در سی‌وپنجمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران مطرح شد

بررسی اعطای جایزه ملی مدیریت انرژی به بنگاه‌ها

...

سی‌و‌پنجمین نشست کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران به بحث و بررسی روی جایزه ملی مدیریت انرژی اختصاص یافت. این جایزه بر اساس تفاهم‌نامه مشترک میان سازمان مدیریت صنعتی، سازمان بهره‌وری انرژی ایران، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد ایران از سال 94 به اجرا درآمده و تاکنون دو دوره از آن برگزار شده است.

 به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، برای تشریح این جایزه و عملکرد آن در حوزه مدیریت انرژی بنگاه‌ها، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی به همراه دبیر اجرایی جایزه ملی مدیریت انرژی به نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران آمدند و درباره این جایزه و فرآیند برگزاری دو دوره آن، توضیحاتی دادند.

سهیل میزانی دبیر اجرایی جایزه ملی مدیریت انرژی در این نشست با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد که کشور از نظر مصرف انرژی، وضعیت مناسبی ندارد، گفت: مصرف انرژی در ایران متاسفانه به اتلاف انرژی تبدیل شده در حالی که آسایش و رفاه نیز برای مصرف‌کنندگان به همراه نداشته است.

وی با اشاره به اینکه روند اجرای جایزه ملی مدیریت انرژی در کشور از چهار سال پیش آغاز شد، افزود: اهمیت نقش و جایگاه انرژی، توجه به نتیجه و همچنین ایجاد انگیزه مثبت برای مدیریت بهتر انرژی در کشور، سه عاملی است که سازمان مدیریت صنعتی را برای پیاده سازی این جایزه و فرآیند آن تهییج کرده است.

میزانی در بخش دیگری از توضیحات خود تصریح کرد که در فرآیند اعطای جایزه ملی مدیریت انرژی، بنگاه‌های مختلف و فعال کشور در حوزه‌های صنعتی و انرژی مورد ارزیابی این سازمان قرار گرفته و بر اساس شاخص‌هایی که تعریف شده، میزان عملکرد این بنگاه‌ها در مدیریت و بهینه مصرف کردن انرژی سنجیده می‌شود.

شاخص فنی عملکرد انرژی، شاخص فنی بهبود مستمر عملکرد انرژی و شاخص عملکرد سیستم مدیریت انرژی، سه معیار اندازه‌گیری است که به گفته وی ملاک تعیین برگزیدگان این جایزه قرار می‌گیرد.

میزانی با بیان اینکه در دور نخست جایزه ملی مدیریت انرژی، 28 فرآیند صنعتی مورد شمول قرار گرفتند، گفت: این میزان در دور دوم که سال گذشته برگزار شد، به 31 فرآیند صنعتی افزایش یافت.

دبیر اجرایی جایزه ملی مدیریت انرژی همچنین به روند برگزاری دو دوره این جایزه اشاره کرد و افزود: در دو دوره برگزار شده، تاکنون هیچ شرکتی موفق به دریافت تندیس طلایی نشده است و در دوره نخست، سه شرکت تندیس نقره‌ای و شش شرکت نیز تندیس برنزی دریافت کردند و در دوره دوم نیز به ترتیب 4 و 9 بنگاه اقتصادی موفق شدند تندیس نقره‌ای و برنزی جایزه ملی مدیریت انرژی را دریافت کنند.

میزانی در عین حال خاطرنشان کرد که گواهی‌نامه ثبت علامت جایزه ملی مدیریت انرژی نیز به ثبت رسیده و همچنین تفاهم‌نامه‌ای نیز با یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) به امضا رسیده است.

در ادامه این نشست، برخی اعضای کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران دیدگاه و نظرات خود درباره جایزه ملی مدیریت انرژی را با متولیان آن در میان گذاشتند. یکی از موضوعات مهم و مورد بحث از سوی فعالان اقتصادی، انتقاد از جای خالی بخش خصوصی در کمیته اجرایی این جایزه بود. در این رابطه، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اینکه در تعیین شاخص‌ها و نیز فرآیند انتخاب برگزیدگان این جایزه ملی، از ظرفیت تشکل‌ها و انجمن‌ها استفاده می‌شود، این وعده را داد که کرسی بخش خصوصی را نیز در کنار سایر متولیان دولتی جایزه ملی مدیریت انرژی قرار دهد.

پایان بخش سی و پنجمین جلسه کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، بیان چندین خبر در حوزه انرژی از سوی رییس این کمیسیون بود. منصور معظمی در این زمینه، به ارسال نامه‌ای به امضای مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران به وزارت نفت اشاره کرد و گفت: طی این نامه، نگرانی بخش خصوصی از بلاتکلیفی قراردادهای جدید نفتی در شرایط کنونی کشور مطرح شده بود که مسولان وزارت نفت در پاسخ به این نگرانی‌ها، این قول و وعده را داده‌اند که تا پیش از پایان کار دولت یازدهم قرارداد نفتی بر اساس IPC با شرکت‌های خارجی منعقد شود.

 

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?49885

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط