اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: مهدی معصومی اصفهانی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

قیمتگذاری خطاست

...

عملکرد احساسی و دخالت بی مورد دولت در بازار مرغ و تخم مرغ باعث شد اوضاع این بازارها در 12 ماه گذشته بهم بریزد. در کنار این مداخله احساسی، نباید از برنامه های صداوسیما هم گذشت که با انتشار فیلم های مختلف از کمبود بازار می گفت و به هجوم مردم به بازارها دامن می زد.

مهدی معصومی اصفهانی

اشتباه بزرگ دولت در بازار انواع کالای مصرفی، خطای قیمت گذاری است.  در شرایطی که در کشور ما، مرغ و تخم مرغ را بیش از نیاز تولید می کنیم، عرضه در کف قیمت انجام می شود و زمانی که به دلایل مختلف، میزان تولید کاهش پیدا کند و تقاضا پابرجا بماند، قیمت بالا می رود.

مشکل زمانی ایجاد می شود که دولت وارد عرصه قیمت گذاری می شود و تعادل ناشی از عرضه و تقاضا را برهم می زند. این مداخله فسادزاست. دولت، چه با اعلام قیمتی بیش از قیمت واقعی و چه کمتر از آن، به نارضایتی مصرف کننده و تولیدکننده دامن می زند. وظیفه دولت تعیین قیمت نیست. وظیفه دولت تامین نیازمندی های تولید است. دولت هر زمان، در تولید و توزیع مداخله کرده، به چالش های بیشتر و کمبود و انحصار در بازار دامن زده است.

در بازار محصولات خوراکی، فروش محصول در کف قیمت، سود تولیدکننده را به کمترین سطح می رساند. هرچه میزان تولید به میزان نیاز کشور نزدیک شود، سود تولیدکننده هم کمتر می شود. اگر تولیدکننده ای سود نکند، کسب وکارش را تعطیل می کند و اگر تولیدکننده بیش از حد سود کند، به طور حتم ده ها فرد دیگر برای تولید آن محصول پیش قدم می شوند. در شرایطی که مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار قیمت را تعیین کند، نیازی به چانه زنی برای قیمت هیچ محصولی نیست.

برای دو دهه دولت  در تعیین قیمت مرغ و تخم مرغ دخالت نکرد. در این 20 سال، بازار منظم و متعادل بود و حتی در زمان بروز بیماری آنفولانزا و تلفات زیاد گله ها، نوسان قیمت در دوره هایی کوتاه ثبت شد. عملکرد احساسی و دخالت بی مورد دولت در بازار مرغ و تخم مرغ باعث شد اوضاع این بازارها در 12 ماه گذشته بهم بریزد. در کنار این مداخله احساسی، نباید از برنامه های  صداوسیما هم گذشت که با انتشار فیلم های مختلف از کمبود بازار می گفت و به هجوم مردم به بازارها دامن می زد.

قیمت تخم مرغ پیش از آغاز سال 1400، کیلویی 20 هزارتومان بود. اما اکنون قیمت به کیلویی 11 هزارتومان رسیده درحالیکه میزان تولید تخم مرغ تغییر نکرده است. در یک دوره میزان مصرف افزایش یافت و نوسان مختصر قیمت با دخالت دولت، سهمیه بندی و مشکلات در جابه جایی بین استانی باعث شد بازار برهم بریزد و تخم مرغی که می شد با قیمت 15 هزارتومان در هر کیلو به دست مصرف کننده برسد، بیش از 20 هزارتومان در کیلو قیمت گرفت.

امروز قیمت تخم مرغ کاهش یافته چراکه دولت دست از دخالت در این بازار برداشته است. اما بازار مرغ هم چنان به دلیل دخالت های دولت متلاطم است. فراموش نکنیم در شرایط قائل شدن به مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار، نوسان قیمت به دلیل کمبود مواد اولیه  در کوتاه مدت رخ می دهد. نوسان جزیی قیمت تخم مرغ و مرغ در ماه هایی از سال درحالی است که تولیدکننده در ماه های دیگر، محصول را کمتر از قیمت واقعی به فروش می رساند و به نوعی به مردم سوبسید می دهد.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام