در جلسه کارگروه کارشناسی شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی تهران بررسی شد

راهکارهایی برای عدم قطع برق واحدهای مجهز به نیروگاه‌های خورشیدی

تاریخ 1401/06/02 ساعت 14:27

در جلسه کارگروه کارشناسی شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران که روز چهارشنبه دوم شهریورماه در محل اتاق تهران برگزار شد، موضوع امکان عدم قطع برق واحدهای مجهز به نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک‌های صنعتی استان تهران مورد بررسی قرار گرفت.

 این درخواست، از سوی انجمن سازندگان و تامین‌کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر روی میز این کارگروه قرار گرفت تا پس از شور و بررسی کامل آن، این موضوع همراه با پیشنهاد مشخص و قابل انجام، برای طرح در یکی از جلسات شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران آماده ارائه شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، ابتدا در خصوص ظرفیت و توانمندی‌های انجمن سازندگان و تامین‌کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر (ساتکا) توضیحاتی از سوی مدیر اجرایی این انجمن، ارائه شد و وی با اشاره به برخی نیروگاه‌های احداث شده از سوی اعضای این تشکل برای واحدهای صنعتی مستقر در نواجی و شهرک‌های صنعتی در چندین استان، درخواست مشخص این انجمن و دارندگان نیروگاه‌های خورشیدی در نواحی صنعتی را، عدم قطع برق واحدهای صنعتی مجهز به این نیروگاه‌های تامین برق خورشیدی در شهرک‌های صنعتی در زمان مدیریت بار، از سوی شرکت توزیع نیروی برق استان تهران، عنوان کرد.

به گفته محمدحسن غفوری، در حال حاضر در استان تهران، 19 شهرک و نواحی صنعتی فعال است که تعداد واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسیده در این نواحی، نزدیک به 6 هزار واحد است که در صورت تجهیز این تعداد واحد صنعتی به نیروگاه‌های خورشیدی از حداقل 200 کیلوات، می‌توان 1200 مگاوات به چرخه تولید و تامین برق در کشور اضافه کرد.

وی سپس افزود: پیشنهاد انجمن ساتکا این است که در زمان مدیریت بار توسط شرکت‌های توزیع، دیسپاچینگ به جای اینکه کل فیدر را قطع کند، از طریق کنتورهای هوشمند، امکان قطع از راه دور تک‌تک واحدهای صنعتی را فراهم کند، در این صورت دیسپاچینگ می‌تواند واحدهای صنعتی که مجهز به نیروگاه‌های خورشیدی هستند را از قطعی بار مستثنی کند.

با این حال، و در پاسخ به سخنان مدیر اجرایی انجمن ساتکا، مدیر دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان تهران که در این جلسه حاضر بود، قطع برق واحدهای صنعتی مجهز به نیروگاه خورشیدی با ظرفیت بالای یک مگاوات در شهرک‌های نواحی صنعتی استان تهران در زمان مدیریت بار را، رد کرد و در عین حال، این توضیح را اضافه کرد که توسعه نصب کنتورهای هوشمند در نواحی صنعتی استان تهران در دستورکار این شرکت قرار دارد.

همچنین، مسلم ولی‌پور، مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی شمس‌آباد نیز در سخنانی، با اشاره به فعال بودن یک نیروگاه خورشیدی 12 مگاواتی در جوار این شهرک صنعتی و تزریق برق این نیروگاه به کارخانه‌های مستقر در این ناحیه صنعتی، یادآور شد که در زمان مدیریت بار، برق واحدهای تولیدی که روی بام سوله‌های خود، نیروگاه خورشیدی نصب کرده‌اند، قطع می‌شود و این اتفاق مشکلاتی را برای این واحدها ایجاد کرده است. به گفته وی، کارخانه‌های مستقر در این شهرک صنعتی در حالی هزینه تامین برق خود را به شرکت توزیع نیروی برق استان تهران پرداخت کرده‌اند، که با وجود داشتن نیروگاه خورشیدی مقیاس کوچک نیز، از قطعی برق در زمان مدیریت بار، در رنج هستند بنابراین، احداث نیروگاه خورشیدی برای مدیران عامل این واحدهای تولیدی، عملا توجیه اقتصادی خود را از دست داده است.

وی این پیشنهاد را مطرح کرد که طی توافق وزارت نیرو و وزارت صمت، بخشی از تعهدات واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی به شرکت توزیع نیروی برق، بازگردانده شود تا این واحدها بتوانند نسبت به احداث و استفاده از برق تجدیدپذیر تولیدی در واحد خود، اقدام کنند.

از دیگر راهکارهای مطرح شده در این جلسه، مشوق پیشنهادی بود که از سوی مدیرکل هوشمندسازی کنتورهای برق شرکت توزیع نیروی برق استان تهران نیز در سخنانی، ضعف در برخی زیرساخت‌های لازم برای اجرای درست و بهینه هوشمندسازی کنتورهای برق واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی شمس‌آباد تهران را از جمله مشکلات و موانع اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: به دلیل نبود زیرساخت مناسب مخابراتی در این شهرک صنعتی و آنتن‌دهی ضعیف دکل‌های مخابراتی در این منطقه، اجرای مناسب کنترل از راه دور کنتورهای واحدهای صنعتی در ناحیه صنعتی، با مشکلاتی همراه بوده است.

با این حال، امیر رضا آقامحمدی از تدوین و تصویب برخی مشوق‌ها برای استفاده واحدهای صنعتی در این نواحی، از ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی خبر داد و در این رابطه تصریح کرد که بر اساس یکی از مشوق‌های مصوب شده، برای هر واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، معادل ظرفیت نیروگاه خورشیدی که در واحد خود احداث کند، اجازه استخراج رمز ارز داده می‌شود. به گفته وی، این مصوبه به زودی به تمامی شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.

در پایان این جلسه و پس از طرح و تبادل نظرات کارشناسان و حاضران در آن، محمودرضا طاهری قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران، با این توضیح که هزینه راه‌اندازی و نگهداری نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس، برای واحدهای صنعتی مقرون به صرفه نیست و باید با تصویب دستورالعمل‌هایی، مشوق‌های لازم برای آنان لحاظ کرد، تصریح کرد که طی هفته‌های آتی و با هم‌فکری بیشتر مسولان انجمن ساتکا و شرکت توزیع نیروی برق استان تهران و همچنین مسولان شهرک‌های صنعتی در استان، موضوع راهکارهایی برای عدم قطع برق واحدهای مجهیز به نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک‌های صنعتی استان تهران به طور دقیق‌تر مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد تا موارد پیشنهادی قابل اجرا برای ارائه در جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران به دست آید.