برنامه راهبردی کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران تبیین شد

کمک به حل مشکلات SMEها

...

در دومین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، برنامه راهبردی این کمیسیون برای دو سال پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اعضای کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در دومین گردهمایی خود در دور دوم فعالیت کمیسیون‌های مشورتی اتاق تهران، برنامه‌های راهبردی این کمیسیون را تعیین کردند.

در آغاز این جلسه، علی نقیب، رئیس این کمیسیون با اشاره به وجود مشکلات فراوان در حوزه صنعت و معدن گفت: این کمیسیون دو سال فرصت دارد که بخشی از این مشکلات را مورد بررسی قرار داده و برای آنها راه حل پیدا کند. در واقع اگر در این کمیسیون برای دو یا سه مساله چاره اندیشی شود، نتیجه خوبی حاصل شده‌است.

او در ادامه با اشاره به اینکه بنگاه‌های کوچک و متوسط طی 16 سال گذشته دچار مشکلات عدیده ای بوده اند، ادامه داد: این بنگاه‌ها به دلیل وضع قوانین و مقررات دست و پاگیر یا تعطیل شده‌اند یا اکنون دچار مشکلات حاد هستند. SMEها در حالی مورد کم توجهی قرار گرفته اند که بسیار اشتغالزا بوده و به صنایع بزرگ کمک می‌کنند؛ از این رو نیاز است کمیسیون، در راستای حل مشکلات SME ها و حمایت از آن ها و به منظور کمک به رشد اقتصادی کشور، تلاش کند.

در ادامه این جلسه، برنامه های راهبردی این کمیسیون که در سه سطح کلان، کسب وکار و بخش صنعت و معدن تدوین شده بود، تشریح شد؛ بر این اساس مشارکت در تدوین سند و برنامه توسعه صنعتی کشور، بررسی قوانین و مقرات مرتبط با حوزه صنعت و معدن، شناسایی و پایش قوانین مخل کسب و کار، بررسی و ارائه راهکار حل مشکل کمبود مواد اولیه خطوط تولید بخصوص مواد اولیه وارداتی، بررسی کارشناسی تاثیر غیر قابل پیش بینی بودن و تغییر گسترده قیمت مواد اولیه در بهره وری و راندمان بنگاه‌های صنعتی کشور، کمک به افزایش اشتغال و تولید ملی، تدوین استراتژی بخش معدن کشور و اصلاح قانون معادن در همکاری با مجلس شورای اسلامی به عنوان بخشی از برنامه‌های پیشنهادی این کمیسیون به نظرخواهی گذاشته شد.

در ادامه این جلسه، اعضا و حاضران این کمیسیون نیز به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود در مورد این برنامه پرداختند.از جمله، سجاد غرقی، نایب رئیس این کمیسیون از ضرورت اجماع بر چند موضوع اصلی، پیگیری موارد منتخب و همچنین ایجاد یکصدایی در بیان مطالبات سخن گفت. محمدرضا بهرامن، عضو این کمیسیون نیز خواستار توجه اتاق و کمیسیون‌ها به نتایج مطالعات تشکل‌ها شد.

علیرضا کلاهی صمدی دیگر عضو این کمیسیون نیز بر لزوم توجه به مسئله صادرات و حمایت از صنایع برای حضور در بازارهای صادراتی تاکید کرد.

محمود نجفی عرب، عضو این کمیسیون هم با اشاره به همپوشانی وظایف و اختیارات وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت و سازمان استاندارد در حوزه سلامت،خواستار برگزاری جلساتی با حضور نمایندگان این دستگاه‌ها و تلاش برای رفع این همپوشانی توسط کمیسیون صنعت اتاق تهران شد.

سهراب کارگر که به نمایندگی از انجمن ملی شرکت‌های صنعت پخش در این کمیسیون حضور یافته بود، توصیه کرد که کمیسیون بر سه شاخص نرخ ارز، نرخ سود بانکی و بهینه کردن نرخ حامل های انرژی که به زعم او همه صنایع را تحت تاثیر قرار داده است، تمرکز داشته باشد. او گفت: بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، ایران در سال 2019 معادل 86 میلیارد دلار یارانه انرژی توزیع کرده است. در صورتی این رقم در کشوری مانند چین با این میزان جمعیت حدود 32میلیارد دلار بوده است. بنابراین اگر برای بهبود این سه عامل برنامه ارائه شود بسیار راهگشا خواهد بود.

 غلامرضا ملکی، مدیر امور تشکل‌های اتاق تهران نیز توجه بیش از پیش به شهرک‌های صنعتی را خواستار شد. علیرضا محمدی دانیالی از انجمن صنایع لوازم خانگی نیز از ضرورت تلاش برای ارتقای جایگاه اتاق بازرگانی در اقتصاد ملی سخن گفت. در همین حال، مسعود حجاریان از دیگر حاضران این کمیسیون نیز نسبت به تفکیک برنامه های پیشنهادی در دو حوزه اجرایی و استراتژیک توسعه و همچنین تمرکز بر توسعه حوزه صنعت تاکید کرد.

در ادامه این جلسه،آموزش مدیران و تصمیم‌‌گیران اقتصادی، ضرورت تصویب FATF و رفع تحریم ها، ارتباط موثر با نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس و توانمندسازی تشکل‌ها، توسط حاضران این کمیسیون مورد تاکید قرار گرفت.

در پایان، رئیس کمیسیون، ضمن جمع بندی موارد مطرح شده، از اعضای کمیسیون درخواست کرد که نظرات و پیشنهادات اصلاحی خود را به منظور تصویب نهایی برنامه ها و اهداف کمیسیون با دو رویکرد توسعه ساختاری بلندمدت و بررسی مشکلات جاری صنایع در رشته فعالیت های مختلف به کمیسیون ارائه دهند.

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?69470

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط