شاید اومیکرون شیر چاه‌ها را ببندد

توافق اوپک‌پلاس برای پمپاژ نفت به بازارها

تاریخ 1400/09/15 ساعت 12:23

اوپک و گروهی از تولیدکنندگان نفت به رهبری روسیه که اوپک‌پلاس را شکل داده‌است، توافق کردند که به پمپاژ بیشتر نفت‌خام به بازار جهانی ادامه دهند. کشورهای این کارتل نفتی، روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کردند که تولید جمعی خود را در ژانویه پیش‌رو، 400 هزار بشکه دیگر در روز افزایش خواهند داد. گروه اوپک‌پلاس، اوایل سال جاری میلادی به این توافق رسید که تولید را با این میزان، یعنی 400 هزار بشکه در روز، هر ماه افزایش دهد تا آنکه تولید نفت به میزان پیش از همه‌گیری کرونا برسد.

وال‌استریت ژورنال در این‌باره نوشت، این اقدام تولیدکنندگان نفت جهان در ابتدا باعث شد تا  نفت برنت، به عنوان شاخص بین‌المللی، و نفت‌خام آمریکا تا حدود 2 درصد کاهش یابد و قیمت‌ها در این بازار تا حدودی بهبود یابد. به این ترتیب، برنت با 1.2 درصد افزایش به 69.67 دلار در هر بشکه و نفت خام آمریکا با 1.4 درصد افزایش به 66.50 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در گزارش اخیر روزنامه وال‌استریت ژورنال تصریح شده‌است که در همین حال، بسیاری از ناظران بازار انتظار داشتند که این گروه که خود را اوپک‌پلاس می‌نامد، به دنبال اعلام شیوع نوع جدید ویروس کرونا که به اومیکرون شناخته شده‌است، و اعمال ممنوعیت‌های سفر و قرنطینه‌های جدید در کشورها، در باز کردن شیر چاه‌های نفتی، توقف بیشتری از خود نشان دهد.

این در حالی است که قیمت‌ها در بازار جهانی نفت بلافاصله پس از تصمیم اخیر اوپک‌پلاس کاهش یافت، چرا که ارزیابی معامله‌گران بر عرضه بیشتر نفت‌خام در دوره‌ رکود اخیر، متمرکز بود. با این حال، قیمت نفت‌خام پس از آنکه سازمان بهداشت جهانی، اومیکرون را گونه نگران‌کننده ویروس کرونا نامید، به شدت کاهش یافته است.

این گونه جدید بیماری، در حالی بار دیگر رشد اقتصادی و تقاضای نفت را در جهان تهدید کرده‌است که دانشمندان در تلاش هستند تا دریابند که واکسن‌های تولید و عرضه‌شده تاکنون، چه میزان در برابر این سویه موثر خواهد بود.

بازار جهانی نفت در حالی به وضعیت ابهام‌آمیز دیگری نزدیک شده‌است، که به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، مقامات عربستان‌سعودی این نگرانی را مخفی نکرده‌اند که سویه جدید ویروس کرونا ممکن است به تقاضا و قیمت‌ نفت در بازارها ضربه وارد کند. در همین حال، برخی ناظران معتقدند که امارات‌متحده‌عربی به اوپک فشار آورده بود تا به تولید بیشتر نفت خام ادامه دهد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، تصمیم اخیر اوپک‌پلاس یک پیروزی برای کاخ سفید بایدن خواهد بود که پس از لابی شدید در این نهاد نفتی اتخاذ شده‌است. واشنگتن طی ماه‌های گذشته، به دفعات از عربستان‌سعودی خواسته است تا در بحبوحه افزایش سریع قیمت بنزین در ایالات‌متحده که به وضعیت نگران‌کننده سیاسی در این کشور تبدیل شده‌است، شیر چاه‌های نفت را به طور گسترده‌تر باز کند. واشنگتن که از اقدامات قبلی اوپک برای نادیده گرفتن این درخواست ناامید شده بود، اوایل دو هفته گذشته همراه با تعداد محدودی از کشورها، نفت ذخیره شده از ذخایر استراتژیک خود را با هدف کاهش قیمت‌ها، توزیع کرد. واشنگتن همچنین گفته‌است که می‌تواند دوباره دست به این اقدام بزند و تهدید به افزایش عرضه جهانی کرده‌است.

هرچند، باز کردن درب انبارهای نفت از سوی ایالات‌متحده، قیمت‌ها را کاهش نداد، اما تنها چند روز پس از شناسایی گونه جدید ویروس کرونا باعث شد قیمت‌ها در بازار جهانی نفت بیش از 10 درصد کاهش یافت.