مستاجران بلاتکلیف روی موج قیمت اجاره بها

اجاره نشین های سرگردان

تاریخ 1401/02/26 ساعت 13:06

جهش در اجاره‌های پیشنهادی موجران برای قراردادهای سال جدید در برخی مناطق پرتقاضا حتی به 50 درصد افزایش نسبت به سال گذشته هم می رسد و به صورت عمومی بین 30 تا 40 درصد است

بررسی های میدانی بازار اجاره مسکن همزمان با نزدیک شدن به روزهای اوج جا به جایی ها در ماه های خرداد و تیر نشان می دهد که بازار اجاره به شدت آشفته بوده و مستاجران ناامید از یک بنگاه مسکن به بنگاه دیگر می روند و هر روز به امید پیدا کردن فایلی مناسب در سایت های مسکن گشت می زنند. اگر به چند بنگاه سری بزنید و یا با مستاجرانی که به دنبال خانه می گردند همراه شوید به خوبی متوجه می شوید که قیمت اجاره از هیچ قانون و ضابطه ای پیروی نمی کند و هر صاحب خانه ای هر عددی که دوست دارد را اعلام می کند و در نهایت مستاجران خسته از گشتن به دنبال خانه هم مجبور هستند تسیلم این عددها شوند و یا اینکه خسته و ناامید از قیمت ها به منطقه ای پایین تر بروند و سرخورده و عصبانی از شرایط دنبال پیدا کردن خانه باشند. نگاهی به سایت دیوار نشان می دهد قیمت اجاره یک خانه 65 متری 20 سال ساخت در منطقه فاطمی به 200 میلیون تومان پیش و ماهی 5 میلیون و 500 هزار تومان تا 6 میلیون تومان اجاره رسیده است یا مستاجران برای اجاره ماهیانه یک خانه 120 متری در نارمک 500 میلیون تومان پول پیش و ماهیانه 8 میلیون تومان اجاره پرداخت کنند آن هم در شرایطی که حداقل حقوق کارگران در سال جدید کمی بیش از 5 میلیون تومان تعیین شده است.

جهش در اجاره‌های پیشنهادی موجران برای قراردادهای سال جدید در برخی مناطق پرتقاضا حتی به 50 درصد افزایش نسبت به سال گذشته هم می رسد و به صورت عمومی بین 30 تا 40 درصد است و صاحبخانه های خوش انصاف معمولا اجاره ها را 15 تا 25 درصد افزایش داده اند. هرچند این ارقام تا حدودی قابل مذاکره است و امکان گرفتن تخفیف هم تا حدودی توسط مستاجران وجود دارد، اما در مجموع با توجه به اینکه سطح درآمد خانوارها در این حدود افزایش نیافته، مستاجران برای انعقاد قرارداد تمدید خانه اجاری خود با توجه به سطح بالای ارقام پیشنهادی موجران با چالش روبه‌ رو هستند. اصرار موجران به افزایش اجاره ها باعث شده تا شاهد کوچ مستاجران از مناطق بالاتر به مناطق ضعیف تر شهرها و حتی ساکن شدن و گسترش حاشیه نشینی باشیم در واقع افزایش اجاره ها مانند تلنگر به دانه های دومینو عمل می کند و هر مستاجری همچون دانه های دومینو به منطقه پایین تر سقوط می کند تا اینکه به حاشیه برسد. در این بین البته وزارت مسکن اعلام کرده است که صاحب خانه ها اجازه ندارند که بیش از 25 درصد روی اجاره بها ساختمان ها بگذارند اما نکته مهم این است که این مصوبه عملا اجرا نمی شود و مستاجران هم چاره ای جز پرداخت اجاره های سنگین یا کوچ کردن به منطقه ای ضعیف تر و سرخوردگی ندارند.