در بیست و هفتمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران بررسی شد

ابرچالش‌های فضای کسب‌و‌کار بخش انرژی کشور

...

در نشست نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون انرژی اتاق تهران پیشنهاد فروش نفت به اسپانیا و استفاده از منابع آن برای خرید از این کشور و اتحادیه اروپا مطرح شد.

بیست و هفتمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران با موضوع بررسی مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های صنعت نفت و انرژی بخش خصوصی برگزار شد.

در آغاز این نشست رضا پدیدار با اشاره به بررسی مشکلات این حوزه در نشست‌‌های تخصصی این کمیسیون و مطالعات صورت گرفته پیرامون راهکارهای عملیاتی برای حل این موانع، تصریح کرد که گزارشی جامع از چالش‌های موجود در فضای کسب وکار حوزه انرژی کشور و راهکارهای پیشنهادی برای عبور از این مشکلات تهیه و در اختیار هیات رییسه اتاق تهران قرار گرفته است.

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران در عین حال خاطرنشان کرد که مطالعات گردآوری شده کمیسیون در اختیار انجمن‌ها و تشکل‌های مرتبط با صنعت نفت و انرژی کشور قرار گرفته و نظرات کارشناسان این حوزه نیز پیرامون راهکارهای خروج از مشکلات گردآوری شده است.

وی در همین رابطه یادآور شد که قیمت‌گذاری‌های دستوری، تحریم‌های بین‌المللی و نهاده‌های پیمان‌سپاری، رکود حاکم بر فعالیت بنگاه‌ها و مطالیات معوق این بخش از جمله چالش‌های بخش خصوصی در فضای کسب‌و‌کار انرژی کشور است.

رییس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران سپس با بیان اینکه در شرایط وجود التهاب حاکم بر مدیریت اقتصادی کشور، تعیین راهکارهای عبور از مشکلات توسط بخش خصوصی ضروری و حیاتی است، افزود: در چنین شرایطی، رشد کارآمد بخش خصوصی، محیط کسب وکار مناسب و ثبات در سیاست‌‌های اقتصادی کشور، از جمله جدی‌ترین خواسته‌‌ها و مطالبات بخش خصوصی است.

پدیدار در ادامه به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اشاره کرد و گفت: بر اساس این گزارش، روند افزایشی تقاضای نفت در جهان تا سال 2027 میلادی دوام دارد اما از این سال تا 2040 روند نزولی در تقاضای نفت در جهان حاکم خواهد شد.

 

ریسک‌های کسب‌و‌کار در ایران از نگاه مجمع جهانی اقتصاد

در ادامه، محمد چگینی مشاور عالی کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران با اشاره به انتشار گزارش اخیر مجمع جهانی اقتصاد با عنوان ریسک‌های کسب وکار در جهان، گفت: بر اساس این گزارش 10 ریسک عمده محیط کسب وکار در سطح جهانی شامل بیکاری، ضعف حکمرانی‌‌های ملی، شوک قیمتی انرژی، بحران‌‌های مالی، حملات سایبری، عدم ثبات اجتماعی، ضعف مکانیزم‌‌های مالی، ضعف زیرساخت‌‌های حساس و کنترل‌کننده، ضعف حکمرانی‌‌های منطقه‌ای و جهانی و حملات تروریسی در سطح جهانی ‌می‌شود.

او همچنین جدی‌ترین ریسک‌‌های محیط کسب وکار در حوزه خاورمیانه به نقل از گزارش مجمع جهانی اقتصاد را شوک قیمتی انرژی، بیکاری، حملات تروریستی، ضعف حکمرانی، بحران‌‌های مالی، حملات سایبری، تورم غیرقابل مدیریت، بحران، تجارت قاچاق و ضعف مکانیزم‌‌های مالی عنوان کرد.

مشاور عالی کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران سپس به پنج ریسک عمده محیط کسب وکار در ایران بر اساس این گزارش اشاره کرده و افزود: بر این اساس، بحران آب، تورم غیرقابل مدیریت، تعارضات بین دولتی‌ها، بحران‌‌های مالی، ضعف مکانیزم‌‌های مالی و همچنین بیکاری از جدی‌ترین ریسک‌‌های محیط کسب وکار در کشور است.

 

28 چالش و راهکار برای کسب وکار بخش خصوصی

در ادامه این نشست، عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی طی سخنانی با اشاره به بررسی گزارش و مطالعات کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران درباره چالش‌های و مشکلات فضای کسب وکار بخش خصوصی در حوزه انرژی کشور توسط این انجمن و برخی دیگر از تشکل‌های صنعت نفت، تصریح کرد که در این خصوص 28 چالش و راهکار رفع آن از سوی انجمن اَپک (APEC) تببین و شناسایی شده است.

محمدرضا طبیب‌زاده با بیان اینکه یکی از چالش‌‌های این حوزه، عدم شفاف‌سازی در قراردادهای همسان در صنعت نفت است، گفت: از جمله راهکارهای پیشنهادی، این است که وزارت نفت برای ایجاد سامانه تعدیل برای فهارس بهای صنعت نفت اقدام کند.

وی افزود: تشکیل یک کارگروه برای بررسی قوانین بالادستی موجود به منظور باز کردن اعتبار اسنادی ریالی توسط دولت برای پرداخت مطالبات به پیمانکاران، از دیگر راهکارهای به دست آمده از سوی انجمن‌‌ها و تشکل‌‌های حوزه صنعت نفت و گاز و انرژی بوده است.

 

قرارداد فروش نفت با اسپانیا

در بخش دیگری از نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، فریبرز کریمایی، قائم مقام انجمن صنفی پتروشیمی با اشاره به نشستی با برخی مقامات اقتصادی و مسوولان دیپلماسی خارجی کشور گفت: در این نشست پیشنهاد شد که با یکی از بزرگترین انجمن‌‌های نفتی اسپانیا به منظور فروش نفت به ارزش یک میلیارد دلار در سال قراردادی بسته شود و این انجمن از اسپانیا پول نفت فروخته شده را برای خریدهای مورد نیاز ایران از اسپانیا و اتحادیه اروپا لحاظ کند. این پیشنهاد در مرحله مذاکره و گفت‌وگوست و باید دید به نتیجه می‌رسد یا خیر.

 

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?58598

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط