در چهل و دومین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران مطرح شد

پیشنهاد تدوین استراتژی توسعه صنعتی با همکاری اتاق بازرگانی

...

آخرین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در سال 1395 به منظور ارائه گزارش عملکرد كمیسیون در سال جاری و بحث و بررسی برنامه‌های كمیسیون در سال 1396 برگزار شد.

 در این نشست  خلاصه‌ای از کتاب «در سایه خشونت» نوشته داگلاس نورث اقتصاددان آمریکایی نیز ارائه شد. اما بخش اعظمی از زمان این کمیسیون به نقد و بررسی عملکرد این کمیسیون در دو سال گذشته اختصاص یافت؛ کمیسیونی پرکار در پیگیری مشکلات صنایع مختلف که از دید خود اعضا  نیاز بر تمرکز بیشتر بر مشکلات بخشی صنعت و معدن و تعامل بیشتر با انجمن‌ها و سازمان‌های داخلی و بین‌المللی دارد.


اعضای کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران بر این عقیده بودند که برقراری ارتباطات بیشتر با نمایندگان مجلس، می‌تواند در تحقق مطالبات فعالان اقتصادی موثر واقع شود. ظرفیتی که کمیسیون در دو سال گذشته کمتر از آن بهره گرفته است. در ابتدای این نشست، حسین حقگو به عنوان کارشناس کمیسیون برخی از مهمترین اخبار اقتصادی دو هفته اخیر را بازگو کرد. تصویب کلیات لایحه بودجه سال 1396 و اعطای بیش از 15 هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به بیش از 22 هزار 800 واحد صنعتی و تولیدی به نقل از مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله این اخبار بود. او به گزارش بنیاد هریتیج در مورد شاخص آزادی اقتصادی در کشورها نیز اشاره کرد و گفت که در این ارزیابی، ایران رتبه 155 را در میان 180 کشور کسب کرده است.


پس از اعلام این اخبار، سیدحسین سلیمی، عضوکمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، با اشاره به گزارشی که شرکت پرایس واترهاوس کوپرز منتشرکرده است گفت: در این گزارش پیش‌بینی شده است که اقتصاد ایران در سال۲۰۵۰ بالاتر از اقتصاد ایتالیا و کره‌جنوبی قرار می‌گیرد.


 او در ادامه به برگزاری جلسه‌ای با حضور فعالان حوزه معدن در اتاق ایران اشاره کرد و گفت: تصور ما این بود که همه فعالان این حوزه باید عوارض یک درصدی فروش شرکت‌های معدنی به خزانه کشور را پرداخت کنند، اما متولیان این بخش در جلسه مزبور توضیح دادند که این عوارض مربوط به شرکت‌هایی است که فعالیت معدن‌کاوی آنها، منجر به آلودگی زیست محیطی می‌شود.


 در سایه خشونت
درادامه این نشست، حقگو، خلاصه ای از كتاب "در سایه خشونت" نوشته داگلاس نورث را ارائه کرد. او گفت: پژوهش حاضر با حمایت بانک جهانی و دفتر تسهیلات همکاری در همگرایی برای نگاه عمیق‌تر به مساله دموکراسی  در جوامع مختلف انجام شده است. این پژوهش هم‌اکنون در 60 کشور جهان در حال بررسی است.
او با اشاره به پرسش‌های مورد اشاره در این پژوهش که چرا حکمرانی خوب، سیاست‌های تعدیل و حتی بهبود محیط کسب و کار در کشورهای درحال توسعه جواب نمی‌دهد و چرا نهادهای مانند بانک، بیمه و حتی انتخابات و .... کارآمدی همچون جوامع توسعه یافته ندارند؟ گفت: نورث بر این عقیده است که پاسخ این دو پرسش در تقاوت وضعیت این جوامع با جوامع توسعه‌یافته نهفته است.


حقگو سپس با اشاره به بخش‌های مختلف این کتاب و مرور تجربه برخی از کشورها که در کتاب در سایه خشونت مورد بررسی قرار گرفته است، این نتیجه‌گیری را ارائه کرد که خشونت مانع توسعه جوامع در حال گذار است. عامل ایجاد خشونت، رانت و برهم‌خوردن تعادل در استفاده و بهره‌برداری رانت‌ها توسط ائتلاف گروه‌های مسلط است. در واقع در جوامع در حال توسعه، خشونت از طريق دخل و تصرف نظام سياسي در منافع اقتصادي به منظور خلق رانت مـــهار مي شود.
 او ادامه داد: راه‌حل، توزیع رانت‌ها میان سازمان‌های دارای ظرفیت خشونت و نه حذف رانت‌ها بلکه مولد ساختن آنهاست. چراکه حذف رانت‌ها می‌تواند سبب بروز خشونت در این جوامع شده و با ایجاد بی‌ثباتی، مسیر حرکت به سوی توسعه و دمکراسی را دورتر سازد.


