در دوازدهمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران مطرح شد

ایدرو رقیب بخش خصوصی نیست

...

رئیس هیات عامل ایدرو در جمع اعضای کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران تاکید کرد که این سازمان رقیب بخش خصوصی نیست و همراه است.

در دوازدهمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، فعاليت‌ها سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. منصور معظمی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس هیات عامل ایدرو در این نشست به تشریح برنامه‌های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران پرداخت و به دغدغه‌ها و نقد‌های فعالان عضو این کمیسیون پاسخ داد.

نقش موثر سازمان‌های توسعه‌ای در ارتقای رفاه

منصور معظمی رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو) سخنانش را با یادی از مرحوم رضا نیازمند، بنیانگذار این سازمان آغاز کرد و سپس با ارائه گزارشی به تشریح عملکرد و برنامه‌های سازمان متبوع خویش پرداخت و از اعضای کمیسیون و حاضران نیز درخواست کرد که نظرات و پیشنهادات خود را با او در میان بگذارند.

ابتدا سیدحسین سلیمی، از اینکه دیدگاه‌های معظمی به عنوان رئیس هیات عامل سازمان توسعه‌ای ایدرو با نگرش‌های بخش خصوصی مطابقت دارد، ابراز خشنودی کرد و افزود: اکنون برخی سازمان‌های توسعه‌ای در ضدیت با توسعه عمل ‌می‌کنند. علاوه بر این و ضمن تقدیر از پیگیری سیاست جهانی‌سازی صنایع توسط ایدرو، تنها راه نجات کشور را تعامل با جهان عنوان کرد.

محمد اتابک، با بیان اینکه سازمان‌های توسعه‌ای به منظور ارتقای رفاه ایجاد ‌می‌شوند، افزود: زمانی که این سازمان‌ها ایجاد شدند نخست باید مراقب بود که با بخش خصوصی رقابت نکنند و به بهبود  رقابت پذیری کمک نمایند و دیگر آنکه موجب افت سطح رفاه نشوند.

او با اشاره به اینکه مزیت ایران در تولید خودروهای سبک نیست، ادامه داد: حمایت 100 درصدی از تولید خودروهای سبک در کشور تا آنجا پیش رفته است که مردم باید خودرو را با بهایی گران‌تر خریداری کنند و البته فاقد کیفیت مورد نظر است. ضمن آنکه حدود 70 درصد آلودگی‌ها نیز مربوط به همین خودروهاست. در نتیجه تولید خودرو با این شرایط منجر به کاهش سطح رفاه مردم شده است. اجحافی که زمینه خودرو‌های داخلی به مردم ‌می‌شود، در کمتر کالایی رخ داده است.

 

تربیت مدیران صنعتی در کلاس جهانی

بهادر احرامیان نیز انتقاداتی به تنوع فعالیت‌های ایدرو از حفر چاه تا کشتی‌سازی و ساخت کامیون‌های یخچال‌دار انتقاد کرد و پرسید: آیا سازمان ایدرو قادر به نظارت بر این گستره بزرگ فعالیت‌ها خواهد بود؟

او همچنین این مساله را مطرح کرد که ساختار سازمان ایدرو به گونه‌ای است که این بیم را ایجاد ‌می‌کند که اگر روزی فرد دیگری جز آقای معظمی در راس آن قرار گیرد، به رقیب بخش خصوصی تبدیل شود. هم‌چنین مسعود شنتیایی، دیگر عضو این کمیسیون، نیز خواستار توجه ایدرو به صنعت الکترونیک شد.

رضا قنبری کارشناس کمیسیون صنعت و معدن از برنامه ایدرو در جهت تربیت 500 مدیر در کلاس جهانی تقدیر و بر لزوم برنامه‌ریزی سازمان‌های توسعه‌ای از جمله ایدرو در مواجه با انقلاب چهارم صنعتی تاکید کرد و در ادامه پیشنهاد داد اتاق تهران در خصوص معرفی مدیران بخش خصوص برای شرکت در دوره آموزشی فوق با ایدرو همکاری کند.

فریال مستوفی هم با اشاره به سهمی که قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی داخل برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی قائل شده است، گفت: در طرح‌ها و پروژه‌ها از انتقال تکنولوژی صحبت به میان ‌می‌آید. اما معمولا هزینه‌ای برای آن پرداخت نمی‌شود. ضمن آنکه زمانی که شرط انجام فاینانس، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی باشد، فاینانسورها رغبتی برای ورود به بازار ایران نخواهند داشت.

او در ادامه، به ارائه گزارشی از سفر به سوئد و دیدار با مقامات این کشور پرداخت و گفت: ما به دعوت اتاق استکهلم به این کشور سفر کردیم و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در ایران را تشریح کردیم. البته تمایل آقای دکتر خزایی، رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی این بود که سوئدی‌ها بیشتر در زمینه محیط زیست و آب با ایران همکاری کنند. ما مذاکراتی با مسئولان بانک مرکزی و وزیر تجارت این کشور هم داشتیم.

 

خطر بنگاه‌داری ایدرو

در ادامه این جلسه، مهدی پورقاضی که ریاست کمیسیون صنعت و معدن را بر عهده دارد، با ابراز خشنودی نسبت به این که مدیری توسعه‌گرا سکان‌دار ایدروست، گفت: متاسفانه سازمان ایدرو، در طول دوران فعالیت خود از یک سازمان توسعه‌ای به یک بنگاه‌دار و پیمانکار تبدیل شد و این خطرناک است. چرا که ممکن است به رقیب بخش خصوصی تبدیل شود. ضمن آنکه عمده شرکای آن خصولتی‌ها هستند.

 پورقاضی ادامه داد: انتظار این است که ایدرو در مواقعی که در یافتن شرکای خارجی دچار مشکل شده و نیازمند ضمانت‌نامه‌های لازم است، این ضمانتنامه‌ها را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.

او همچنین این مساله را مطرح کرد که ارزیابی پروژه‌ها توسط ایدرو از نظر کیفیت انجام کار یا زمان اتمام پروژه چگونه انجام می‌گیرد. پورقاضی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در مناطق محروم در چارچوب کارکرد این سازمان جایی ندارد، این مساله را نیز عنوان کرد که اولویت‌های سرمایه گذاری در این سازمان چگونه تعیین ‌می‌شود.

حسین حقگو نیز با اشاره به پراکندگی حوزه‌های فعالیت در ایدرو، از ضرورت ایجاد محدودیت در وظایف این سازمان سخن گفت.

منصور معظمی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس هیات عامل ایدرو، نیز ضمن پاسخ به این دغدغه‌ها، گفت: ایدرو رقیب بخش خصوصی نخواهد بود بلکه در کنار فعالان اقتصادی خواهد بود. امروز ایدرو در معرض رجوع اعتماد بخش خصوصی قرار گرفته است. اگر فعالان اقتصادی در اجرای پروژه‌های خود، خواهان پشتیبانی ایدرو هستند، حتما به ما مراجعه کنند.

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?55191

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط