در کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق بازرگانی تهران مطرح شد

چشم‌انداز اقتصاد نفت و صنعت برق در ایران

...

نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وضعیت تولید، تقاضا و ذخایر اثبات شده نفت و چشم‌انداز بازار آن در سال‌های آینده، بر ضرورت تدوین یک استراتژی دقیق و تبیین جایگاه بخش خصوصی در این صنعت تاکید کردند. اعضای این کمیسیون هم‌چنین با بررسی چشم‌انداز صنعت برق از تثبیت قیمت و عدم پرداخت مطالبات که به کاهش سرمایه‌گذاری و تولید برق منجر شده است، انتقاد کردند.

 در سومین نشست کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران، فعالان اقتصادی و نمایندگان تشکل‌های انرژی یک بار دیگر پیرامون برنامه‌ سالانه این کمیسیون به بحث و گفت‌و‌گو نشستند و راهکارها و پیشنهادهای خود را برای تدوین نقشه راه این کمیسیون به اشتراک گذاشتند.

در این نشست همچنین، رییس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران با استناد به منابع بین‌المللی، گزارشی از جغرافیای عرضه و تقاضای نفت خام در جهان ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، رضا پدیدار با بیان اینکه در حوزه عرضه جهانی نفت خام طی سال 2018 تا 2019 میلادی، منطقه خاورمیانه با 30.9 میلیون بشکه در روز، در جایگاه نخست جهانی قرار دارد، افزود: آمریکای شمالی با 22.8 میلیون، روسیه با 14.6 میلیون، آفریقا با 8.4 میلیون، آسیا با 7.5 میلیون، آمریکای جنوبی با 6.6 میلیون و اروپا با 3.5 میلیون بشکه در روز در رتبه‌های بعدی عرضه‌کنندگان جهانی نفت خام هستند.

وی میزان کل عرضه جهانی نفت خام را 94.3 میلیون بشکه در روز اعلام کرد و افزود: جغرافیای تقاضای نفت خام طی سال 2019-2018 را نیز آسیا با 35.4 میلیون، آمریکای شمالی با 24.9 میلیون، اروپا با 15.2 میلیون، خاورمیانه با 8.6 میلیون، آمریکای جنوبی با 7 میلیون، روسیه با 5 میلیون و آفریقا با 4.1 میلیون بشکه در روز و مجموع 100.2 میلیون بشکه در روز، تشکیل می‌دهد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران سپس تصریح کرد که اختلاف عرضه و تقاضای جهانی نفت خام و سنگینی سمت تقاضا، حاکی از این است که همچنان اقتصاد مناسبی را می‌توان برای نفت تصور کرد.

پدیدار در عین حال به گزارش اخیر موسسه مک‌کنزی، بزرگترین ذخایر نفت خام جهان به ترتیب به کشورهای ونزوئلا با 300.9 میلیون، عربستان با 266.5 میلیون، کانادا با 169.7 میلیون، ایران با 158.4 میلیون و عراق با 142.5 میلیون بشکه تعلق دارد.

رییس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران سپس با اشاره به اینکه در طول 40 سال اخیر، ایران در حدود 1300 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته ‌است، افزود: بر اساس مطالعات موسسه مک‌کنزی، اقتصاد ایران تا سال 2050 میلادی کماکان وابستگی خود را به منابع هیدروکربوری حفظ خواهد کرد و این در حالی است که گزارش‌های بین‌المللی تاکید دارد که طی سال‌های 2030 تا 2050، تقاضای نفت خام رو به رشد خواهد بود.

وی سپس افزود: با این اوصاف، باید برای بخش خصوصی فعال کشور در حوزه انرژی، استراتژی دقیقی را تدوین و جایگاه بخش‌خصوصی در این عرصه را شناسایی کرد.

 

مطالبات چند هزار میلیاردی صنعت برق از دولت

در این جلسه همچنین، نایب‌رییس سندیکای صنعت برق ایران از میزان مطالبات بخش‌خصوصی از وزارت نیرو تا پایان سال 1395 به ارزش 17 هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: این در حالی است که میزان بدهی وزارت نیرو به نظام بانکی در حدود 18 هزار میلیارد تومان و به سایر دستگاه‌ها نیز بیش از 6 هزار میلیارد تومان است.

پیام باقری با بیان اینکه سالانه نیاز به احداث 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید در کشور با سرمایه‌گذاری 5 میلیارد یورویی وجود دارد، افزود: در پنج سال اخیر، کمتر از 2 هزار مگاوات برق وارد مدار شده‌است.

وی سپس با اشاره به اینکه وضعیت اقتصاد صنعت برق، مساعد نیست افزود: تثبیت قیمت حامل‌های انرژی طی سال‌های اخیر، میخ آخری بود که بر تابوت صنعت برق زده شد.

نایب‌رییس سندیکای صنعت برق ایران افزود: این سندیکا گزارش‌های مطالعاتی مفصلی در زمینه اصلاح ساختار اقتصادی صنعت برق به سرانجام رسانده است.

همچنین، مهراد عباد عضو هیات نمایندگان اتاق تهران طی سخنانی با اشاره به اینکه کشورهای دنیا با شتاب بالایی به سمت استفاده از انرژی هیدورژن در حال حرکت هستند، گفت: این انرژی، جزو پاک‌ترین سوخت جهان محسوب می‌شود و با توجه به ظرفیت‌ منابع ایران، در کشور نیز می‌توان بر روی این حوزه سرمایه‌گذاری کرد.

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?60876

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط