در بیستمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران مطرح شد

نقش شرکت‌های کوچک و متوسط در کاهش اثرات تحریم

...

نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران به بررسی چند و چون همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی و اروپایی پرداختند.

در بیستمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، گزارشی از وضعیت شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی و شناسایی فناوری‌های قابل انتقال این بخش به کشور در شرایط تحریم، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، این گزارش ماحصل تحقیق و بررسی یکی از کارگرو‌ه‌های کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران است که از ابتدای امسال کار بر روی این موضوع را در دستورکار قرار داده است.

در این نشست، ابتدا سیدشهروز زرگریان، مدیرعامل شرکت شتابدهنده کارن، که از طرف کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران به عنوان مسئول تحقیق و بررسی روی موضوع شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی است، به تشریح ساختار شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی پرداخت و در عین حال وضعیت این بخش در ایران را نیز مورد بررسی قرار داد.

زرگریان گفت: برآوردها نشان می‌دهد بیش از 90 درصد از شرکت‌ها در سراسر جهان، شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) هستند که تقریبا 60 درصد از اشتغال بخش خصوصی را تشکیل می‌دهند.

به گفته زرگریان، ژاپن دارای بالاترین درصد SMEها در میان کشورهای صنعتی است که بیش از 99 درصد کل شرکت‌های اقتصادی فعالی این کشور را تشکیل می‌دهند. همچنین به گفته وی، بر اساس اعلام وزارتخانه SMEهای هند، این کشور در سال 2008 میلادی 13 میلیون شرکت کوچک و متوسط داشته است که معادل با 80 درصد بنگاه‌های فعال در حوزه کسب‌وکار این کشور است.

مدیرعامل شرکت شتابدهنده کارن با اشاره به اینکه SMEها 90 درصد کسب‌وکارهای آسیا را تشکیل می‌دهند، افزود: این میزان حدود یک میلیارد نفر را صاحب شغل کرده است و حدود 11 تریلیون دلار به اقتصاد این کشور کمک کرده است. در کشورهای در حال توسعه نیز حدود 90 درصد شرکت‌ها را SME ها تشکیل می‌دهند.

زرگریان سپس با بیان اینکه سهم SMEها در تولید ناخالص داخلی در کشورهای با درآمد بالا، در حدود 60 درصد است، افزود: این میزان در کشورهای با درآمد پایین کمتر از 20 درصد است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که نظرسنجی بانک جهانی از 47 هزار و 745 کسب وکار در 99 کشور جهان نشان می‌دهد که شرکت‌های کوچک و متوسط، 67 درصد از کل مشاغل دائمی و تمام‌وقت را شامل می‌شوند.

همچنین به گفته وی، در اتحادیه اروپا کسب‌وکارهایی که به عنوان «کوچک و متوسط» یا SME تعریف شده‌اند بیش از 50 درصد از ارزش افزوده اقتصادی اتحادیه اروپا را ایجاد می‌کنند.

زرگریان سپس افزود: تنها 25 درصد از شرکت‌های کوچک و متوسط مستقر در اتحادیه اروپا در حوزه صادرات فعال هستند و اگر صادرات به خارج از مرزهای اتحادیه را در نظر بگیریم این درصد کمتر هم می‌شود. با این حال، برآوردها نشان می‌دهد که در سال‌های آتی حدود سهم بسیاری بالایی از رشد جهانی در خارج از اتحادیه اروپا رقم می‌خورد.

وی در ادامه به برخی مشکلات پیش روی بین‌المللی شدن شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی اشاره کرد و روش‌های اداری پیچیده، هزینه‌های تحویل بالا و شناسایی شرکای تجاری را به عنوان موانع عمده صادرات بیان کرد.

مدیرعامل شرکت شتابدهنده کارن در ادامه با اشاره به اینکه در ایران تعریف واحدی از بنگاه‌های کوچک و متوسط ارائه نشده و از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است، گفت: در واقع 70 درصد از فرصت‌های شغلی و 50 درصد تولید ناخالط داخلی در کل اقتصاد به کسب‌وکارهای کوچک و متوسط وابسته است؛ با این حال عدم دسترسی کافی به وام و تسهیلات بانکی و امکانات لازم، به مانعی در برابر توسعه این شرکت‌ها و تولید در ایران تبدیل شده است.

زرگریان افزود: شاخص نرخ ارزش افزوده برای SMEها در ایران در سال‌های اخیر به میزان اندک 16.8 درصد بوده است و به رغم تاکید بر گسترش و رشد SMEها در برنامه‌های توسعه چهارم و پنجم به نظر می‌رسد که به دلیل سیاست‌های نادرست دولت‌ها و استفاده نادرست از منابع اندک اختصاص یافته به طرح‌های نامناسب که انتظار بازدهی سریع و زودهنگام داشت، سیاست‌ها به اهداف مورد نظر خود نرسیدند.

او در پایان این پیشنهاد را مطرح کرد که برای جذب شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی، اتاق تهران می‌تواند کریدورهای حوزه انرژی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و فاینانس را ایجاد کند.

 

آمادگی بیش از 100 SME  اروپایی برای همکاری با ایران

در ادامه این نشست، رضا پدیدار، رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران با اشاره به سفر چندی پیش کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به ایران، گفت: تاکنون بیش از 115 شرکت کوچک و متوسط اروپایی برای همکاری با همتایان ایرانی خود اعلام آمادگی کرده‌اند.

همچنین در این نشست، گزارشی از کارگروه نظام رگولاتوری حوزه انرژی ارائه شد. مسئولیت این کارگروه با مهدی شریفی نیک‌نفس، عضو کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران است و پس از ارائه این گزارش از سوی یکی از کارشناسان این کارگروه، مقرر شد پس از جمع‌بندی نظرات و پیشنهادهای مطرح شده در نشست کمیسیون، گزارش کارگروه نظام رگولاتوری حوزه انرژی تکمیل‌تر شود و مجدد مورد ارائه و بررسی قرار گیرد.

 

 

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?57278

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط