اتاق بازرگانی تهران در کمیسیون حقوقی و داوری بین‌المللی ICC صاحب کرسی شد

تلاش جهانی اتاق‌های بازرگانی برای بهره‌مندی همگانی از فرصت‌های همسان

تاریخ 1400/09/15 ساعت 15:12

برابر اعلام کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل (ICC) با تلاش و پیگیری معاونت امور بین‌الملل اتاق تهران، یک کرسی در کمیسیون حقوقی و داوری اتاق بازرگانی بین‌المللی به اتاق تهران اختصاص یافت.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در سال‌های اخیر تلاش کرده است تا با نقش‌آفرینی و حضور در مجامع و سازمان‌های بین‌المللی بخش خصوصی، ضمن بهره‌برداری از فرصت‌ها و امکانات موجود، زمینه‌های لازم را برای ارتقای سطح اجرایی و عملیاتی اتاق فراهم کرده و با کسب اطلاع دقیق از آخرین استانداردهای موجود در فعالیت‌های بین‌المللی اتاق‌ها، گسترش روابط سازمان‌یافته با سایر اتاق‌های بازرگانی دنیا، نهادهای عمومی و مردم‌نهاد، ایجاد و توسعه ارتباطات و شبکه‌های کاری در تمامی عرصه‌های مرتبط با مساله کسب‌وکار، مشارکت و همکاری در پروژه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، کسب آگاهی از قوانین، مقررات، سیاست‌های مربوطه و تنظیم خط‌مشی‌ها و رویه‌های خود وفق تغییرات و الزامات بین­المللی را در دستورکار خود قرار دهد.

بر همین اساس و پس از عضویت در زنجیره اعتبارسنجی گواهی مبدا اتاق بازرگانی بین‎المللی (ICC) در سال 1395، اتاق تهران به واسطه تخصص و مشارکت فعال در موضوعات حقوقی و داوری، در کارگروه ویژه شمول معلولیت در داوری بین‌المللی ICC صاحب کرسی شد.

همچنین طبق اعلام اتاق بازرگانی بین‎المللی، سایمون مینارد (Simon Maynard) از بریتانیا و تاد ویلر (Todd Weiler) از کانادا، به عنوان روسای مشترک کارگروه مذکور انتخاب شده‌اند. هدف از تاسیس این کارگروه، افزایش تنوع به منظور حصول اطمینان از رفع نیازهای کلیه ذی‌نفعان در همه کشورهای دنیا از خدمات داوری و حل‌وفصل اختلافات اتاق بازرگانی بین‌المللی است.

کارگروه مزبور با دیدگاه ایجاد مجموعه‌ای از رهنمودها برای توانمند‌سازی شمول معلولیت در داوری بین‌المللی، به بررسی روش‌هایی می‌پردازد که اتاق بازرگانی بین‌المللی می‌تواند از طریق آن‌، موارد لازم را برای آن دسته از نیازهای خاص و ویژه در جامعه داوری بین‌المللی تطبیق دهد. با در نظر گرفتن این موضوع که یک‌پنجم جمعیت جهان با موضوع معلولیت مواجه هستند، این کارگروه در تلاش است تا از ارائه خدمات حل‌وفصل اختلافات تجاری و کاربردی کردن آن برای همگان در همه جا، اطمینان حاصل کند.

لازم به ذکر است اصطلاح «شمول معلولیت» به معنای ایجاد فرصت یکسان برای مشارکت افراد دارای معلولیت مانند دیگر افراد برای بهره‌مندی از توانایی، دانش و استعدادشان است.، همچنین بر اساس اصطلاح مزبور هر فردی باید از امکانات همسان بهره‌مند شود و در فعالیت‌ها مشارکت کند که این موضوع شامل افرادی که دارای معلولیت هستند، نیز می‌شود.

این انتخاب که با تلاش و پیگیری معاونت امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران به دست آمده است، از سوی محمد خزاعی، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی به اتاق بازرگانی تهران منعکس شد. برابر اعلام خزاعی نخستین جلسه این کارگروه در فروردین ماه 1401 در پاریس برگزار خواهد شد و نماینده اتاق تهران در این کارگروه شرکت خواهد کرد.