گزارشی از عملکرد سالانه کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران
در ادامه این نشست، رضا قنبری کارشناس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران به تشریح عملکرد این کمیسیون پرداخت و گفت: این کمیسیون از زمان شکل‌گیری تاکنون 42 جلسه برگزار کرده است و برخی مباحث کلان و خرد را نظیر جایگاه صنعت و معدن در برنامه ششم، راهکارهای خروج از رکود، وضعیت شهرک‌های صنعتی، وضعیت صنایع کوچک و متوسط و ... را مورد بررسی قرار داده است.
قنبری ادامه داد: این کمیسیون جلساتی هم با حضور فعالان بخش نساجی ،  خودرو، فولاد، سیمان، سازندگان تجهیزات صنعت نفت ،  معدن و صنایع معدنی ،  پتروشیمی، لوله و پروفیل،  لوازم خانگی و شوینده و بهداشتی داشته و مسائل و مشکلات آنها را احصا  و پیگیری کرده است.


 او هم‌چنین از ارسال فرم نظرسنجی به اعضای کمیسیون به منظور برنامه‌ریزی برای سال 96 کمیسیون خبر داد و گفت: اغلب اعضا برگزاری جلسات منظم   و پیگیری مستمر کارشناسان در حصوص نتیجه مصوبات را به عنوان یکی از نقاط مثبت کمیسیون برشمرده‌اند. عدم حضور نمایندگان دولتی، عدم نتیجه‌گیری در برخی مباحث حوزه صنعت و معدن و عدم  بازدید از واحدهای صنعتی از جمله نکات منفی اشاره شده در مورد کمیسیون بوده است.
 قنبری در ادامه برنامه‌های پیشنهادی کمیسیون برای سال 1396 را قرائت کرد. بررسی مسایل کلان صنعت از جمله کمک به تدوین استراتژی صنعتی، کمک به تدوین برنامه راهبردی کیفیت، تسهیل رقابت و منع انحصار، بررسی مسایل بخشی، انجام طرح‌های مطالعاتی،  ترجمه گزارش‌های خوب بین‌المللی، برگزاری سمینارهای فصلی و برگزاری بازدیدهای ادواری از جمله این برنامه‌هاست.
پورقاضی نیز با اشاره به اینکه بخشی از وظایف این کمیسیون رسیدگی به مشکلات صنایع و انجمن‌هاست، گفت: در سال گذشته، نشست‌هایی را با انجمن‌ها برگزار کردیم اما به نتیجه مطلوب دست نیافتیم اما امیدواریم که در سال آینده این نقیصه برطرف شود.
 در ادامه این نشست هر یک از اعضای کمیسیون نیز به طرح پیشنهادات خود برای بهبود عملکرد کمیسیون پرداختند.


محمد اتابک، برگزاری نشست‌های مشترک با کمیسیون‌های اقتصادی مجلس را پیشنهاد کرد و با اشاره به اهمیت حضور نمایندگان دولت در کمیسیون گفت: حضور دولتی‌ها وابسته به مطالباتی است که ما از آنها داریم. وجود کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران باید در صنعت لمس شود و زمانی این هدف محقق می‌شود که کمیسیون حضور پررنگ‌تری در رسانه‌ها داشته و بازدید‌های ادواری این کمیسیون از صنایع مختلف آغاز شود.
فریال مستوفی نیز به هماهنگی‌هایی که میان کمیته سرمایه‌گذاری اتاق تهران و سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران صورت گرفته اشاره کرد و گفت: به موجب این هماهنگی‌ها مقرر شده، بازدیدهایی از شهرک‌های صنعتی تهران به ویژه واحدهایی که از سرمایه‌گذاری خارجی بهره گرفته‌اند، صورت گیرد. بنابراین کسانی که مایل هستند می‌توانند در این بازدید‌ها شرکت کنند.


رضا پدیدار، دیگر عضو این کمیسیون، بر این عقیده بود که کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران باید روی شاخص‌هایی نظیر مدیریت‌پذیری اقتصاد، اصل رقابت‌پذیری و بحران جذب سرمایه‌گذاری خارجی کار کند. او گفت: کمیسیون همچنین باید از ظرفیت تشکل‌ها استفاده بیشتری کند و مصوبات خود را نیز مورد پیگیری قرار دهد. به طور کلی، از نظر من، عملکرد کمیسیون صنعت و معدن نمره بالایی را به خود اختصاص می‌دهد.
 بهادر احرامیان، با اشاره به اینکه کمیسیون صنعت و معدن، یکی از پرکارترین کمیسیون‌های اتاق تهران بوده است، افزود: با توجه به تغییر دولت در سال پیش رو، شایسته است که از هم اکنون انتظارات خود را از وزارتخانه‌های اقتصادی اعلام کنیم. همچنین به نظر می‌رسد، این کمیسیون باید روی مشکلات صنایعی که در تهران مستقر هستند، متمرکز بیشتری داشته باشد.


میرخانی نیز برقراری ارتباطات بیشتر با کمیسیون‌های مجلس را مورد تاکید قرار داد و افزود: یکی از رویه‌هایی که کمیسیون می‌تواند در پیش بگیرد، این است که انجمن‌ها و تشکل‌ها را متوجه مشکلات درونی آنها نظیر عدم رقابت‌پذیری بکند. صنعتگران اکنون کمتر به مسایلی نظیر خرید دانش فنی و تحقیق و توسعه توجه می‌کنند. اتاق تهران می‌تواند، پارادایم فکری حاکم بر تشکل‌ها و صنایع را تغییر دهد.

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?48546

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط