دیان هندرکیس هنوز ثروتمندترین زن آمریکاست

می سازم، پس هستم

تاریخ 1401/06/28 ساعت 12:17

بعضی از رویاهای دیان هندریکس ساده بود. او دوست داشت به شهر برود، کت و شلوار بپوشد و هر روز کار کند. اما این رویاها تغییر کردند. در دهه 1970 میلادی، او با کن هندریکس آشنا شد. کن پیمانکار تولید سقف ساختمان بود و ازدواج او با دیان، زندگی هر دو را تغییر داد. با تلاش های کن و استعداد دیان، شرکت ای بی سی ساپلای در بیلویت در ویسکانسین شکل گرفت.

آینده نگر

در زندگی دایان هندریکس، خبری از میراث کلان خانوادگی یا پدری که حزب سیاسی را رهبری می کرد، نیست. به جای همه این رخدادهای تکراری در زندگی دیگران، او کودکی اش را در یک دامپروری در ویسکانسین در آمریکا گذرانده است. نکته مهم درباره مسیری که او پیموده، یادگیری اخلاق کار است. اخلاقی که به او کمک کرد تا کسب وکار امروزش را راه بیندازد و اکنون به عنوان کارآفرین خودساخته آمریکایی شناخته شود.

در ماهی که گذشت، نام دایان هندریکس در فهرست فوربز قرار گرفت. او در این فهرست نخستین زن ثروتمند و خودساخته آمریکایی با ثروتی معادل 11.6 میلیارد دلار ثروت است. با این حال، این نخستین بار نیست که نام دایان در این فهرست و در جایگاه اول قرار می گیرد. او برای پنجمین سال پیاپی است که به عنوان خودساخته ترین زن ثروتمند ایالات متحده آمریکا به جهان معرفی می شود.

دیان بخشی عظیم از ثروتش را از محل فعالیت های شرکت ای بی سی ساپلای (ABC Supply) تامین کرده که در زمینه مصالح ساختمانی فعالیت می کند. این شرکتی است که دیان هندریکس پس از زندگی پرفرازو نشیب در سال 1982میلادی و در همکاری با همسرش بنیان گذاشت. او اکنون رییس این شرکت است.

دیان هندریکس در سال 2017 در گفت وگویی با فوربز  از خاطرات کودکی اش صحبت کرده است. او به فوربز گفت دیدن پدرو مادرش که برای زمانی طولانی در دامپروری کار می کردند، اخلاق کار کردن را برای او را  از سن پایین شکل داده است. با این حال زندگی برای او به آسانی نگذشته است. او در سن 17 سالگی باردار شد و نتوانست پس از تولد فرزندش، به تحصیل در دبیرستان ادامه داد. در سن 21 سالگی دیان از همسرش جدا شد و برای گذران زندگی سراغ مشاغلی رفت که انجام آن توسط او عجیب بود.  دیان هندریکس به فوربز در این باره گفت: «مادر شدن سرعت حرکت من را بالا برد. من خیلی سریع بزرگ شدم. مادر شدن باعث نشد من به رویایی که آن را دنبال می کردم، نرسم. در واقع، فکر می کنم بیشتر بر آنچه می خواستم به آن برسم، تمرکز کردم».

 بعضی از رویاهای دیان هندریکس ساده بود. او دوست داشت به شهر برود، کت و شلوار بپوشد و هر روز کار کند. اما این رویاها تغییر کردند. در دهه 1970 میلادی، او با کن هندریکس آشنا شد. کن پیمانکار تولید سقف ساختمان بود و  ازدواج او با دیان، زندگی هر دو را تغییر داد. با تلاش های کن و استعداد دیان، شرکت ای بی سی ساپلای در بیلویت در ویسکانسین شکل گرفت.

پیش از سال 1994، شرکت آن ها در 100 منطقه در زمینه تامین مصالح ساختمانی کار می کرد. چهار سال بعد، این شرکت به بیش از یک میلیارد دلار درآمد در سال رسید. در سال 2007، همسر دیان هندریکس از دنیا رفت و از آن زمان، او مدیریت شرکت ای بی سی ساپلای را بر عهده دارد. اکنون این شرکت در بیش از 840 نقطه خدمات و محصولاتش را عرضه می کند و 23اُمین شرکت خصوصی بزرگ در جهان است. مدیر عامل کنونی این شرکت  به عنوان 183اُمین میلیارد در فهرست 2022 فوربز شناخته شده است. ثروت این زن 75 ساله، در یک دهه گذشته به طور مداوم رشد کرده است. در سال 2013، او مالک 3.8 میلیارد دلار بود اما این رقم در سال 2022 به 10.7 میلیارد دلار رسیده است. در سال 2014، ارزش ثروت او را 4.6 میلیارد دلار تخمین زدند. این رقم در سال 2016 به 5.1 میلیارد دلار رسید. در سال 2018، دیان هندریکس مالک 5.5 میلیارد دلار شناخته شد. در سال 2019، با وجود آغاز همه گیری کرونا روند رشد ثروت او ادامه یافت و در سال 2020، رقم دارایی او به 6.9 میلیارد دلار رسید. در سال 2021، دارایی دیان هندریکس با دو پله صعود، 8 میلیارد دلار تخمین زده شد. درآمد شرکت ای بی سی ساپلای در سال 2021 به بیش از 15 میلیارد دلار رسیده است.

*دردسرهای مالیاتی

هیچ موفقیتی بدون بحث و جدل به دست نیامده و دیان هندریکس هم از این قاعده مستثنی نیست. در سال 2016، یعنی نخستین سالی که نام او به عنوان کارآفرین زن خودساخته آمریکایی در فهرست فوربز قرار گرفت، یکی از نشریه ها در میلواکی در گزارشی از عدم پرداخت مالیات توسط او نوشت. در این گزارش آمده بود حتی یک سکه درآمد مالیاتی از سال 2012 تا 2014 نپرداخته است. علاوه بر این، در گزارش نوشته شده بود که دیان هندریکس در سال 2010، هیچ بدهی مالیاتی به دولت نداشته است. وکیل شرکت او در گفت وگویی با سی ان بی سی اعلام کرد  نکات آورده شده در این گزارش، از نظر قانونی وجه ای ندارد. اسکا بیانچینی به سی ان بی سی گفت تغییر طبقه بندی مالیاتی شرکت سی ان بی سی ساپلای چنین مسئله ای را ایجاد کرده است. براساس آنچه وکیل به رسانه ها گفته براساس قانون مالیات در ویسکانسین، شرکت ها می توانند مالیاتش را به دولت فدرال یا به دولت ها در ایالات پرداخت کنند.

دیان هندرکیس این روزها در بیلویت در ویسکانسین زندگی می کند، شهری با 37 هزار نفر جمعیت. براساس داده های فوربز، او در بیلویت میلیون ها دلار برای نوسازی ساختمان های قدیمی رها شده، انجام پروژه های محلی و تبدیل اماکن مختلف در شهر به جایی مورد پسند و تمایل برای کسب وکارهای تازه خرج کرده است.

در سال 2017، هندرکیس یک مرکز شغلی محلی ایجاد کرد تا مهارت های ساخت و ساز را به دانش آموزان و دیگر علاقمندان یاد بدهد. او در گفت وگو با فوربز درباره این مرکز به ارزش کار اشاره کرده و از برنامه ای گفته که هدف آن یاد دادن ارزش کار به نوجوانان است. به گفته دیان «بچه ها می گویند وای! جوشکاری اینطور انجام می شود؟ آن ها می توانند جوشکاری را در مدارس حرفه ای یاد بگیرند، جوشکار شوند، و در سال 50 هزار دلار درآمد کسب کنند. این واقعا شغل خوبی است».