در بیست‌و‌یکمین نشست کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران بررسی شد

آمادگی بخش‌خصوصی برای جمع‌آوری و بهره‌برداری از گازهای فلر

...

کمیسیون انرژی اتاق تهران در بیست‌ویکمین نشست خود تصمیم گرفت تا در مورد جمع‌آوری گازهای فلر بسته‌ای پیشنهادی تهیه و در اختیار مراجع تصمیم‌گیر قرار دهد.

در بیست و یکمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، وضعیت جمع‌آوری گازهای همراه نفت سوزانده شده در مناطق نفتی کشور و برنامه های دولت برای این طرح‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، ارائه کارشناسی این موضوع در نشست کمیسیون بر عهده موسسه مطالعات انرژی سبحان بود. مدیر دفتر مطالعات امکان‌سنجی این موسسه در توضیحاتی، علاقمندی بخش خصوصی برای جمع‌آوری گاز فلر در مناطق نفت‌خیز کشور را مورد تاکید قرار داد، با این حال به گفته وی، مشکلاتی در این بخش وجود دارد که هنوز اجازه حضور و بهره‌برداری از این منابع را به فعالان اقتصادی نداده است.

روح‌الله مهدوی در این جلسه، با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به 43 میلیون مترمکعب گاز فلر در مناطق مختلف نفتی کشور سوزانده می‌شود، افزود: میزان تولید گاز فلر در این مناطق در حدود 100 میلیون متر مکعب در روز است.

وی، رتبه ایران در جهان از حیث سوزاندن گاز فلر را سوم و در منطقه دوم عنوان کرد و یادآور شد که در این زمینه، کشورهای روسیه و عراق جایگاه‌های اول و دوم را در اختیار دارند. به گفته این کارشناس حوزه انرژی، طی سال 1395در مناطق مرکزی عملیاتی نفتی کشور، نزدیک به 5.7 میلیون متر مکعب در روز گازهای همراه نفت سوزانده شده است، این در حالی است که طی سال 1396در فلات قاره که تولید نفت کشور در این منطقه 400 هزار بشکه در روز بوده است، میزان سوختن گازهای مشعل حدود 13 میلیون متر مکعب در روز بود.

مهدوی در عین حال خاطرنشان کرد که در منطقه نفت‌خیز جنوب کشور که بهترین منطقه برای بخش خصوصی از حیث جمع‌آوری گازهای فلر است، در حدود 3 میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌شود که میزان سوزاندن گازهای همراه نفت در این حوزه نزدیک به 17.5 میلیون مترمکعب در روز است.

وی سپس به طرح‌های اجرا شده شرکت ملی نفت برای جمع‌آوری گاز فلر اشاره کرد و افزود: این شرکت 12 واحد NGL برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت را به مورد اجرا گذاشت که طی سال 1390 تصمیم گرفته شد این واحدها به بخش خصوصی واگذار شده و فروش گازهای مشعل به بخش خصوصی در قالب مزایده انجام شود.

به گفته مهدوی، بر اساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید قرار بود که جمع‌آوری گازهای مشعل به بخش خصوصی واگذار شود که تاکنون اقدامی در این زمینه از سوی دولت صورت نگرفته است.

وی سپس خاطرنشان کرد که در حال حاضر واگذاری 40 طرح جمع‌آوری گازهای مشعل به واحدهای پتروشیمی از سوی دولت در دست بررسی قرار گرفته است. به گفته این کارشناس حوزه انرژی، حجم سرمایه‌گذاری در این طرح ها از 700 میلیون تا 2 میلیارد دلار است.

روح‌الله مهدوی در ادامه، مکانیزم قیمتگذاری دستوری محصولات تولیدی از گازهای فلر، تامین مالی پروژه‌ها، اخذ ضمانت‌نامه‌های بانکی از بخش خصوصی، فرسودگی تجهیزات و تاسیسات و بوروکراسی اداری در اجرای طرح‌های جمع‌آوری گازهای مشعل را از جمله چالش‌های این بخش عنوان کرد.

در ادامه بحث و بررسی در این موضوع، مدیر گروه انرژی مرکز پژوهش‌های مجلس طی سخنانی به بررسی تجارب سایر کشورهای نفت‌خیز در جمع‌آوری گازهای فلر پرداخت. وی طی طرح این گزارش، تصریح کرد که در حالی در ایران به ازای هر بشکه تولید نفت، 10 متر مکعب گاز فلر تولید می شود که این میزان در عربستان 0.5 مترمکعب به ازای هر بشکه است.

سیروس امیری، مدیرعامل شرکت پالایشگاه ایلام نیز در رابطه با این موضوع، با اشاره به اینکه طی دو سال ابتدایی برنامه ششم توسعه، نتوانستیم به اهداف برنامه در رابطه با تولید و جمع‌آوری گازهای فلر دست پیدا کنیم، گفت: در حال حاضر در کشور هفت پالایشگاه گازی وجود دارد که میزان ضرایب گاز فلر در 5 پالایشگاه از این تعداد، کمتر از 1 و 0.8است و در دو پالایشگاه دیگر، مشکلاتی کماکان وجود دارد.

امیری با اشاره به اینکه پالایشگاه گاز ایلام هنوز افتتاح نشده است، گفت: طی دو سال گذشته پنج پالایشگاه گاز در کشور شروع به کار کرده است اما چون به صورت ناقص راه‌اندازی شده است، ضریب گاز فلر در این پالایشگاه ها فراتر از حد استاندارد است.

در ادامه و خاتمه این نشست، رضا پدیدار، رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، با اشاره به اینکه این کمیسیون، بیانیه‌ای با رویکرد ایجاد گفتمان ملی در حوزه جمع‌آوری و بهره‌بردای از گازهای فلر صادر خواهد کرد، گفت: کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران همچنین، بسته پیشنهادی اقدامات دولت و مجلس به منظور کاهش هدرروی و سوزاندن گازهای فلر را تدوین خواهد کرد و در اختیار مرجع تصمیم‌گیر کشور قرار خواهد داد.

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?57534

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط