه منتقل شد و با این جابه‌جایی 1700 کارمند شرکت هم روانه دیترویت شدند. از همان زمان به بعد حضور گسترده این شرکت در جنوب دیترویت منجر به اجاره مکان‌های کاری بیشتر و اقامت کارمندان در ناحیه شد و به لحاظ شهری و اقتصادی تحولی در این بخش از شهر به وجود آورد. دیترویت البته به جز شرکت بزرگ گیلبرت میزبان شرکت‌های بزرگ دیگری هم هست، به خصوص در صنعت خودروسازی: کمپانی‌های خودروسازی اکووس آتوموتیو، فورد، جنرال موتورز، و کرایسلر در این شهر مستقر هستند.

 

در زمین ورزش

در میان میلیاردرها رسم است که ثروتشان را در چند زمین مختلف به بازی بگیرند. بعضی از این زمین‌ها برای برخی از میلیاردرها، زمین مسابقات ورزشی است. در آمریکا به صورت خاص صنعت سرگرمی و ورزش دست در دست هم پیش می‌روند و صنعتی بسیار سودآور و پرهوادار را شکل می‌دهند. دن هم از این قافله عقب نمانده است. خیلی‌ها هستند که چهره او را به عنوان مالک تیم بسکتبال کلیولند کاوالیرز از تیم‌های لیگ برتر آمریکا می‌شناسند.

  • سال 2005 سالی بود که دن گیلبرت به عنوان مالک عمده سهام تیم بسکتبال کلیولند کاوالیرز شناخته شد. او پس از ورودش به تیم، ساختار بخش اداری، کادر مربی‌گری، بازیکنان و نحوه ارائه بازی‌ها را تغییر داد. تیم تحت مالکیت او شش بار قهرمانی در بخش مرکزی و پنج جام قهرمانی کنفرانس شرق را به دست آورد. بخش مرکزی عنوان یکی از سه جام موجود در لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا است که شامل تیم‌های شیکاگو بولز، کلیولند کاوالیرز، دیترویت پیستونز، ایندیانا پیسز و میلواکی باکس می‌شود. کنفرانس شرق هم در جام ملی بسکتبال آمریکا به جمع 15 تیمی گفته می‌شود که سه بخش جزئی‌تر (از جمله بخش مرکزی) را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، این تیم در مسابقات اصلی ان‌بی‌ای هم یک بار قهرمان شده است. قهرمانی این تیم در جام اصلی که در سال 2016 به حقیقت پیوست، پایان یک طلسم 52 ساله بود و رسیدن دوباره کلیولند به جام پس از نیم قرن.
  • سال 2007 گیلبرت باشگاه گریزلی‌های یوتا، یک باشگاه هاکی آمریکایی را که از سال 2005 راکد مانده بود، خرید، آن را به کلیولند منتقل کرد و نامش را به لِیک اری مانسترز تغییر داد.
  • سال 2011 گیلبرت باشگاه تاندربردز در نیومکزیکو را خرید که به لیگ دسته دوم ان‌بی‌ای تعلق داشت و آن را به اوهایو منتقل کرد و نام کانتون چارج را رویش گذاشت.

همین حضور گسترده و همه‏جانبه او در ورزش است که باعث شده خیلی‌ها او را با تیم‌های ورزشی‌اش و جام‌های بسکتبال بیشتر بشناسند تا کسب‌وکار سرمایه‌گذاری و ارائه وام‌های مسکن. دن همسر و پنج فرزند دارد و همچنان ساکن میشیگان است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام