آخرین جلسه کمیسیون کشاورزی در سال 99 برگزار شد

بیم و امیدها از واگذاری مسولیت تنظیم بازار نهاده‌ها به وزارت کشاورزی

...

 در آخرین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران در سال 99، فعالان اقتصادی عضو این کمیسیون پس از بررسی آنچه که طی یک سال اخیر در کمیسیون به آن پرداخته شده، نسبت به تفویض مسولیت تنظیم بازار نهاده‌های کشاورزی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی که قرار است با شروع سال جدید اتفاق افتد، ابراز نگرانی کردند. به اعتقاد آنان، وزارت جهاد کشاورزی آمادگی برای این جابه‌جایی در مسولیت را ندارد و زیرساخت‌های کافی برای تنظیم‌گری در بازار نهاده‌ها در این وزارتخانه فراهم نیست.

 

اعضای کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران در آخرین جلسه این کمیسیون در سال 99، به بررسی عملکرد یک سال گذشته کمیسیون و اقداماتی که طی این مدت در راستای رفع مشکل فعالان اقتصادی در صنعت غذا و کشاورزی صورت گرفته، پرداختند.

بر اساس گزارشی که مریم فدایی معاون امور کمیسیون‌ها و هیات نمایندگان اتاق تهران در این جلسه ارائه کرد، طی امسال در مجموع از سوی کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران 15 جلسه برگزار شد و خروجی این جلسات نیز، صدور 20 مصوبه بوده که حدود 90 درصد از آن نیز اجرایی شده‌است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، از جمله موضوعاتی که در کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران طی امسال به آن پرداخته شد، شناسایی اقدامات ضروری برای کاهش آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا بر کسب‌و‌کارهای حوزه کشاورزی، مشکلات پیش‌آمده برای صنایع غذایی و کشاورزی از محل ادامه تحریم‌ها و همچنین، بررسی فرصت‌های تحقق جهش تولید محصولات کشاورزی، بود.

همچنین بر اساس این گزارش، طی سال 99، نشست‌های تخصصی با برخی تشکل‌های حوزه صنعت غذا و کشاورزی برای چاره‌اندیشی و دستیابی به راهکارهای حل مشکلات برگزار شد که از آن جمله، تشکیل نشست بررسی مشکلات صنعت مرغ‌ و تخم‌مرغ کشور بود و گفت‌و‌گوی فعالان اقتصادی در این حوزه به تصمیم برای مکاتبه با رئیس‌جمهور برای اتخاذ تصمیماتی برای جبران خسارات وارد شده به صنعت مرغداری منتج شد.

علاوه بر این، طی سال جاری اعضای کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران در نشستی، میزبان مدیرعامل بانک کشاورزی بودند و با وی پیرامون تامین منابع مالی واحدهای تولیدی کشاورزی و غذایی به گفت‌و‌گو نشستند و راهکارهای خود برای ارتقای تامین مالی از این بخش به اشتراک گذاشتند.

نمایندگان اتاق تهران در کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران همچنین طی جلساتی به بررسی وضعیت صادرات محصولات کشاورزی و چالش‌های این حوزه نیز پرداختند و در این رابطه، طی نشستی به رایزنی با قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی پرداختند و نسبت با عدم دخالت این وزارتخانه در حوزه تصمیم‌گیری‌های مرتبط با صادرات محصولات کشاورزی تاکید کردند. در این رابطه مقرر شد در راستای عدم وضع ممنوعیت‌های جدید برای صادرات محصولات کشاورزی، کارگروه صادرات و با مشارکت معاونان وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شود.

از دیگر موضوعاتی که طی سال جاری در کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران و در چندین جلسه مورد نقد و بررسی قرار گرفت، مسئله باقی‌مانده سموم و آفت‌کش‌ها در محصولات کشاورزی بود. در این رابطه، فعالان اقتصادی پیشنهاد تخصیص ارز حاصل از صادرات برای این دسته از کالاهای کشاورزی به عنوان مواد  اولیه و نیز تدوین بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات برای واردات سم و کود و آفت‌کش‌ها را مطرح کردند.

بحث و بررسی در خصوص کشاورزی قراردادی از دیگر موضوعاتی بود که طی امسال و در کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران طی جلساتی به آن پرداخته شد و اعضای این کمیسیون به راهکارهایی برای بهینه‌سازی این صنعت دست یافتند و نتایج آن را در اختیار وزیر جهاد کشاورزی قرار دادند.

از دیگر مباحثی که در کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران به آن پرداخته شد، موضوع حدف مالیات بر ارزش افزوده و معافیت مالیاتی تولیدکنندگان صنایع غذایی بود و پس از بحث روی این موضوع در جلسات این کمیسیون، مقرر شد این مسئله از سوی انجمن تولیدکنندگان افزودنی‌های صنایع غذایی و کانون انجمن‌های صنایع غذایی مورد بررسی بیشتر قرار گرفته و نتایج آن به اتاق تهران منعکس شود.

لطمه ناهماهنگی‌ها میان وزارت صمت و کشاورزی

پس از ارائه گزارشی از عملکرد کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران در سال 99، برخی از اعضای این کمیسیون در سخنانی به چالش‌هایی که صنایع غذایی کشور طی سال آینده با آن مواجه هستند، اشاره کردند. از آن جمله، احمدرضا فرشچیان رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، به موضوع واگذاری تنظیم بازار نهاده‌های محصولات کشاورزی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی با شروع سال جدید اشاره کرد و یادآور شد که این جابه‌جایی در مسولیت‌ها، در حالی قرار است اتفاق افتد که وزارت جهاد کشاورزی هنوز زیرساخت‌های کافی برای تقبل این مسولیت را ندارد و بیم آن می‌رود که گرفتاری‌های صنایع غذایی برای سال آن بیشتر شود.

همچنین، مهدی معصومی اصفهانی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران نیز در سخنانی به ناهماهنگی‌های متعدد میان وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی و آسیب صنعت مرغ و تخم‌مرغ کشور از این نبود هماهنگی اشاره و تصریح کرد که مسولان دولت، نقاط ضعف در سیاست‌گذاری‌ها را به دوش تولیدکنندگان انداخته‌اند. او اظهار امیدواری کرد که با تفویض مسولیت تنظیم بازار نهاده‌ها به وزارت جهاد کشاورزی طی سال آتی، مشکلات تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی در بخش کشاورزی و صنایع غذایی برطرف شود.

حسن فروزان‌فرد دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز در سخنانی، پیشنهاد تشکیل کمیته‌های تخصصی و مشورتی در کنار کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران برای آماده‌سازی موضوعات مطرح شده در جلسات این کمیسیون را مطرح کرد تا به گفته وی، چالش‌هایی که بنگاه‌های با آن مواجه هستند با دقت بالاتر شناسایی و راهکارهای کارشناسی شده از آن به دست آید و در جلسات کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی مورد بررسی و تصویب قرار گیرد. 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط