وزارت صمت اعلام کرد

تخصیص دلار 4200 تومانی به واردات ماندگار است

...

وزارت صمت درحالی با حذف ارز 4200 تومانی برای واردات 25 قلم کالا مخالفت می کند که یارانه ارزی در کاهش نرخ بسیاری از اقلام اثرگذار نبوده است.

معاون وزیر صنعت اعلام کرد که این وزارت خانه با حذف ارز 4200 تومانی مخالف است. به گفته عباس قبادی  قرار نیست اتفاق خاصی رخ دهد اکنون شرایط همان شرایط قبل است و اگر قرار باشد اتفاق خاصی رخ دهد، حتماً اطلاع رسانی می شود.

قبادی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از ۲۵ قلم کالایی که اکنون ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرند، قرار است حذف شده و به سمت ارز نیمایی بروند، گفت: ما فعلاً اعتقاد داریم که نباید تغییرات خاصی رخ دهد. ما گزارش خود را به سران سه قوه دادیم.

به گفته معاون وزیر صمت، گزارش قیمت ها روزانه به مقامات ارشد نظام داده می شود ضمن اینکه اثرات تغییرات ارز 4200 تومانی هم به سایر مقامات مسئول منتقل می شود.

وزارت صمت درحالی با حذف ارز 4200 تومانی برای واردات 25 قلم کالا مخالفت می کند که یارانه ارزی در کاهش نرخ بسیاری از اقلام اثرگذار نبوده است.

 از اول فروردین ماه سال 1397 تا 11 اردی بهشت ماه سال 1398، 9 هزار و 90 شخص حقیقی و حقوقی ارز ترجیحی از دولت دریافت کردند که 13 نوع ارز را شامل شده است. تخصیص این میزان ارز به واردات انواع کالا درحالی انجام شده که قیمت اقلامی مثل برنج، حبوبات، گوشت، چای خارجی و لبنیات طی این مدت به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

به گزارش معاونت بررسی هایی اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، قیمت هر کیلو برنج خارجی در اردی بهشت ماه سال جاری 8 هزار و 900 تومان بوده درحالیکه در سال گذشته، این محصول با محاسبه ارز ترجیحی در نرخ آن، 4 هزار و 239 تومان به فروش می رسید. متوسط قیمت فروش داخلی یک کیلوگرم گوشت گوساله در سال گذشته حدود 93 هزار تومان بود اما  متوسط قیمت یک کیلو گوشت گوساله وارداتی 175 هزار تومان بود.

گوشت گوسفند هم برای واردات یارانه دلار 4200 تومانی گرفته اما به جای اینکه 25 تا 30 هزار تومان فروش برود، با قیمت 99 هزار تومان در اردی بهشت ماه سال جاری عرضه شده است. عدس درحالی در اردی بهشت ماه سال جاری کیلویی 9400 تومان فروش رفته که در سال گذشته با متوسط قیمت 4200 تومان به ازای یک کیلوگرم وارد شده است. هر بسته یک کیلویی چای خارجی به طور متوسط در دومین ماه بهار سال جاری 68 هزار تومان به فروش رسیدهدرحالیکه در سال گذشته، قیمت چای خارجی در هر کیلو 19 تا 20 هزار تومان بوده است.  متوسط قیمت داخلی ده بسته صدگرمی کره در اردی بهشت ماه سال 98، 45هزار  و 600 تومان بود درحالیکه در سال 97، 32.6 هزار تن کره با متوسط قیمت 27 هزار  و 400 تومان در هر کیلوگرم وارد شده است. در اردی بهشت ماه سال 98، متوسط لوبیا چیتی با قیمت حدود 15.5 هزار تومان به ازای هر یک کیلوگرم به فروش رفت درحالیکه این محصول در سال 97، با متوسط قیمت هر کیلو  چهار و پنج هزار تومان به فروش رسیده است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام