در نشست کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران مطرح شد

بررسی توسعه همکاری با شرکت‌های کوچک و متوسط نفتی بین‌المللی

...

فعالان صنعت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کردند با جهش نرخ ارز، تکمیل پروژه‌ها و تداوم فعالیت نیروگاه‌های این بخش به خطر افتاده است.

در نشست اخیر کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، شناسایی و غربالگری شرکت‌های کوچک و متوسط بین‌المللی فعال در حوزه نفت و گاز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.‌ هم‌چنین چالش‌های انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران نیز توسط نمایندگان بخش خصوصی مطرح و تحلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بررسی الزامات و راهکارهای شناسایی شرکت‌های کوچک و متوسط بین‌المللی در حوزه نفت و انرژی موضوعی است که طی چند ماه اخیر در یکی از کارگروه‌های کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران در دست کنکاش است که در نشست اخیر این کمیسیون، نتایج این بررسی ارائه شد.

ابتدا سید شهروز زرگریان مدیرعامل شرکت شتابدهنده کارن، مجری طرح بررسی شرکت‌های کوچک و متوسط بین‌‌المللی، توضیحات مختصری در مورد این طرح داد و پس از او، مسعود قاسمی، قائم مقام مدیرعامل شرکت زیما توسعه پارسیان کیش به تشریح این گزارش پرداخت. او مهمترین مشکلات کشور در حوزه نفت و انرژی پس از اعمال تحریم‌ها را عدم دسترسی به تکنولوژی‌های نوین، سرمایه‌های بین‌المللی و همچنین کاهش صادرات نفت، عنوان و خاطرنشان کرد که طی سال‌های 2009 تا 2011 فهرست شرکت‌های بین‌المللی نفتی که به فعالیت خود در ایران خاتمه دادند، بلندتر شده است.

قاسمی در این گزارش، به اثرگذاری و نقش شرکت‌های کوچک و متوسط در اقتصاد کشورهای مطرح اروپایی و آمریکا اشاره کرد و یادآور شد که شرکت‌های این بخش، سهم بالایی در صادرات این کشورها دارند.

در ادامه این نشست، رییس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در سخنانی، وضعیت صنعت تجدیدپذیرها را نگران‌کننده عنوان کرد و خواستار توجه اتاق بازرگانی تهران به رسیدگی به مشکلات شرکت‌های فعال در این حوزه شد.

محمدجواد موسوی با بیان اینکه طی دو سال اخیر 640 مگاوات از برق تولیدی کشور از طریق نیروگاه‌های خورشیدی و بادی تامین شده است، گفت: به رغم افزایش چشمگیر نرخ ارز طی ماه‌های گذشته، قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های بادی و خورشیدی تغییری نداشته و این اتفاق باعث شده بسیاری از نیروگاه‌ها با مشکل ادامه فعالیت مواجه شوند.

وی افزود: شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی در طرح‌ها و پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر کشور به دلیل پیشامدهای بین‌المللی علیه ایران، از ادامه کار در کشور منصرف شده‌اند و این در حالی است که شرکت‌های داخلی نیز به دلیل افت ارزش بهای فروش برق تجدیدپذیر، تمایلی به تکمیل پروژه‌ها و ادامه فعالیت در این حوزه ندارند.

به گفته موسوی، بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر کشور توسط بخش خصوصی صورت گرفته که عمده نیروگاه‌های احداث شده نیز در مناطق محروم کشور است.

رییس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر در ادامه افزود: در حالی سرمایه‌گذاران خارجی برای احداث نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در کشور دلار و یورو به این پروژه‌ها تزریق کرده‌اند، نهاد متولی خرید تضمینی برق از این نیروگاه‌ها اعلام کرده است که به جای پول بابت مطالبات، اوراق قرضه پرداخت می‌کند.

موسوی افزود: با وجود آنکه قوانین و دستورالعمل‌های خوبی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور تدوین و مصوب شده اما وزارت نیرو به عنوان متولی این بخش، توان اجرا و تعهد به این قوانین را ندارد.

 

شوری سد گتوند بیش از خلیج فارس است

در بخش دیگری از این نشست و بحث بر سر انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، سیدمحمدحسین شریعتمدار، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، با اشاره به ظرفیت بالای احداث نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در کشور و اثر قابل ملاحظه آن بر حفظ آب در ایران، به آثار مخرب احداث و بهره‌برداری از نیروگاه حرارتی همدان و سد گتوند در استان خوزستان اشاره کرد و افزود: به رغم آنکه بارها و بارها نسبت به احداث این نیروگاه حرارتی و همچنین سد گتوند هشدار داده شد و کارشناسان آن را تهدیدی بزرگ برای محیط زیست و آب در کشور عنوان کردند، اما وقعی به آن گذاشته نشد و امروز که چند سالی از فعالیت سد گتوند در کشور می‌گذرد، میزان شوری آب در اعماق این سد به شش برابر میزان شوری آب خلیج فارس رسیده است و کارشناسان عنوان می‌کنند اگر آب سد گتوند از طریق احداث کانال به خلیج فارس سرازیر شود، حتی حیات ماهیان و آبزیان خلیج فارس هم مورد تهدید قرار می‌گیرد.

در خاتمه این نشست، رضا پدیدار، رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، از تنظیم و تدوین گزارشی به کمیسیون زیربنایی دولت، سازمان برنامه و بودجه و همچنین بانک مرکزی برای توجه این دستگاه‌ها به موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر و تسهیل فعالیت شرکت‌های این حوزه خبر داد.

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?57582

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط