پمپ آب راهکار درازمدتی برای مقابله با خشکسالی نیست

جان زمین را گرفته‌اند

تاریخ 1400/09/15 ساعت 12:29

اولین راهکارهایی که افراد به‌ویژه کشاورزان در مواجهه با پدیده خشکسالی در پیش می‌گیرند حفر چاه آب و نصب پمپ برای استخراج آب از دل زمین است. اما این اقدامات باعث شده ذخایر آب‌های زیرزمینی تهی شود. حالا بحرانی جدی‌تر ایجاد شده‌است.

اکونومیست/ آینده نگر

علائم خشکسالی در همه نقاط جهان از جمله آمریکا کاملا مشهود است. رودخانه‌ها یکی پس از دیگر خشک می‌شوند. وضعیت به گونه‌ای شده که مقامات در ایالت‌های مختلف آمریکایی برای نخستین بار اعلام کرده‌اند این کشور با خشکسالی مواجه شده‌است. آن‌ها گفته‌اند مردم در آمریکا به زودی با کمبود شدید آب روبه‌رو خواهند شد. ذخایر اصلی آب در این کشور از بین رفته‌اند. این نخستین بار است که آمریکا با این حجم از کمبود آب روبه‌رو می‌شود. اما برخی از کشاورزان به راهکاری پیچیده روی آورده‌اند: آن‌ها با حفر چاه و نصب پمپ آب تلاش دارند آب‌های زیرزمینی را از دل زمین بیرون بکشند. اما آیا پمپ آب از دل زمین راهکاری بلندمدت برای مقابله با پدیده خشکسالی است؟

آب در صخره‌های عظیم در دل زمین ذخیره شده‌است. کافی است چاهی حفر کنید و پمپی را نصب کنید تا بتوانید آب سالم و قابل شرب را از دل زمین بیرون بکشید. از این آب هم می‌توان برای نوشیدن استفاده کرد و هم می‌توان از آن برای کشاورزی بهره گرفت. آب‌های زیرزمینی اصلی‌ترین منبع آب‌های آشامیدنی برای نیمی از جمعیت آمریکا هستند. در واقع اگر روزی آب‌های زیرزمینی از بین بروند، مردم در آمریکا آبی برای نوشیدن نخواهند داشت. جمعیت روستایی در این کشور به کلی از آب‌های زیرزمینی برای نوشیدن بهره می‌گیرند. اما اتفاقاتی در جهان رخ داده که چندان مطلوب نیست.

مطالعات نشان می‌دهد ۷۰ درصد از آب‌های زیرزمینی در سرتاسر جهان برای مقاصد کشاورزی پمپاژ می‌شوند. این در حالی است که همه می‌دانند تهی شدن زمین از آب‌های زیرزمینی انسان‌ها را با مخاطراتی جدی روبه‌رو می‌کند. مصرف بی‌رویه آب‌های زیرزمینی علاوه بر اینکه به طبیعت آسیب می‌رساند، زمین را هم از تهی می‌کند و منجر به فرونشست زمین خواهد شد.

بررسی‌های جغرافیایی از وضعیت آمریکا در سال ۲۰۱۳ نشا می‌دهد که در فاصله سال‌های ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۸ بیش از هراز کیلومتر مکعب از آب‌های زیرزمینی تهی شده‌اند. در واقع این میزان،‌ برابر است با دو برابر دریاچه اِری که یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آمریکاست. نکته دیگر این است که یک‌چهارم از این آب بعد از سال ۲۰۰۰ از دل زمین استخراج شده‌است. مناطقی که بیشتر با پدیده خشکسالی مواجه شده‌اند، اغلب اوقات بیشتر به بیرون کشیدن آب از دل زمین روی آورده‌اند. همه این اتفاقات باعث شده پدیده‌ای رخ دهد که آن را با عنوان فرونشست زمین می‌شناسیم. در واقع زمین رفته‌رفته نشست می‌کند. دلیلش این است که یک لایه اساسی که زیر آن قرار دارد یعنی آب را از دست می‌دهد.

 

*بحران بزرگ

در آمریکا برخی از ایالت‌ها به مرور متوجه خطر پمپاژ آب از دل زمین شده‌اند. به همین دلیل است که حفر چاه و نصب پمپ آب برای بیرون کشیدن آب زیرزمینی به امری غیرقانونی در بسیاری از ایالت‌های آمریکایی تبدیل شده‌است. هر جا که خطر بیشتر بوده، مقامات وارد شده‌اند و جلوی ادامه فعالیت‌ها در این زمینه را گرفته‌اند. آن‌ها با قوانین خود تلاش کرده‌اند جلوی حفر چاه و استخراج آب از دل زمین را بگیرند. در ایالت کالیفرنیا از سال ۲۰۱۴ قانونی وضع شده که به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد با نصب چاه، از دل زمین آب بیرون بکشد. آن‌ها باید به جای آب‌های زیرزمینی از آب رودخانه برای مصارف خود بهره بگیرند.

اکثر کشاورزان از سال‌ها پیش دریافته‌اند که می‌توانند بدون زحمت زیاد، از دل زمین آب مورد نیاز خود را تامین کنند. آن‌ها به سادگی چاه حفر می‌کنند و آب را از زمین بیرون می‌کشند بدون اینکه بدانند با این کار زیر پای خودشان را خالی خواهند کرد. مواجهه بسیاری از کشاورزان با پدیده خشکسالی، حفر چاه آب بوده‌است در حالی‌که این راهکاری پایدار برای مقابله با خشکسالی نیست و صرفا شرایط را در درازمدت بدتر خواهد کرد. با ادامه این روند، زمین به جایی زیست‌ناپذیر تبدیل خواهد شد.

حالا در برخی از مناطق، ذخایر آب‌های زیرزمینی هم خشک شده‌اند و حتی چاه‌های آب هم نمی‌توانند سود ببخشند چرا که زمین دیگر چیزی برای بخشیدن به انسان‌ها ندارد. به همین خاطر است که اکنون آمریکا به صورت جدی با بحران کم‌آبی مواجه شده و مقامات آن در مورد این پدیده هشدار داده‌اند. حالا سیاست‌گذاران به دنبال راهکارهای جدیدی هستند که بتوانند به صورت مصنوعی آب را به دل زمین وارد کنند تا دست کم جلوی بروز بحران نشست زمین را بگیرند.