همایش تجاری ایران و بلاروس در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد

اعلام همبستگی اقتصادی دو عضو اتحادیه اوراسیا

تاریخ 1401/03/30 ساعت 14:20

اعضای یک هیات تجاری از کشور بلاروس که در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی فعالیت داشتند به سرپرستی سفیر این کشور، در اتاق بازرگانی تهران حاضر شده و با همتایان خود و فعالان اقتصادی ایران دیدار و در مورد راه‌های توسعه روابط تجاری گفت‌وگو کردند. بلاروس هم از اعضای اتحادیه اوراسیاست که علاقمندی زیادی برای همکاری با بخش خصوصی کشورمان به‌خصوص در حوزه ترانزیت و حمل‌ونقل دارد.

 همایش تجاری ایران و بلاروس با هدف آشنایی و مذاکره مستقیم فعالان اقتصادی دو کشور، روز دوشنبه 30 خردادماه در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد.

در این رویداد که همزمان با روز پایانی نمایشگاه بین‌المللی اگروفود 2022 تهران و با حضور تعداد زیادی از صاحبان بنگاه‌های تولیدی و صادراتی در بخش کشاورزی و مواد غذایی از دو کشور برپا شد، سفیر جمهوری بلاروس در تهران نیز حضور داشت و از آمادگی کشورش برای بسط و توسعه روابط اقتصادی با ایران خبر داد. دمیتری کاتسوف، رویداد برگزار شده در اتاق بازرگانی تهران را نقطه آغازی برای ایجاد روابط سازنده و محکم اقتصادی میان ایران و بلاروس عنوان کرد و برپایی منظم گردهمایی‌های اقتصادی در دو کشور را گامی رو به جلو برای شناخت متقابل بنگاه‌ها از ظرفیت‌های همکاری مشترک دانست.

وی عضویت دو کشور در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را فرصتی تاریخی برای شکل‌گیری حجم بالایی از روابط اقتصادی و بازرگانی دو طرف عنوان کرد و از جمله نیازمندی‌های بلاروس در گسترش روابط تجاری با ایران را بهره‌مندی از ظرفیت ترانزیتی ایران و دسترسی به آب‌های آزاد در منطقه خلیج‌فارس برشمرد. سفیر جمهوری بلاروس در تهران، گفت: ایران یکی از شرکای تجاری ما در منطقه است و امیدواریم از کمک‌ و حمایت ایران در رفع نیازهای اقتصادی بلاروس از جمله در زمینه ترانزیت برخوردار شویم.

دمیتری کاتسوف همچنین، همکاری دو کشور در صنایع ماشین‌سازی و مواد غذایی را سرآغازی برای گسترش روابط اقتصادی دانست و به این نکته اشاره کرد که دو کشور می‌توانند با تولیدات مشترک در این بخش‌ها، صادرات به بازارهای سوم را توسعه دهند.

همچنین در این رویداد، بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران در سخنانی، با اشاره به اینکه فضای اقتصادی دو کشور ایران و بلاروس به دلیل اعمال تحریم‌های یکجانبه و ناعادلانه با تنگناهایی مواجه شده است، گفت: با این حال و با وجود تحریم، اقتصاد ایران و بلاروس می‌توانند در این دوران اتصال و پیوند کافی را پیدا کنند تا پس از رفع و پایان تحریم‌ها، بستر مناسب برای رشد و همکاری بلندمدت اقتصادی دو کشور فراهم شده باشد.

وی از جمله فرصت‌های پیش‌روی اقتصادی دو کشور را تعاملات ترانزیت و انتقال و جابه‌جایی کالا عنوان کرد و با اشاره به اینکه مرزهای خروجی کالا در بلاروس تحت تاثیر تحریم‌ها، کارآمدی گذشته خود را از دست داده‌است، افزود: بلاروس از فرصت مرزهای آبی ایران و دسترسی به آب‌های گرم در منطقه خلیج‌فارس می‌تواند برای گسترش روابط اقتصادی با ایران و تبادل کالایی با کشورهای منطقه استفاده کند.

دبیرکل اتاق تهران، افزود: ایران و بلاروس، متفقین زیادی در منطقه دارند که با همگرایی با این کشورها، دو طرف می‌توانند آسیب تحریم‌ها را کاهش و اقتصاد خود را توانمندتر کنند.

در ادامه این همایش، وحید تقی‌خانی مدیرعامل موسسه آموزشی آیتک، نیز در سخنانی به ظرفیت‌های این نهاد آموزشی اشاره و آمادگی برای همکاری با نهادهای متناظر در بلاروس در راستای آموزش‌های مهارت‌محور به بنگاه‌های اقتصادی دو کشور را اعلام کرد.

گفت‌و‌گو و مذاکره مستقیم صاحبان شرکت‌های تولیدی و صادراتی از ایران و بلاروس که عمدتاً در حوزه صنایع غذایی فعال بودند، حسن‌ختام رویداد تجاری دو کشور در اتاق بازرگانی تهران بود.

 

 • گزارش تصویری


نظر بینندگان:

(حسین براتی) سلام و عرض ادب وقتتون بخیر ببخشید در جلسه ارائه هایی صورت گرفت که طبق صحبت سخنران جلسه قرار شد این پاورپوینت ها در صفحه خبر این جلسه قرار گرفته شود اما در صفحه مورد نظر چیزی برای دانلود وجود ندارد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چطوری میتونیم به اون فایل ها دسترسی پیدا کنیم باتشکر (1401/03/31 )