مطمئن شوید که قرارداد مشارکت شما این 12 نکته کلیدی را پوشش می دهد

قوانین هم‌بنیانگذاری برای راه اندازی یک استارت آپ که باید رعایت کنید

تاریخ 1400/10/28 ساعت 14:16

هنگامی که یک کسب و کار جدید را با شرکا یا هم‌بنیانگذاران راه اندازی می کنید، تعدادی از مسایل کلیدی وجود دارد که باید در یک قرارداد شراکت رسمی یا توافقنامه هم‌بنیانگذاری به آنها پرداخت. بحث و بررسی و پرداختن به این مسایل در ابتدا می تواند از مشکلات و درگیری های بعدی جلوگیری کند و می تواند این اطمینان را حاصل کند که همه طرف ها در مورد نحوه اداره کسب و کار با هم همسو هستند. فوربز برای این وضعیت، گزارشی منتشر کرده است.

هنگامی که یک کسب و کار جدید را با شرکا یا هم‌بنیانگذاران راه اندازی می کنید، تعدادی از مسایل کلیدی وجود دارد که باید در یک قرارداد شراکت رسمی یا توافقنامه هم‌بنیانگذاری به آنها پرداخت. بحث و بررسی و پرداختن به این مسایل در ابتدا می تواند از مشکلات و درگیری های بعدی جلوگیری کند و می تواند این اطمینان را حاصل کند که همه طرف ها در مورد نحوه اداره کسب و کار با هم همسو هستند. فوربز برای این وضعیت، گزارشی منتشر کرده است.

به عنوان یک موضوع مقدماتی، کسب و کار نباید به عنوان یک مشارکت عمومی (general partnership) شروع شود، چرا که می تواند منجر به مسئولیت شرکت برای بدهی ها و تعهدات کسب و کار شود. معمولا شروع یک کسب و کار جدید به عنوان یک شرکت یا شرکت با مسئولیت محدود (LLC) منطقی تر است.

در اینجا لیستی از مسایل کلیدی که باید در توافقنامه خود به آنها توجه کنید آمده است:

 

1.مشارکت سرمایه

چه مقدار پول یا سرمایه توسط هرکدام از موسسان در شروع کسب و کار جمع آوری می شود؟ آیا یک بنیانگذار به جای آن خدمات می دهد؟ آیا این سهم مشارکت سرمایه خواهد بود یا وام به کسب و کار؟ چه اتفاقی می افتد اگر کسب و کار به پول بیشتری برای فعالیت در خط تولید نیاز داشته باشد، آیا هر موسس موظف به پرداخت مبلغ مشخصی است؟

 

2.درصد مالکیت کسب و کار

هر موسس در ابتدا صاحب چند درصد از کسب و کار خواهد شد؟ لزومی ندارد که درصد مالکیت برابر باشد و یک بنیانگذار که ایده کسب و کار یا بخش عمده ای از سرمایه را تقبل کرده، اغلب انتظار دریافت سهم 50 درصدی یا بیشتر را دارد.

درصد مالکیت می تواند در طول زمان با سرمایه گذاری جدید در کسب و کار چه توسط بنیانگذاران و چه سرمایه گذاران خارجی تغییر کند. چند درصد تایید مالکیت بنیانگذاران برای اجازه مشارکت سرمایه جدید توسط بنیانگذاران یا سرمایه گذاران جدید ضروری است؟ آیا سهام موسسان باید براساس مشارکت مستمر در کسب و کار برای مدتی مشمول واگذاری شود؟ طرفین همچنین باید 10 تا 20 درصد از سهام را برای اعطای به کارمندان آینده در نظر بگیرند، به ویژه در مورد شرکت های فناوری که سعی در جذب و تشویق کارکنان دارند.

 

3.مالکیت فکری

شما باید مطمئن شوید که اگر بنیانگذاری، مالکیت معنوی را برای کسب و کار می آورد (مانند اختراعات، طرح کسب و کار، مفهوم تجاری و کد و ...) به درستی به شرکت منتقل شده و صرفا متعلق به شرکت باشد. به عنوان یک امر محتاطانه، همه بنیانگذاران، کارکنان و پیمانکاران مستقل باید قرارداد محرمانه و قرارداد واگذاری سرمایه گذاری به نفع شرکت را امضا کنند.

این تضمین می کند که هرگونه مالکیت معنوی توسعه یافته توسط کارمندان شرکت و پیمانکارانی که برای شرکت کار می کنند در واقع متعلق به شرکت خواهد بود. هر سرمایه گذار خطرپذیر در آینده به این موضوع توجه ویژه ای خواهد داشت.

 

4.عناوین و نقش بنیانگذاران چیست؟

عناوین معمولی عبارتند از: مدیر اجرایی، مدیر ارشد مالی، مدیر ارشد فناوری، مدیر ارشد بازاریابی و مدیر ارشد استراتژی.

نقش هر بنیانگذارن پاره وقت است یا تمام وقت؟ ویژگی در اینجا مهم است. نمی شود یک شریک انتظار داشته باشد 10 ساعت در هفته کار کند و شریکی دیگر 50 ساعت در هفته. چه کسانی در هیئت مدیره شرکت خواهند بود؟ چگونه می توان نقش ها را در طول زمان تغییر داد؟ آیا موسسان باید قراردادهای استخدامی داشته باشند که شرایط استخدام آنها و نحوه فسخ کار آنها را با مزایای پایان کار مشخص کند؟

 

5.غرامت به بنیانگذاران

هر بنیانگذار برای نقش خود در کسب و کار چه حقوق و مزایایی خواهد داشت؟ آیا این مبلغ در حال حاضر قابل پرداخت خواهد بود یا تا زمانی که کسب و کار مراحل اولیه را پشت سر بگذارد، برای حفظ سرمایه به تعویق می افتد؟

 

6.تصمیم گیری در مسایل کلیدی

تصمیمات کلیدی چگونه و با چه تاییدی از بنیانگذاران/ سهامداران اتخاذ خواهد شد؟ تصمیمات روزمره چگونه گرفته خواهد شد؟ (مدیرعامل معمولا مجاز به اتخاذ تصمیمات تجاری روزمره است.) تصمیمات مهم و عمده ممکن است به تایید 51 درصد یا 75 درصد از بنیانگذاران و سهامداران نیاز داشته باشد. موضوعات عمده و اصلی می تواند شامل جذب سرمایه و سرمایه گذاران جدید، فروش کسب و کار، تغییر آیین نامه یا منشور سازمان، گرفتن وام قابل توجه و تغییر در تعداد مدیران و ... باشد.

 

7.خروج از کسب و کار

اگر موسس دیگر تمایلی به فعالیت در کسب و کار نداشته باشد و بخواهد فعالیت های دیگری را دنبال کند یا بازنشسته شود، چه اتفاقی می افتد؟ آیا شرکت حق بازخرید سهام خود را دارد و به چه قیمتی؟ آیا محدودیتی برای رقابت با کسب و کار پس از خروج وجود خواهد داشت؟اگر بنیانگذار فوت کند چه اتفاقی می افتد؟

 

8.توزیع یا تقسیم سود سهام

اگر کسب و کار سودآور شود، توزیع یا تقسیم سهام چگونه تعیین می شود؟ این معمولا به عهده هیئت مدیره شرکت است. ممکن است حفظ سود و سرمایه گذاری مجدد در کسب و کار به جای توزیع سود سهام منطقی تر باشد.

 

9.انتقال سهام

چه محدودیت هایی برای انتقال سهام موسسه به شخص ثالث وجود دارد؟ آیا سایر موسسان در انتقال آن سهام، حق تقدم دارند؟

 

10.انحلال یا فروش کسب و کار

توافقنامه باید مشخص کند که چه اقداماتی باید برای انحلال یا فروش قانونی کسب و کار انجام شود. چند درصد رای مالکیت لازم خواهد بود؟

 

11.اصلاحات در موافقنامه

چه نوع رایی برای تغییر قرارداد موسس لازم است؟ برخی از تغییرات ممکن است نیاز به رای اکثریت داشته باشند و برخی ممکن است نیاز به کل رای اعضا داشته باشد.

 

12.حل اختلاف

چگونه به اختلافات توسط طرفین رسیدگی خواهد شد؟ به داوری‌ای محرمانه بین طرفین نیاز است. این می تواند از دعوای حقوقی طولانی و پرهزینه جلوگیری کند.