پرداخت جریمه یک میلیارد دلاری پایان راه نیست

توقف خرید توییتر ساده است؟

تاریخ 1401/02/24 ساعت 12:37

اگر ماسک به دلایلی که دادگاه آن را نمی پذیرد، قرارداد را بهم بزند، علاوه بر پرداخت جریمه، با چالش های جدی ناشی از شکایت شرکت توییتر رو به رو می شود.

قرارداد خرید توییتر برای بررسی بیشتر حساب های جعلی متوقف شده است. براساس قرارداد فروش غول شبکه های اجتماعی به ایلان ماسک، بهم زدن معامله توسط هر یک از طرفین، آن ها را مجبور به پرداخت جریمه ای یک میلیارد دلاری می کند. اما تحلیل گران می گویند ماجرای خروج شرکت توییتر یا ایلان ماسک از معامله، به این سادگی ها نیست.

ماسک روز جمعه در توییتی نوشت قرارداد خرید غول شبکه های اجتماعی را برای بررسی میزان حساب های جعلی در این شبکه اجتماعی که به ادعای شرکت سهم 5 درصدی از کل حساب ها دارد، متوقف می کند. او در ادامه، در توییت دیگری از تعهدش به معامله خبر داده است. با این حال، هر نقض قراردادی از سوی ایلان ماسک، بدون چالش برای ثروتمندترین فرد جهان نیست.

سی ان بی سی در گزارشی نوشت، خروج ایلان ماسک از قرارداد خرید توییتر به تنهایی با پرداخت جریمه یک میلیارد دلاری تمام نمی شود. جریمه پرداختی زمانی به عنوان پایانی بر پیامدهای خروج از معامله در نظر گرفته می شود که عاملی بیرونی مثل دخالت های ناظران یا نگرانی های شخص ثالث بر اجرای قرارداد اثر بگذارد. تقلب و کشف اطلاعات نادرست که آثار مادی در مورد معامله دارد،  از دیگر دلایلی است که به خریدار این امکان را می دهد تا قرارداد را بهم بزند. اما کارشناسان می گویند افت ارزش سهام که  به از دست رفتن بیش از 9 میلیارد دلار از ارزش بازار توییتر انجامیده، دلیل معتبری برای بهم زدن قرارداد توسط ایلان ماسک نیست.

وکلا در گفت وگو با رسانه ها می گویند اگر ماسک به دلایلی که دادگاه آن را نمی پذیرد، قرارداد را بهم بزند، علاوه بر پرداخت جریمه، با چالش های جدی ناشی از شکایت شرکت توییتر رو به رو می شود. دادگاه در نهایت می تواند ماسک را به پرداخت میلیاردها دلار دیگر به توییتر محکوم کند.