در دهمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مطرح شد

حمایت فعالان اقتصادی از تولید داروهای تحت‌لیسانس در ایران

...

دهمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در حالی برگزار شد که احکام مربوط به حوزه سلامت و درمان برنامه ششم در این نشست مطرح و بررسی شد. این احکام در جلسات شورای سلامت و کیفیت زندگی، یکی از کمیته‌های 30‌گانه تدوین برنامه ششم توسعه، به تصویب رسیده است.

دهمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در حالی برگزار شد که احکام مربوط به حوزه سلامت و درمان برنامه ششم در این نشست مطرح و بررسی شد. این احکام در جلسات شورای سلامت و کیفیت زندگی، یکی از کمیته‌های 30‌گانه تدوین برنامه ششم توسعه، به تصویب رسیده است.


با این حال در نشست دهم کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران به موضوعات دیگری نیز پرداخته شد؛ از جمله موانعی که بر سر راه ساخت داروهای تحت لیسانس در داخل کشور وجود دارد، عنوان شد و یکی از اعضای کمیسیون اعلام کرد که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تولید دارو تحت لیسانس مخالفت‌هایی دارند و به دنبال متوقف کردن از طریق تصویب قانونی در مجلس هستند. شکراله معماریان عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان دارو در این باره گفت: «به تازگی جوسازی‌هایی علیه واردکنندگان و تولیدکنندگان دارو در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است و عده‌ای با ارائه آمار و اطلاعات نادرست به نمایندگان محترم مردم، در صدد آن هستند تا اینگونه القا کنند که تولید داروهای تحت لیسانس در ایران به این صنعت در کشور لطمه وارد می‌کند.»


وی افزود: «این در حالی است که تولید داروهای تحت لیسانس شرکت‌ها و برندهای اروپایی در ایران  می‌تواند صنعت داروسازی در کشور را با تکنولوژی روز دنیا بیشتر آشنا کند.»


در همین رابطه، محمود نجفی‌عرب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران گفت: «این موضوع که حضور شرکت‌های چندملیتی صنعت دارو در ایران تا چه اندازه به نفع یا به زیان این صنعت در کشور، می‌تواند از سوی اتحادیه‌ها و تشکل‌های این بخش مورد مطالعه علمی قرار بگیرد.» او افزود: «به اعتقاد من، تولید داروهای تحت لیسانس در ایران به شدت به سود صنعت داروسازی کشور است و در این زمینه نیز تجربه‌های قبلی نشان می‌دهد که حضور شرکت‌ها و برندهای خارجی در ایران و همکاری آنها با صنایع داروسازی داخلی منجر به بهبود تولید در کشور شده است.»


به گفته رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، صنعت داروسازی کشور 96 درصد نیاز داخل را تامین می‌کند و واردات نیز تنها 4 درصد در این بازار داخل سهم دارد. به گفته نجفی‌عرب، ارزش واردات دارو به کشور حدود یک میلیارد دلار در سال است. وی گفت: «برای توسعه صادرات و استفاده از ظرفیت‌های صنعت داروی کشور، نباید محدودیت ایجاد کرد و هر دارویی که در جهان و از سوی سازمان‌های معتبر بین‌المللی مانند FDI آمریکا مجاز است، باید این اجازه داده شود که در داخل نیز تولید شود.»


ناصر ریاحی رییس اتحادیه واردکنندگان دارو نیز گفت: «در حال حاضر 10 شرکت نخست در عرصه واردات دارو در ایران، یا کارخانه و واحد تولیدی در کشور دارند یا آنکه در حال احداث و تجهیز آن هستند.»
به گفته ریاحی 25 درصد داروهای مصرفی در ایران، وارداتی و خارجی است و این در حالی است که داروهایی به ایران واردات می‎‌شود که یا در داخل تولید نمی‌شود یا آنکه حجم تولید آن کفاف بازار مصرفی داخل را نمی‌دهد.
در ادامه این جلسه، بخشی از احکام مربوط به حوزه درمان و سلامت که قرار است در برنامه ششم گنجانده شود، مورد بازخوانی قرار گرفت و مقرر شد در نشست آینده این کمیسیون سایر بخش‌های آن نیز مورد نقد و بررسی قرار گیرد.نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط