در پانزدهمین کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران بررسی شد

جهش تولید در اقتصاد ایران با تحول دیجیتال

...

نمایندگان بخش خصوصی در نشست آنلاین کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران با اشاره به آثار شیوع کرونا، از لزوم تغییر پارادایم بنگاه‌داری و اتکای بیشتر به فناوری‌های نوین گفتند و برخی مشکلاتی را که برای استارت‌آپ‌ها ایجاد شده است، برشمردند.

اعضای کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران در پانزدهمین نشست این کمیسیون که به صورت آنلاین و از طریق اسکایپ برگزار شد، با بررسی آثار و جوانب شیوع ویروس کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی و کسب‌و‌کارها در ایران، بر لزوم تحول دیجیتال در فضای کسب‌و‌کار ایران تاکید کردند. همچنین در این جلسه، فعالان اقتصادی عضو این کمیسیون پیرامون راهکارهای جهش تولید، به بحث و گفت‌و‌گو نشستند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در ابتدای این جلسه فرزین فردیس، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران با بیان اینکه با کمرنگ شدن بحران کرونا، کسب‌و‌کارهای کشور باید خود را برای بحران بزرگ‌تر اقتصادی آماده کنند، تصریح کرد که طی دوره شیوع کرونا، برخی کسب‌و‌کارها خود را با شرایط بحرانی پیش آمده تطبیق داده و اجازه ندادند که کرونا، آنها را به حاشیه ببرد.

او در همین رابطه، به شیوه برخورد کسب‌وکارها در جهان با پدیده کرونا اشاره کرد و با بیان اینکه برخی تصمیم به تعطیلی گرفتند و برخی دیگر نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به فعالیت ادامه دادند درحالی که از میزان فروش این بنگاه‌ها به شدت کاسته شد، افزود: شرکت‌های موفق در این بحران، تلاش کردند تا با کرونا تعامل کرده و پارادایم جدیدی را در ادامه کسب‌و‌کار خود در پیش گیرند که نه تنها منجر به تعطیلی نشد بلکه رکورد فروش را هم جابه‌جا کردند.

فردیس افزود: به این ترتیب، بنگاه‌ها در ایران نیز باید در اولیت‌ها و فرآینده‌های خود بازنگری کرده و برای پس از کرونا آماده شوند.

در ادامه این نشست، محمدرضا کاظم‌علی، دبیر اجرایی انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران، با اشاره به اینکه شرکت‌های داروسازی در دنیا و ایران، در گودال پیش آمده از کرونا گرفتار شده‌اند، گفت: تخصیص ارز دولتی، یکی از معضلات جدید صنایع داروسازی کشور است به طوری که طی سال گذشته نزدیک به 2 میلیارد دلار ارز دولتی به این بخش تخصیص یافت درحالی که امسال این میزان به 1.5 میلیارد دلار کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات بانکی، چالش جدی پیش روی واردات مواد اولیه دارویی به کشور است، افزود: اکوسیستم بایوتکنولوژی که طی سال‌های اخیر به خوبی در کشور شکل گرفته، حال با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده است به طوری که بسیاری از استارت‌آپ‌های حوزه دارو عملاً بازارهای خود را از دست رفته می‌بینند.

این فعال اقتصادی در ادامه خواستار تشکیل جلسات هم‌فکری میان تولیدکنندگان داروهای بیوتکنولوژی با مسولان وزارت بهداشت شد.

مهدی پورقاضی، دیگر عضو کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، نیز چالش اساسی بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی در ایران را نبود ارز و عدم تخصیص آن عنوان کرد و افزود: مدتی است که تبادلات مرزی ایران با برخی کشورهای همسایه به شدت کاهش پیدا کرده و برای حل این مشکلات، می‌توان پیشنهاد امضای پروتکل‌های دولتی میان ایران با این کشورها را مطرح کرد که نقل و انتقال کالاها از شرایط وجود کرونا، دچار آسیب نشود.

شهاب جوانمردی، دیگر نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، نیز با بیان اینکه بحران کووید-19 منجر به این شده است که بسیاری از سازمان‌ها و بنگاه‌ها در ایران به سمت تحول دیجیتال گام بردارند، افزود: با ایجاد پل ارتباطی میان ارائه‌دهندگان خدمات دیجیتال و بنگاه‌های اقتصادی، می‌توان بخش عمده‌ای از مشکلات احتمالی که در مواقع بحرانی گریبان‌گیر بخش کسب‌و‌کار کشور می‌شود برطرف کرد.

مسعود شنتیایی، رئیس انجمن شرکت‌های اتوماسیون صنعتی، نیز در سخنانی از نبود اطلاع‌رسانی شفاف در ارتباط با تخصیص‌های ارز از سوی بانک مرکزی انتقاد کرد و گفت: فعالان اقتصادی باید نسبت به تصمیمات آتی بانک مرکزی آگاه شوند. به گفته وی، از ابتدای سال جاری، به دلیل بلاتکلیفی بنگاه‌ها در ارتباط با تخصیص ارز، ثبت سفارش ها عملا متوقف شده است.

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?63415

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط