تحلیل‌گران منتظر یک اتفاق شوکه‌کننده هستند

کاهش قیمت جهانی با احتمال افزایش عرضه نفت ایران

تاریخ 1401/05/18 ساعت 10:36

قیمت جهانی نفت با شروع روز سه‌شنبه 18 مردادماه، به دنبال آخرین پیشرفت‌ها در مذاکرات نهایی برای احیای برجام که طی چند روز گذشته در وین پایتخت اتریش ادامه داشت، اندکی کاهش یافت.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، خبرگزاری رویترز در این‌باره گزارش داد که بهای معاملات آتی نفت برنت با 14 سنت (0.1درصد) کاهش به 96.51 دلار در هر بشکه طی ساعات اولیه روز سه‌شنبه رسید.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز پس از 2 درصد افزایش در جلسه مذاکرات قبلی، 16 سنت کاهش یافت و به 90.60 دلار در هر بشکه رسید.

با این حال، تحلیلگران ANZ Research در یادداشتی می‌گویند: «احتمال توافق هسته‌ای ایران و آمریکا همچنان بر بازار جهانی نفت موج می‌زند».

احتمال توافق احیای برجام در حالی طی روزهای اخیر به صدر اخبار رسانه در جهان رفته که اتحادیه اروپا اواخر روز دوشنبه متن نهایی را برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 ، برای تایید واشنگتن و تهران روی میز مذاکرات در ویت قرار داد. یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا در این‌باره گفت که انتظار می‌رود تصمیم نهایی در مورد این پیشنهاد خیلی خیلی نزدیک باشد.

ویوک دار، تحلیلگر بانک مشترک المنافع، در یادداشتی نوشت: «در حالی که جزئیات مربوط به زمان از سرگیری صادرات نفت ایران حتی در صورت احیای این توافق نامشخص است، با این حال به طور قطع مقدمات برای افزایش نسبتا سریع صادرات نفت ایران وجود دارد».

به گفته این تحلیلگر، ایران می‌تواند صادرات نفت خود را به میزان 1 تا 1.5 میلیون بشکه در روز یا تا 1.5 درصد عرضه جهانی در شش ماه افزایش دهد.

با این حال، بازار نفت به تازگی به دلیل ترس از رکود جهانی، همچنان زیر فشار باقی مانده است و قیمت نفت برنت در هفته گذشته بیشترین کاهش هفتگی خود را تجربه کرد.

بر اساس داده‌های گمرک چین، این کشور در ماه جولای (تیرماه امسال) 8.79 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرد که 9.5 درصد کمتر از سال گذشته است، اما نسبت به حجم واردات ماه ژوئن بیشتر است.