شماره نود ماهنامه آینده‌نگر منتشر شد

علیه فساد

...

نودمین شماره ماهنامه آینده‌نگر، نشریه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با مساله مبارزه با فساد منتشر شد.

 آینده‌نگر در این شماره به مناسب برگزاری پنجمین همایش بزرگ مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی تهران، در گفت‌وگو با تحلیلگران راه‌های مقابله با فساد گسترده در اقتصاد ایران را بررسی کرده است.

«آنچه از چین می‌توان آموخت» عنوان سرمقاله شماره آذر ماه نشریه آینده‌نگر به قلم مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران است که در آن به ضرورت بازنگری روابط ایران و چین می‌پردازد. به نوشته رئیس اتاق بازرگانی تهران، «چین می‌تواند از منظر توسعه به الگویی برای ایران و در نگاه همکاری‌های دوطرفه به شریکی حیاتی تبدیل شود. به شرطی که به‌درستی و دقت آن‌ها را فهم کنیم و همه شناختمان از چین را خلاصه به چند خط گزارش آماری و محدود نکنیم. چین را باید شناخت».

بخش «آینده ما» در تازه‌ترین شماره آینده‌نگر، به جایگاه سرمایه خارجی در اقتصاد ایران پرداخته است.

در بخش «روایت» این شماره درباره پیامدهای افزایش فشار مالیاتی برای جبران کسری بودجه  می‌خوانید که آثار هر نوع تصمیم مالیاتی دولت بر وضعیت تولید را در گفت‌وگو با فعالان اقتصادی و اعضای اتاق ایران و تهران بررسی کرده است.

موانع توسعه صادرات ایران در شرایط تحریم، موضوع بخش «راهبرد» شماره آذرماه آینده‌نگر است. در این بخش در گفت‌وگو با فعالان اقتصادی و مسئولان سازمان توسعه تجارت درباره هزینه‌های تحمیلی ناشی از تحریم خارجی به بازرگانی کشور و موانع داخلی می‌خوانید.

«فقر و راه‌های رهایی از آن» عنوان بخش توسعه تازه‌ترین شماره آینده‌نگر است. در این بخش جامعه‌شناسان از جمله سعید مدنی، خالد توکلی و اقتصاددانان از جمله میثم هاشمخانی، درباره راه‌های رهایی جامعه ایران از معضل فقر گفته‌اند.

بخش «داستان جلد»، به مناسب برگزاری پنجمین همایش بزرگ مبارزه با فساد در اتاق تهران، چهار همایش گذشته درباره مبارزه با فساد را مرور کرده و حسن عابدی جعفری و حسن فروزان‌فرد درباره اهداف اتاق از برگزاری این همایش‌ها گفته‌اند.

بخش «نگاه» این شماره به بهانه مشارکت اتاق بازرگانی تهران در برگزاری جشنواره حقیقت در سال جاری و همکاری اتاق با مرکز گسترش سینمای مستند در ساخت فیلم‌هایی با موضوع کارآفرینی، با برگزارکنندگان جشنواره، هنرمندان و کارآفرینان گفت‌وگو کرده است.

«جولان ماشین‌خواب‌ها در تهران» عنوان گزارش میدانی بخش «شهر» در تازه‌ترین شماره آینده‌نگر از زندگانی شبانه راننده‌هایی است که در ماشین‌هایشان می‌خوابند. این بخش نگاهی هم به معضل بیکاری و شکاف طبقاتی دارد.

در بخش‌های «کارآفرین» و «تجربه» این شماره آینده‌نگر، زندگی و فعالیت‌های اقتصادی کارآفرینان ایرانی و خارجی روایت شده است. هم‌چنین در  بخش اکونومیست می‌توانید تحلیل‌های تازه اقتصاددانان این نشریه بین‌المللی را درباره جدیدترین مسائل سیاسی و اقتصادی بخوانید.

نسخه پی‌دی‌اف شماره 90 نشریه آینده‌نگر را می‌توانید اینجا دریافت کنید.

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?62128

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط