ناهنجاری هایی که باید در مقررات استارت آپ های هند برطرف شود

«سرمایه گذاران انجل»، آینده استارت آپ ها را می سازند

تاریخ 1400/10/25 ساعت 13:30

تعداد سرمایه گذاران فرشته در هند به لطف سال 2021 و رونق استارت آپ ها 10 برابر افزایش یافته است. اما به نظر می رسد افراد بیشتری مایل به پیوستن به این گروه هستند و نادیده گرفتن آنها ایده خوبی نیست.

سرمایه گذارانی مانند Tiger Global، Accel و سافت بانک در سال 2021 به طور متوسط هر 8 روز یک استارت آپ را به یک شرکت میلیارد دلاری تبدیل کرده اند. صاحبان صنایع هند استدلال می کنند که سال جدید، اگر دولت برخی از ناهنجاری های مالیاتی، فرایند ها و مقررات را برطرف کند، آنها می توانند بسیار بیشتر از 42 میلیارد دلاری که توسط استارت آپ های هندی در سال گذشته جمع آوری شد، داشته باشند. بیزینس اینسایدر در گزارشی به این موضوع پرداخته است.

یونیکورن در اصطلاح استارت آپی شرکتی است که بیش از یک میلیارد دلار درآمد دارد. در سال 2021، تعداد آنها 44 مورد بود که در مجموع به 81 شرکت رسیده است.

محدودیت های نظارتی بر بخش های مشابه در چین به ارزیابی استارت آپ های هند در سال گذشته کمک کرده است. با این حال، هند هنوز راه درازی در پیش دارد تا استارت آپ ها و اکوسیستم سرمایه گذاری خطرپذیر آن بتواند به سطح چین برسد و اینجاست که تغییر در قوانین و مقررات می تواند کمک کننده باشد.

بیزینس اینسایدر با تعدادی از شرکت کنندگان در این صنعت صحبت کرد تا بفهمد که می خواهند زودتر چه اصلاحاتی انجام شود.

دولت از عایدی سرمایه شرکت های غیربورسی 20 درصد و از شرکت های بورسی 10 درصد مالیات می گیرد. برخی از شرکت ها می گویند این رقم خیلی زیاد است. این تفاوت در مالیات بر عایدی سرمایه بین شرکت های بورس و خارج از بورس باعث می شود که سرمایه گذاران انجل و سرمایه گذاران در مراحل اولیه عقب بشینند.

TV Mohandas Pai همراه با چند کارآفرین استارت آپی دیگر، دو سال پیش در برابر وزیر دارایی هند این مساله را یادآوری کرده بودند، اما تاکنون اقدامی برای آن انجام نشده است.

به نقل از اکونومیک تایمز در سال 2019، Pai  گفت که سرمایه گذاری در شرکت های غیربورسی به دلیل کمبود نقدینگی و عدم کشف قیمت مناسب، ریسک بالاتری دارند. سرمایه گذاران هم نمی توانند برای ریسک بالاتر، مالیاتی بیشتر هم بپردازند. اما علی رغم اطمینان وزیر دارایی هند، هیچ به روز رسانی در این زمینه تاکنون انجام نشده است.

مالیات فرشته (Angel tax)، مالیات بر درآمدی است که بر وجوهی که توسط یک شرکت از افراد ثروتمند به نام «فرشتگان» جمع آوری می شود، اعمال خواهد شد.

سال 2019، دولت هند تصمیم گرفت به شرکت ها معافیت مالیاتی فرشته دهد، مشروط به اینکه آنها معیارهای مشخصی را داشته باشند. اما مجموعه الزامات، شرکت ها را به سختی انداخت. دولت همه چیز از نحوه ارزش گذاری استارت آپ گرفته تا نحوه استفاده از وجوه را تعریف کرده است. حالا هم بنیانگذاران و هم سرمایه گذاران امیدوارند که برخی از این موارد کمی کاهش یابد.

بیش از 3600 استارت آپ از 27 اوت سال 2019 تا 3 فوریه 2021 واجد شرایط معافیت مالیاتی در نظر گرفته شدند. اما این بخش کوچکی از 60 هزار استارت آپ تخمین زده شده در این کشور است.

تعداد سرمایه گذاران فرشته در هند به لطف سال 2021 و رونق استارت آپ ها 10 برابر افزایش یافته است. اما به نظر می رسد افراد بیشتری مایل به پیوستن به این گروه هستند و نادیده گرفتن آنها ایده خوبی نیست.

سرمایه گذار فرشته یا انجل باید دارایی مشهود خالص حداقل 2 کرور روپیه، بدون احتساب ارزش اقامتگاه اصلی‌اش داشته باشد. تجربه سرمایه گذاری در مراحل اولیه، کارآفرینی سریالی و 10 سال سابقه کار به عنوان مدیر ارشد هم ممکن است مفید باشد.

هند به سومین اکوسیستم بزرگ برای استارت آپ ها تبدیل شده و این بخشی کلیدی برای تبدیل شدن هند به یک اقتصاد 3 تریلیون دلاری خواهد بود. به گفته فعالان این بخش با حجم عظیمی از سرمایه در جریان استارت آپ های هند، دولت باید بر سهولت بیشتر کسب و کارها تمرکز کند، هم برای سرمایه گذاران و هم برای استارت آپ ها.