کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران به مناسبت روز جهانی فساد برگزار می‌کند

هشتمین دوره همایش مبارزه با فساد

تاریخ 1401/09/18 ساعت 14:20

حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران، اعلام کرد که هشتمین دوره همایش مبارزه با فساد که هر ساله به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد در اتاق تهران برگزار می‌شود، روز شنبه، نوزدهم آذرماه در ساعات 9 تا 12 صبح در طبقه هشتم اتاق تهران برپا خواهد بود.

رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران» از برگزاری هشتمین دوره همایش روز جهانی مبارزه با فساد برای بازخوانی فعالیت‌های بخش خصوصی در این حوزه و بررسی چشم‌انداز پیش رو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، حسن فروزان‌فرد گفت: در این دوره، مشابه دوره‌های گذشته تمرکز ما بر بررسی ظرفیت‌ها و موقعیت‌های کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد معطوف خواهد بود. بی‌شک گام نخست در این مسیر آن است که توجه فعالان اقتصادی و همین‌طور حاکمیت را به این نکته جلب کنیم که ابزار شناخته شده و بین‌المللی در زمینه مبارزه با فساد، همین کنوانسیون مبارزه با فساد است و همچنین باید توجه صاحب‌نظران و مسئولان در حوزه‌های مختلف را به انجام وظایف و پیگیری موضوعات مورد تاکید این کنوانسیون جلب کنیم.

او افزود: در کشور ما قوانینی با تکیه بر کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد به تصویب رسیده که اکنون در حال اجراست. در عین حال، برخی از موارد مورد اشاره کنوانسیون نیز هنوز در قالب قوانین موضوعه در کشور پیگیری نمی‌شود و به‌رغم آنکه کلیت کنوانسیون در کشور به رسمیت شناخته شده است، اما مواردی از آن در کشور ما پشتوانه قانونی ندارد و به همین سبب مورد پیگیری قرار نمی‌گیرد. یا اگر قوانینی هم وجود دارد اجرای آنها به صورت مجدانه پیگیری نمی‌شود. بنابراین مشابه سال‌های گذشته، این موارد در هشتمین دوره همایش روز جهانی فساد نیز به معرض نقد و بررسی گذاشته می‌شود و فعالیت‌های گذشته بازخوانی می‌شود.

هشتمین دوره همایش روز جهانی مبارزه با فساد با سخنرانی حسن عابدی جعفری، رئیس انجمن علمی مدیریت رفتار سازمانی، آغاز می‌شود و در ادامه سیدعلی کاظمی، نماینده وزارت دادگستری، به عنوان مرجع ملی کنوانسیون مریدا در مورد اقدامات دولت در مورد مبارزه با فساد سخن خواهد گفت. هم‌چنین حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران، به کنشگری بخش خصوصی در میدان مبارزه با فساد می‌پردازد.

در ادامه نیز یک پانل تخصصی با موضوع بررسی ظرفیت‌ها و نقش‌آفرینی بخش خصوصی در مقابله با فساد با حضور حسن عابدی جعفری، حسن فروزان‌فرد، محمدهادی موقعی و مصطفی رنجبر برگزار خواهد شد. حسن ملک‌نژاد، مدیرعامل رسمیو و علی نجفی توانا، رئیس اسبق کانون وکلای دادگستری مرکز و متخصص جرم‌شناسی نیز به ترتیب به دو موضوع ارتقای شفافیت هویت واحدهای بخش خصوصی و واکاوی عوامل اجتماعی و روانشناختی فساد و راه‌حل‌های مبارزه به آن خواهند پرداخت.

هشتمین دوره همایش روز جهانی مبارزه با فساد در روز شنبه ، نوزدهم آذرماه در ساعات 9 تا 12 صبح در طبقه هشتم اتاق تهران با حضور فعالان بخش خصوصی و دولتی، پژوهشگران حوزه مبارزه با فساد و اصحاب رسانه برپا خواهد بود.

این مراسم به صورت زنده از حساب کاربری اتاق تهران در سایت آپارات و اینستاگرام به صورت زنده و مستقیم نیز پخش خواهد شد.

پخش زنده از آپارات

https://www.aparat.com/tccim/live 

پخش زنده از اینستاگرام

http://instagram.com/tccim.pr